У підручнику 2024 року видання
§10 Фізичні властивості чистих речовин
Завдання 1
1) Що називають властивостями речовини? Ознаки, за якими речовини відрізняються між собою або подібні.
2) Які властивості речовин належать до фізичних? Зміни, унаслідок яких одні речовини не перетворюються на інші, належать до фізичних властивостей речовини. Наведи приклади. Колір, смак, запах, густина, температури плавлення і кипіння, в’язкість, твердість, розчинність, теплопровідність, електропровідність тощо.
Теплопровідність— здатність речовини переносити теплову енергію, а електропровідність— проводити електричний струм.
3) Чому для ідентифікації (розпізнавання) речовини, досліджують не одну фізичну властивість, а кілька? Бо речовини можуть бути подібними між собою кількома властивостями.
4) Чим зумовлене й водночас обмежене застосування речовин? Властивостями речовин.
5) Які наукові методи пізнання тобі довелося використати, досліджуючи й розпізнаючи речовини? Спостереження і вимірювання, експеримент.
Завдання 2 Обчисли й порівняй.
1) числові значення густини дистильованої води, етанолу, гліцеролу (кг/л):
1 кг/л, 0,8 кг/л, 1,24 кг/л.
2) обчислені числові значення густини гелію й вуглекислого газу: 0,17 г/л, 1,96 г/л;
довідникові числові значення густини гелію й вуглекислого газу: 0,17 г/л, 1,96 г/л.
Обчислені густини і довідникові є однаковими.
Завдання 3 Поясни за малюнками.
1) 10.4 (с. 94) — у якій кульці гелій, а в якій — вуглекислий газ; У кульці зліва гелій, а в кульці справа — вуглекислий газ, адже густина гелію менша, ніж густини вуглекислого газу.
2) 10.5 (с. 94) — якими ще властивостями, окрім кольору й густини, різняться, на твою думку, ці метали; Ці метали мають різну теплопровідність і електропровідність, температуру плавлення.
3) 10.9 — чому ваги зрівноважені, хоча об’єм мідного циліндра чи не вдвічі менший за об’єм алюмінієвого. Бо ці металеві циліндри мають однакову масу за різної густини та об'ємів.
Завдання 4 Поміркуй і зроби висновок.
1) чому сплави на основі алюмінію і магнію використовують у літакобудуванні; Сплави на основі алюмінію і магнію характеризуються легкістю, міцністю, тому застосовуються в конструкційних матеріалах.
2) які властивості цитринової кислоти, натрій хлориду, сахарози, ваніліну зумовили їхнє застосування в повсякденному житті;
Цитринова кислота завдяки кислому смакові використовується як консервант, антиоксидант і підкислювач у харчовій промисловості.
Натрій хлорид завдяки солоного смаку використовується в їжу, для консервування.
Сахароза завдяки солодкого смаку використовується в їжу, є підсолоджувачем у харчовій промисловості.
Ванілін завдяки ароматного запаху використовується в кулінарії та косметиці.
3) чому електричні дроти виготовляють із міді або алюмінію, а ізоляційну оболонку — з поліетилену; Бо мідь або алюміній є легкими і електропровідними металами, а поліетилен не проводить електричного струму
4) яка властивість крейди зумовила її застосування як добавки до паперу. Крихкість забезпечує гладкість поверхні паперу, а колір робить папір білим.
Завдання 5
Обчисли за малюнком 10.10 густину (г/см3) металу, з якого виготовлено брусок. Поясни, між якими металами на малюнку 10.4 (с. 94) треба його розмістити. Визнач назву матеріалу бруска за наведеними в цифровому додатку чи інших довідниках даними.
Дано: m = 3402 г, розміри бруска 20 см х 9 см х 7 см.
Знайти: ρ — ?
Розв'язання
V = 20 • 9 • 7 = 1260 см3
ρ = m/V = 3402 г : 1260 см3 = 2,7 г/см3, отже, густина бруска дорівнює 2,7 г/см3, тому він зроблений з алюмінію.
На малюнку 10.4 (с. 94) алюмінієвий брусок треба розмістити між магнієвим і залізним брусками.
