Завдання 1
Дай відповіді на запитання.
1) Які складники використовувала Таппуті, створюючи парфуми? Воду, олію, квіти.
2) Чи використовують у сучасному парфумерному виробництві лабораторні операції, які здійснювала Таппуті, виготовляючи парфуми? Так, це дистиляція і фільтрування.
3) Про що свідчить перелік обладнання на глиняній табличці, про яку йшлося в параграфі? Що вже на той час існували певні хімічні знання, проводилися хімічні експерименти, було створено деяке хімічне обладнання.
4) Як вплинули знання хімії та розуміння технічних процесів на розвиток парфумерного виробництва в давнину? Спочатку алхімія (згодом хімія) та розуміння технічних процесів (фільтрування, екстрагування, дистиляція) сприяли розвитку парфумерного виробництва в давнину.
5) Чому згадку Таппуті про дистилятор і фільтрувальний пристрій уважають найдавнішою в історії людства? Згадку про неї виявлено на клинописній табличці з Месопотамії, датованій приблизно 1200 роком до н.е.
6) Чи траплялося тобі подібне до розробленого Таппуті обладнання в побуті чи кабінеті хімії? Подібне обладнання в побуті — друшляк, сито, лійка, а в кабінеті хімії — фільтр, ділильна лійка, дистилятор.
7) Чому Таппуті вважають першопрохідницею хімічної інженерії? Таппуті поєднала алхімічні знання, технічні процеси і творчий підхід.
8) Чому виготовлення парфумів за формулою, розробленою Таппуті, у наші дні виявилося дуже складним завданням? Через нестачу інформації про точні пропорції і методи, адже в алхімічний період знання були розрізнені і передавалися з покоління в покоління.
9) Чи існують інші ефективні способи перемішування рідин і твердих речовин у пробірці, окрім постукування пальцем? Так, існують. Скляні палочки (з гумовими наконечниками чи без них) призначені для перемішування речовин і розчинів у пробірках.
10) Які харчові продукти можна використати для демонстрування досліду з перемішування рідин різної густини? Олію і воду.
11) Чи можна струшувати вміст пробірки різкими рухами вгору-вниз? Чому? Ні, не можна, бо рідина може вихлюпнутися з пробірки або пробірка може пошкодитися, що призведе до хімічних опіків або травмування осколками скла.
12) Чи можна струшувати вміст пробірки рухами вгору-вниз, затуливши отвір пробірки пальцем? Чому? Ні, бо можна отримати хімічні опіки.
13) Чи можна струшувати вміст закоркованої пробірки, якщо внаслідок змішування речовин утворюється газ? Чому? Ні, не можна, бо утворений газ може спричинити надлишковий тиск і вибух з розтріскуванням скла пробірки.
14) Які дитячі захоплення Богдана Зубченка вплинули на вибір ним професії? Музика, живопис та інтерес до хімії.
15) Як освіта й навчання вплинули на розвиток навичок і здібностей Богдана Зубченка в галузі парфумерії? Богдан багато читав і цілеспрямовано вишукував у бібліотеках брошури про технології виробництва парфумерних і косметичних продуктів.
16) Які технології виготовлення ароматів були ключовими в кар’єрі Богдана Зубченка? Відстоювання і дистиляція.
17) Як мистецьке бачення Богдана Зубченка й ідеологічні переконання вплинули на створення парфумів? Намагався зрозуміти, як різні поєднання ароматів народжують щось нове.
18) Чи вважаєш слушними поради Богдана Зубченка щодо використання парфумів? Чому? У використанні парфумів Богдан Зубченко радить бути поміркованими, адже парфумерія, на його думку, — це мистецтво, додане до хімії. Оскільки більшість квітів не є парфюмерною сировиною, а їхній аромат є результатом хімічного синтезу, тому при надмірному використанні парфуми можуть бути й шкідливими.
Завдання 2
Поясни, чому в протоколі дослідження треба зазначати будь-які джерела інформації, якими скористалася / скористався. Є основою наукової доброчесності, а також важливі для подальших експериментів або для того, щоб інші дослідники могли перевірити достовірність і надійність одержаних результатів.
Завдання 3
Обміркуй і поясни причини:
а) невеликого асортименту й високої ціни парфумерії в Стародавньому світі; Видобуток був мізерний, а сам процес виготовлення займав багато часу й використовувалося надзвичайно багато рослинної сировини.
б) зміни асортименту й ціни парфумерних засобів із часом. Комерційний синтез запашних сполук дав змогу створювати парфумерні композиції із запахами, яких не було раніше, розвиток парфумерної галузі.