Інші завдання дивись тут...
У підручнику 2024 року видання
§ 3 Екскурсійний день: музей-аптека
Вправа 1 Дай відповіді на запитання.
1) Звідки походить слово хімія? Уважають, що ця назва походить від давньоєгипетського слова chemi — «чорнозем». Назва Давнього Єгипту — країна Хемі. Цьому слову відповідає латинське humus, тобто земля.
2) Що в стародавні часи було підґрунтям для накопичення фактичного матеріалу в хімії? Виробництво скла й кераміки, металургія, фармація та парфумерія, добування барвників і техніка фарбування, використання бродіння для перероблення органічних речовин.
3) Чим різняться науковий підхід у сучасній хімії та алхімічні методи пізнання? В алхімії було поєднано теорію та експеримент, однак вона не була наукою в сучасному розумінні. Алхіміки й алхімікині діяли переважно безсистемно, вони не оприлюднювали результати пошуків, а навпаки, приховували їх від сторонніх.
4) Чим зумовлено відмінності в дизайні хімічного приладдя різних часів? Зміною технологій виготовлення лікарських засобів із часом, винайденням нових речовин і матеріалів.
5) Чому вдосконалення хімічного приладдя вплинуло на розвиток фармацевтичної та хімічної галузей? Виробництво ліків ускладнилося й стало потребувати спеціальних знань і навичок.
6) Які техніки й лабораторні операції використовували у фармації для виготовлення ліків у минулому й користовують дотепер? У фармації не обійтися без перемішування, подрібнення, розтирання в ступці, випарювання розчинів для видалення зайвої рідини, прожарювання твердих речовин, точне зважування твердих речовин і відмірювання об’ємів рідин, приготування розчинів, суспензій, емульсій, мазей, гранул.
7) Чому раніше поблизу аптек зазвичай закладали сади й городи? У минулому рослини були чи не найпоширенішою сировиною для виготовлення ліків.
8) Як вплинуло розмежування медицини та фармації на якість медичної допомоги? Цей розподіл функцій і дедалі глибша спеціалізація сприяли подальшому розвитку обох галузей та поліпшенню якості медичної допомоги.
9) Чому музеї-аптеки важливі для збереження культурної спадщини і просвітництва? Дають нам змогу краще зрозуміти зміни дизайну хімічного приладдя, його вплив на розвиток фармацевтичної справи.
10) Чим подібні й чим різняться правила поведінки під час очної екскурсії до музею-аптеки і в кабінеті хімії? В обох випадках потрібно поводитися спокійно, щоб не перекинути хімічний посуд і приладдя в кабінеті хімії чи експонати в музеї-аптеці; заходити в кабінет хімії треба з дозволу вчителя, а до музею-аптеки — працівника аптеки; не можна вживати їжу в кабінеті хімії і під час екскурсії в музеї-аптеці.
Завдання 3
Шлях ліків до споживача і споживачок:
1 Дослідження і розроблення.
2 Клінічні випробування.
3 Рєєстрація та ліцензування.
4 Виробництво.
5 Дистрибуція.
6 Маркетинг і продаж.
7 Відпускання ліків.
8 Спостереження за безпечністю й ефективністю.
Завдання 4
Проаналізуй за малюнком 3.10, а склад кальцій глюконату.
Кількість видів атомів у цій речовині: чотири види атомів, а саме: Карбону (чорні кульки), Гідрогену (білі кульки), Кальцію (зелені кульки), Оксигену (червоні кульки).
Поміркуй і поясни, чи могли б утворитися внаслідок розкладання кальцій глюконату вуглекислий газ (складається з атомів Карбону і Оксигену), водяна пара (складається з атомів Гідрогену і Оксигену), сажа (складається з атомів Карбону), негашене вапно (сполука Кальцію з Оксигеном). Могли б, адже в складі кальцій глюконату містяться атоми Карбону, Гілрогену, Кальцію і Оксигену.
Завдання 5
Змоделюй із матеріалів, що є напохваті, молекули води й вуглекислого газу. Підготуй повідомлення про використання кальцій глюконату в медицині. Поясни, чи потрібно перед його вживанням радитися з лікарем.
Молекула
води
|
Молекула
вуглекислого газу
|
 |
 |
Використання кальцій глюконату в медицині: кальцій глюконат входить до складу багатьох медичних препаратів, відіграє важливу роль у забезпеченні здоров'я кісток, нервової системи та серцево-судинної системи.
Завдання 6
Оціни відповідність ілюстрацій (мал. 3.10, б, в), створених штучним інтелектом, завданню: Хімічний дослід “Фараонові змії” — розкладання за високої температури кальцій глюконату. Казковий приклад хімічного перетворення.
Хід роботи:
1. Кілька таблеток кальцій глюконату помістили на кубик сухого палива.