Завдання 6
Уяви, що колекціонуєш монети, випущені Національним банком України, і тобі запропонували монету номіналом дві копійки. Залежно від року карбування й серії такі монети було виготовлено з алюмінію, міді, срібла, магнітної сталі, немагнітної сталі, сталі цих видів, укритих зверху шаром міді. Запропонуй якомога більше способів
1) розпізнавання за фізичними властивостями матеріалу, з якого виготовлено монету; Колір, густина, електропровідність і теплопровідність.
2) розрізнення двох-трьох таких монет із різних матеріалів. Колір, густина, електропровідність і теплопровідність.
Завдання 7
Поясни, як можна розпізнати, лише спостерігаючи, однакові калюжки гліцеролу й води на блюдцях. Перевір своє припущення експериментально. Ці речовини мають різну температуру кипіння. Температура кипіння води 100°, а температура кипіння гліцеролу 280°. Експериментально можна перевірити, нагріваючи рідини: вода закипить швидше, ніж гліцерол, бо має нижчу температуру кипіння, ніж гліцерол.
Завдання 8
У пронумерованих пляшках без написів містяться розчини харчових барвників. В одній — спиртовий розчин хлорофілу (E 140), у другій — водний розчин бетаніну (E 162). Деякі люди не розрізняють зелений і червоний кольори. Поясни, як їм без сторонньої допомоги розпізнати, у якій із посудин міститься той чи той барвник. Дізнайся, чи схвалено для використання ці харчові добавки в Україні та Європейському Союзі й поділися цією інформацією в класі.
Завдання 9
Поміркуй, чи можна впевнено стверджувати, що на малюнку 10.6 зображено сталеві шурупи, мідний дріт, кухонну сіль. Так, бо мають різні фізичні властивості. Магніт притягує сталеві предмети, головним складником яких є залізо. Мідь — золотаво-рожевий м’який пластичний метал, добре проводить тепло й електричний струм. Кухонна сіль має білий колір і є солона на смак.
Які властивості алмазу можуть бути використані для того, щоб відрізнити діамант (огранений алмаз) від підробки? Твердість і блиск алмазу.
Поміркуй, чи можна дійти правильного висновку, протестувавши лише одну характерну для алмазу властивість. Не завжди.
Чому так сильно різняться фізичні властивості алмазу й графіту попри те, що ці речовини утворені тими самими атомами (мал. 10.11). Бо різною є будова цих речовин, а саме: розміщення атомів в речовині. Алмаз має тетраедричну структуру, тому є дуже твердою речовиною, а графіт має шарувату структуру, тому є м'який, провідний.
___________________________________________________
У підручнику 2015 року видання
§10 Фізичні властивості речовин
Вправа 1 Що називають властивостями речовини? Це характеристики, за якими речовини відрізняються одна від одної або подібні між собою
Вправа 2 Які властивості речовини є фізичними? Властивості, що спостерігають чи вимірюють без зміни її хімічного складу
Вправа 3 Які фізичні властивості речовини ви знаєте? Колір, запах, температури плавлення та кипіння, в’язкість, густина, твердість, розчинність, блиск, ковкість, пластичність, здатність проводити електричний струм і тепло, притягуватися магнітом тощо
Вправа 4 Чим зумовлено застосування речовин? Їхніми властивостями
Вправа 5 Які наукові методи пізнання ви використали під час лабораторного досліду? Спостереженням визначили колір, блиск і запах, а експериментом - розчинність
Вправа 6 На рисунку 6.4 зображено два циліндри, виточені з міді та алюмінію. Чому терези зрівноважені, хоча об’єм мідного циліндра чи не вдвічі менший за об’єм алюмінієвого? Бо однаковою є маса циліндрів
Вправа 7 Чому алюміній використовують у літакобудуванні? Для побудови літаків потрібен легкий матеріал, яким є алюміній завдяки своїй малій густині
Вправа 8 Для чого в повсякденному житті використовують оцтову й лимонну кислоту, кухонну сіль, цукор, ванілін? Для приготування страв і виготовлення напоїв, маринадів і засолки продуктів. Які властивості зумовили таке їхнє застосування? Їхній смак, добра розчинність у воді.
Вправа 9 Чому електричні дроти виготовляють з міді або алюмінію, а їхню оболонку - з поліетилену? Бо ці метали легкі і електропровідні, а пластмаса не проводить електричного струму
Вправа 10 Для чого під час виготовлення паперу до нього добавляють крейду? Для гладкості поверхні паперу
Яка властивість крейди зумовила таке її застосування? Крихкість