Інші завдання дивись тут...

У підручнику 2024 року видання

§ 2 Безпека праці в кабінеті хімії, хімічна безпека в побуті, у надзвичайних ситуаціях

Завдання 1

Назви за малюнком 2.8 засоби індивідуального захисту й поясни їх призначення. Спеціальні рукавиці, окуляри, халат, взуття захищають шкіру від потрапляння реактивів на відкриті ділянки тіла.

 

Завдання 2

Витлумач фрагменти колажу (мал. 2.8), позначені х. Заборонено заходити без використання засобів індивідуального захисту.

 

Завдання 3

а) чому кабінет хімії є кабінетом підвищеної небезпеки; Бо в приміщенні містяться хімічно активні, легкозаймисті та вибухонебезпечні речовини, тому важливо дотримуватися особливої обережності та правил безпеки під час їхнього використання й зберігання.

б) для чого треба знати назви й призначення предметів лабораторного обладнання і хімічного посуду, засвоїти прийоми користування ними; Щоб правильно і безпечно проводити досліди.

в) навіщо перед початком роботи перевіряють наявність усього необхідного для дослідження і планують його. Щоб уникнути непередбачених ситуацій, усунути ризики виникнення помилок і безпечно провести дослід, досягнути сформульованої мети дослідження.

 

Завдання 5

Доведи слушність кожної з 10 наведених у параграфі порад для ефективного й безпечного досліджування речовин.

1. користуйся лише відомими (маркованими, з етикетками) хімікатами, щоб не сплутати речовини;

2 сухі реактиви бери шпателем, розчини—піпеткою, для кожного реактиву використовуй окремий шпатель чи піпетку, адже речовини можуть взаємодіяти один з одним.

3 після того, як узяла / узяв потрібну порцію реактиву, відразу закоркуй посудину й постав на місце, щоб відразу знайти в разі необхідності.

4 не міняй місцями корки й кришечки від різних посудин із реактивами, адже речовини можуть взаємодіяти один з одним.

5 нагріваючи речовини, тримай пробірку отвором від себе й інших осіб, щоб випадково не отримати термічних опіків.

6 визначаючи запах речовини, направляй струмінь повітря до себе рухом руки, щоб випадково не отруїтися випарами небезпечних речовин;

7 не нахиляйся і не зазирай в посудину з реактивом, не вдихай глибоко, бо непомітні бризки можуть потрапити в очі, можна отруїтися випарами небезпечних речовин;

8 виконуй досліди обережно, щоб реактиви не потрапляли на одяг, обличчя, руки, бо можна отримати опіки чи інші ураження шкіри.

9 одразу повідомляй учителя чи вчительку про будь-які проблемні ситуації, пов’язані з безпекою праці, щоб вчасно вжити належних заходів;

10 після закінчення роботи наведи лад на робочому місці й вимий руки з милом.

 

Завдання  6

Добери приклади на підтвердження того, що виконання порад для ефективного й безпечного досліджування речовин може стати в пригоді не лише під час дослідницької роботи в кабінеті хімії, а й у повсякденні. Після того, як узяла / узяв потрібну порцію речовини, відразу закоркуй посудину й постав на місце; визначаючи запах речовини, направляй струмінь повітря до себе рухом руки; після закінчення роботи наведи лад на робочому місці й вимий руки з милом.

 

Завдання 7

Хімічна безпека в побуті
Необхідно Заборонено

Прочитати етикетку, інструкцію до засобу,

звернути увагу на піктограми небезпеки,

сигнальні слова (Небезпека! Увага!), термін

придатності, правильне використання й

утилізації

Не дотримуватися

безпечних умов роботи

з побутовими речовинами

і засобами, зберігати в

місцях, доступних для дітей

Завдання 9

Опиши й поясни, як діятимеш у таких ситуаціях на уроці хімії чи в побуті:

а) ти помітила / помітив, що хтось із однокласників у кабінеті хімії крадькома їсть яблуко; Повідомлю вчителеві або лаборанту.