2. Нагріли паливо до температури займання полум’ям запальнички.
3. Коли кубик загорівся, із маленьких таблеток почали рости химерні біло-сіро-чорні змії.
Завдання 7
Скористайся додатковими джерелами інформації й витлумач подані в тексті терміни. Розподіли їх за категоріями:
а) символи;
serpens mercurialis — символ алхімії;
Сонце і Місяць — символи процесів та елементів в алхімії;
літери V.I.T.R.I.O.L., що означало Visita Inferiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem — секретна трансмутаційна формула алхіміків "Відвідай глибини Землі, щоб, очищуючи, знайти прихований камінь";
albedo — процеси очищення в алхімії;
nigredo — процеси розкладу в алхімії;
argentums vivum — латинська назва ртуті;
б) назви пристроїв;
печі — нагрівний пристрій;
атанори — хімічний (каталізаторний) нагрівник;
колби — лабораторний посуд для проведення експериментів;
алюделі — лабораторний посуд для перегонки або сублімації речовин;
тиглі — лабораторний посуд для нагрівання, висушування, спалювання, відпалу або плавлення;
реторти — лабораторне приладдя для проведення дистиляції;
купелі — лабораторний посуд для випарювання речовини.
в) назви операцій із речовинами і виробничих процесів;
кальцинація — приготування каталізаторів;
вижарювання — нагрівання до високої температури;
фільтрування — фізичний метод розділення неоднорідних сумішей;
дистиляція — фізичний метод розділення летких однорідних сумішей;
екстрагування — процес витягування ароматів запашних речовин;
коагуляція — злипання частинок в колодїдах;
сублімація — процес переходу речовини з твердого стану в газоподібний, минаючи рідкий.
г) назви речовин чи сумішей;
кислоти — складні речовини, що містять атоми Гідрогену і кислотний залишок;
меркурій — назва проста речовини ртуть;
сірка — проста речовина;
нітра — сполука Нітрату;
caput mortuum — залишковий продукт після алхімічного процесу, так звана "мертва голова".
д) назви інформаційних джерел; «De Quinta essentia», «Speculum alchemiae», «Theatrum chimicum».
е) імена дослідників.
Раймунд Лулла — середньовічний алхімік,
Роджер Бекон — середньовічний філософ і алхімік,
Арнольд Вільянов — середньовічний алхімік та медик.
____________________________________________
У підручнику 2015 року видання
§2 Хімія: від колиски цивілізації до сталого розвитку людства
Вправа 1 Звідки походить хімія? Назва походить від давньоєгипетського слова chemi — «чорнозем». Назва Давнього Єгипту — країна Хемі. Цьому слову відповідає латинське humus, тобто земля.
Вправа 2 Що в Стародавньому світі стало підґрунтям для нагромадження фактичного матеріалу в хімії? Ремесла древніх народів, удосконалення техніки хімічного експерименту й відкриттям чимало нових речовин алхіміками
Вправа 3 Що зумовило розвиток теоретичних уявлень хімії? Стародавні ремесла і надбання алхіміків
Вправа 4 Із чим пов’язане походження слова хімія? Походження слова хімія пов’язане з речовинами та їхніми змінами для потреб людини
Вправа 5 Які методи дослідження почали використовувати в хімії на сучасному етапі розвитку природничих наук? Фізичні методи дослідження
Вправа 6 Що таке зелена хімія? Це хімічні процеси, які здійснюють в умовах, сприятливих для людини та довкілля
Вправа 7 Яка найвища мета хімії третього тисячоліття? Задовольняти потреби кожної людини й усього суспільства в сучасних, безпечних матеріалах, ефективних засобах побутової хімії, ліках і технологіях їхнього виготовлення тощо
Вправа 8 Чому хімія має подвійне походження? Бо є наукою про речовини і їх взаємне перетворення
Вправа 9 Чому неможливо однозначно пояснити походження слова хімія? Бо слово вперше застосували ще у Давньому Єгипті і досі в учених нема спільної думки, звідки походить назва
Вправа 10 Чому в алхімічний період було відкрито чимало нових речовин? Шукаючи способи перетворення одних речовин на інші у марних пошуках "філософського каменю" алхіміки винайшли способи очищення речовин, створили різні прилади та хімічний посуд, придатний для проведення хімічних дослідів
Вправа 11 Чому хімія почала стрімко розвиватися саме в XIX ст.? Бо стрімко розвинулися торгівля й промисловість. У хімії поширилися кількісні методи дослідження речовин. Усе це стало підґрунтям для подальшого поступу хімічної науки та виробництва
Вправа 12 Для чого хіміки створюють біорозкладані пластмаси? Щоб захистити довкілля від забруднення цими відходами
Інші завдання дивись тут...