У підручнику 2024 року видання
§ 1 Що таке хімія і чи всім потрібно її вивчати?
Поміркуй
Вправа 1 Що вивчає хімія? Речовини та явища, під час яких одні речовини перетворюються на інші.
Вправа 2 Які перетворення одних речовин на інші відомі вам з повсякденного життя? Спалювання речовин, приготування їжі, випікання хліба, сквашування молока, ржавіння заліза, зарядження й розрядження акумулятора, гасіння харчової соди тощо.
Вправа 3 Яке місце хімії поміж інших наук? Є центральною, фундаментальною наукою.
Вправа 4 Де застосовують хімічні знання? У металургії, промисловості, сільському господарстві, побуті, науці й техніці.
Вправа 5 Людям яких професій потрібні хімічні знання? Агрономам, геологам, фармацевтам, медикам, експерт-криміналістам, металургам, будівельникам, кулінарам, перукарям, художникам тощо.
Вправа 6 До яких наук належить хімія? До природничих наук.
Вправа 7 Для чого вивчають перетворення одних речовин на інші? Для того, щоб добувати метали з руд, переробляти кам'яне вугілля, нафту, природний газ, виробляти штучні та синтетичні матеріали, щоб розуміти процеси, які при цьому відбуваються, і правильно ними керувати.
Вправа 8 Корисні чи шкідливі взаємоперетворення речовин? У залежності від отриманого результату. Наприклад, отримання нових речовин з покращеними властивостями - це корисні перетворення, а ржавіння металу на вологому повітрі - ні.
Вправа 9 Чому з плином часу природознавство розділилося на окремі наукові напрями? Поглибилися знання про природу, накопичилося чимало експериментальних даних, які потрібно було систематизувати, тому кожна з природничих наук має свої об’єкти дослідження, свої особливості, свої методи дослідження та способи застосування набутих знань на практиці.
Вправа 10 Чому важко визначити чіткі межі між природничими науками? Бо вони існують не кожна сама по собі, а тісно пов’язані між собою. Усі ці науки досліджують природу, але по-різному.
Вправа 11 Чому хімія посідає центральне місце поміж інших наук?
Забезпечує інші науки речовинами, матеріалами й сучасними технологіями.
Вправа 12 Для чого потрібні хімічні знання людям, чиї професії не пов’язані з хімією? Для безпечного поводження з речовинами людині потрібні хімічні знання.
Вправа 13 Для чого в школі вивчають хімію? Для пояснення багатьох природних явищ, для розуміння виробничих процесів та використання хімічних речовин у побуті.
Вправа 14 Чому хімічні знання важливі для вас особисто? Для розуміння багатьох природних явищ та правильного використання хімічних речовин у побуті.
Вправа 15 Чому перетворення речовин, що відбулося внаслідок взаємодії питної соди з лимонною кислотою, використовують під час приготування млинців та інших борошняних виробів? Бульбашки газу, що виділяються, розпушують тісто, кажуть, що воно "росте".