б) ти побачила / побачив, що однокласниця працює з їдким хімікатом без захисних рукавичок і халата; Повідомлю вчителеві або лаборанту.

в) ти ненароком перекинула / перекинув посудину, унаслідок чого вона розбилася і розчин розтікся по підлозі; Повідомлю вчителеві або лаборанту.

г) ти побачила / побачив, що хтось у твоїй родині викинув відпрацьовані елементи живлення від ліхтарика або годинника у відро для харчових відходів; Попробую пояснити, що це може бути небезпечно, тому запропоную збирати їх в окремі контейнери, а потім передати спеціалізованим підприємствам, що мають дозволи від державних органів на утилізування таких небезпечних відходів.

д) на вулиці ти побачила / побачив, як хтось викидає розбиту скляну банку в бак для пластикових відходів. Попробую пояснити, що сміття потрібно правильно сортувати, а при необхідності повідомлю відповідальні служби.

 

Завдання 10

Перетвори кілька наведених правил поведінки в кабінеті хімії на піктограми.
Рисунок рукавиць і окулярів, як нагадування про використання засобів індивідуального захисту під час проведення дослідів.
Рисунок перекресленого яблука, як застереження про заборону вживати продукти в кабінеті хімії.
Рисунок аптечки, як нагадування, де в кабінеті хімії розміщені протипожежні засоби та аптечка.

_____________________________________________________

У підручнику 2015 року видання

§ 3 Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті. Ознайомлення з обладнанням кабінету хімії та лабораторним посудом

Вправа 1 Яких правил необхідно дотримуватися в кабінеті хімії?

1 Входьте до хімічного кабінету і виходьте з нього лише з дозволу вчителя.

2 Поводьтеся спокійно, щоб не перекинути хімічний посуд, прилади, посудини з реактивами.

3 Раціонально організовуйте робоче місце, не захаращуйте стіл зайвими предметами.

4 Дбайливо ставтеся до обладнання кабінету, дотримуйтеся чистоти та порядку.

5 Виконуйте досліди лише за інструкцією та вказівками вчителя.

6 Перед початком роботи перевірте наявність усього необхідного для дослідів і продумайте послідовність виконання кожного з них.

7 Працюйте сидячи, тихо, швидко, без зайвої метушні.

8 Необхідні записи в зошиті робіть відразу після виконання досліду.

9 Дотримуйтеся правил безпечного користування водогоном та електричним струмом.

10 Вивчіть місцезнаходження в кабінеті хімії засобів повідомлення про пожежу, протипожежних засобів і аптечки. Навчіться користуватися ними за потреби. 

 

Вправа 2 Що потрібно перевірити, перш ніж починати виконання дослідів? Наявність усього необхідного для проведення дослідів

 

Вправа 3 Яке лабораторне обладнання використовують для відбирання порцій сипких речовин? Шпатель або ложку

 

Вправа 4 Яке обладнання й посуд використовують як у хімічній лабораторії, так і в повсякденному житті? Ваги, склянки, мірний посуд, ложки

 

Вправа 5 Чому до кабінету хімії можна входити лише з дозволу вчителя? Кабінет хімії є кабінетом підвищеної небезпеки

 

Вправа 6 Чому в хімічному кабінеті слід поводитися спокійно? Щоб не перекинути хімічний посуд, прилади, посудини з реактивами

 

Вправа 7 Чому не можна захаращувати лабораторний стіл зайвими предметами? Зайві предмети будуть займати місце на столі і заважати під час роботи

 

Вправа 8 Чому виконувати досліди потрібно лише за інструкцією та вказівками вчителя? Щоб уберегтися від можливих негативних наслідків від неправильного проведення дослідів

 

Вправа 9 Для чого перед початком роботи перевіряють наявність усього необхідного для дослідів і обмірковують послідовність їхнього виконання? Щоб правильно виконати хімічні досліди

 

Вправа 10 Для чого використовують лабораторний посуд? Для проведення дослідів

Інші завдання дивись тут...