Завдання 35
Укажіть речовини, фізичні тіла та матеріали в такому переліку:
Речовини: крохмаль, кисень, харчова сода, пісок.
Фізичні тіла: залізна рейка, парафінова свічка, кристалик цукру, пігулка вітаміну.
Матеріали: гіпс.
Завдання 36
Чому поділ речовин на природні та штучні (одержані в лабораторіях, на заводах) не є точним чи однозначним? Багато речовин, що одержані в лабораторіях чи на заводах, існують в природі. Наприклад, кисень можна отримати в лабораторії, одночасно він є в природі в складі повітря. Тому поділ не є однозначним.
Завдання 37
Які властивості речовин називають фізичними? Властивості речовини, які визначають спостереженням або вимірюваннями, без перетворення її на іншу речовину, називають фізичними.
Які з них визначають візуально? Колір, запах і смак визначають візуально за допомогою органів чуття.
Чим фізичні властивості речовини відрізняються від хімічних властивостей? Фізичні властивості описують речовини без зміни стану, а хімічні властивості виявляються лише в процесі перетворення одних речовин на інші.
Завдання 38
Укажіть антоніми до слів «кипіння», «плавлення». До слова «кипіння» антонім «конденсація», до слова «плавлення» — «кристалізація».
Завдання 39
Назвіть кілька твердих речовин, які можете легко відрізнити від інших.
Цукор (білий кристалічний порошок, солодкий на смак), алюміній (сріблясто-білий з металічним блиском), золото (жовтий з металічним блиском).
Завдання 40
Складіть перелік речовин (не більше десяти), поширених у літосфері. Кварц, слюда, мармур, граніт, вапняк, крейда, корунд, пірит, пісок, глина.
Завдання 41
У посудинах без етикеток містяться парфуми, олія, кухонна сіль, порошки заліза та цементу. Обговоріть, за якими фізичними властивостями можна визначити вміст кожної посудини.
Парфуми — за запахом, олія — за кольором, кухонна сіль — за смаком, порошок заліза — притягується магнітом, цемент — за кольором.
Завдання 42
Відшукайте в інтернеті відомості про фізичні властивості гексану (органічна речовина).
Гексан — безбарвна рідина зі слабким запахом, з густиною 0,66 г/см³ при 20 °C, температура кипіння становить близько 69 °C, майже не розчиняється у воді, але добре розчиняється в органічних розчинниках.
Укажіть, де перебуває кожна рідина в пробірці, зображеній на малюнку 42. Чому рідини не змішуються? У верхньому шарі пробірки легша рідина — гексан, а в нижньому шарі важча рідина — вода. Рідини не змішуються, бо гексан практично не розчиняється у воді.
Завдання 43
За допомогою інтернет-ресурсів з’ясуйте, як геологи порівнюють мінерали за твердістю.
Геологи порівнюють за шкалою твердості мінералів (Мооса), тобто за здатністю подряпати один одного. До неї входять десять еталонних гірських порід, розташованих в послідовності від найм'якшого до найтвердішого: 1 — тальк, 2 — гіпс, 3 — кальцит, 4 — флюорит, 5 — апатит, 6 — ортоклаз, 7 — кварц, 8 — топаз, 9 — корунд, 10 — алмаз. Мінерал з більшою твердістю дряпає мінерал з меншою твердістю, тобто кожний наступний мінерал цього ряду здатний дряпати попередній мінерал, але не дряпає наступного за ним, твердішого.
Завдання 44
Випишіть з тексту параграфа кілька ключових слів і словосполучень.
Речовини, тіла, матеріали, властивості, фізичні властивості, хімічні властивості, розчинні речовини, нерозчинні речовини.