У підручнику 2024 року видання
Завдання 7
Чому хімія є давньою і водночас молодою наукою?
Розвиток хімії мав декілька етапів: реміснича хімія (тривав до ІІІ ст. н.е.); алхімія (IV-XVI ст.); становлення хімії як науки (починаючи з XVIII ст.), сучасна хімія (починаючи з XX ст. і триває донині).
Завдання 8
Які завдання вирішують науковці-хіміки?
Створюють нові матеріали, розробляють ефективні методи використання і переробки природної сировини, працюють над безпечними для довкілля технологіями.
Завдання 9
За матеріалами з інтернету підготуйте повідомлення (презентацію) про відкриття або винаходи алхіміків.
Алхіміки відкрили багато речовин, визначили їхній склад, описали їх властивості і навчилися їх добувати, очищувати різними методами, зібрали величезний фактичний матеріал, удосконалили методи хімічного експерименту.
Відкриття фосфору.
У 1669 році німецький алхімік Бранд Хенніг в пошуках "філософського каменю" вперше спробував синтезувати золото з людської сечі. У процесі її випарювання, потім дистиляції і прожарювання без доступу повітря, алхімік отримав крупиці білої воскоподібної речовини, які дуже яскраво світились і до того ж мерехтіли у темряві. Бранд Хенніг прийняв його за так звану «первинну матерію» золота, назвавши порошок «світоносець» (що по-грецьки вимовляється як «фосфор»).
Завдання 10
Здійсніть віртуальну екскурсію на фармацевтичне підприємство. Напишіть короткий відгук. Які особливості роботи з речовинами на цьому підприємстві? Як очищують воду для медичних препаратів? Як забезпечують необхідну чистоту на виробництві? На фармацевтичних підприємтвах виробляють різноманітні лікарські препарати. Особливістю роботи є контроль якості продукції. Вода для медичних препаратів проходить декілька етапів очищення, зокрема фільтрацію, дистиляцію. Приміщення обладнанні спеціальними фільтрами для очищення приміщення, працівники носять захисний одяг, зокрема, халати, рукавиці і при необхідності окуляри.
Завдання 11
Запишіть кілька ключових слів і словосполучень із тексту параграфа для складання двомовного словничка.
Алхіміки, алхімія, винаходи, речовини, «філософський камінь».
_____________________________________________
У підручниках 2015 і 2020 років видання
Вправа 7
Чому хімію вважають давньою і водночас молодою наукою?
Розвиток хімії мав декілька етапів: реміснича хімія (тривав до ІІІ ст. н.е.); алхімія (IV-XVI ст.); становлення хімії як науки (починаючи з XVIII ст.), сучасна хімія (починаючи з XX ст. і триває донині).
Вправа 9. Доведіть, що людина в наш час не може обмежитися використанням лише тих речовин, які є в природі. Сьогодні нас оточують матеріали, яких у природі немає: гума і пластмаса, скло і різноманітні металічні сплави, лаки і фарби, мийні і гігієнічні засоби, добрива і засоби захисту рослин, ліки і вітаміни тощо. Тобто, потрібні речовини з особливими властивостями, а таких у природі немає. Наприклад, для побудови літаків потрібен легкий і міцний матеріал, таким є штучно створений сплав — дюралюміній. Матеріали з особливими властивостями: надчисті, надтверді, надпровідні, жароміцні тощо, використовуються в таких галузях промисловості, як мікроелектроніка, радіотехніка, космічна техніка, автоматика та обчислювальна техніка. Сьогодні потрібні ліки від простого аспірину до складних препаратів проти СНІДу та раку. І таких прикладів багато.
Вправа 10. Які завдання вирішують учені хіміки?
— розробляють і вдосконалюють методи використання і переробки природної сировини;
— працюють над зменшенням відходів та повторним їх використанням;
— створюють нові матеріали з наперед заданими властивостями для потреб людей;
— працюють над створенням безпечних для довкілля технологій, впровадження нешкідливих виробництв.