Інші завдання дивись тут...

У підручнику 2024 року видання

Завдання 20

Доберіть правильні речення «Нагрівати пробірку з речовиною потрібно ... »:

а) тримаючи її рукою біля отвору;

б) попередньо закріпивши її в пробіркотримачі; 

в) спочатку всю, рухаючи в полум’ї, а потім — лише ту частину, де міститься речовина;

г) тільки в тій частині, де міститься речовина.

 

Завдання 21

Чому не можна ставити гарячу пробірку в пластмасовий штатив? Бо пластмасовий штатив може розплавитися.

 

Завдання 22

Як можна швидко охолодити гарячий водний розчин у пробірці перед наступним дослідом? Перелити в порцелянову або керамічну чашку.

 

Завдання 23

Обговоріть ваші дії та їх послідовність, якщо під час досліду:

а) у лапці штатива тріснула гаряча пробірка з твердою речовиною; Залишити пробірку на місці, негайно повідомити вчителя про ситуацію, уникати контакту з розбитою пробіркою і іі вмістом.

б) зі спиртівки на стіл потрапив спирт, який загорівся. Спирт, який пролився і продовжує горіти, слід негайно загасити його полум'я,  прикривши цупкою тканиною чи закидавши його піском!

 

Завдання 24

Випишіть з тексту параграфа кілька ключових слів і словосполучень.

Фільтр, фільтрування, нагрівання, випарювання, преливання, предметне скло.

 

Завдання 25

Чому перед нагріванням рідини в пробірці потрібно спочатку прогріти всю пробірку з рідиною? Щоб пробірка рівномірно нагрілася і не тріснуло скло.

 

Завдання 26

У який бік не можна спрямовувати пробірку, нагріваючи в ній рідину? Отвір пробірки не слід спрямовувати у свій бік чи вбік сусіда, треба слідкувати щоб нікому не зашкодити, оскільки рідина внаслідок перегрівання може  вихлюпнутись із пробірки.

 

Завдання 27

Вам потрібно приготувати водний розчин твердої речовини. Ця речовина містить нерозчинні домішки. Обміркуйте, які операції потрібно буде виконувати. Складіть план експерименту та обґрунтуйте послідовність своїх дій.

План
1) Виміряти необхідні порції твердої речовини і води. Шпателем або ложечкою набираємо тверду речовину і на вагах зважуємо потрібну кількість. Мірним циліндром визначаємо необхідний об'єм води і переливаємо у посудину.
2) Виготовити фільтр за необхідності. Кружечок фільтрувального паперу складаємо удвоє, потім — ще раз удвоє, розкриваємо суцільну четверту частину та поміщаємо фільтр у лійку. Якщо він виступає за край лійки, його виймаємо, відрізаємо частину по колу так, щоб від краю фільтра до краю лійки залишалося приблизно 0,5 см, і знову вкладаємо в лійку. Фільтр розгортаємо, щоб він прилягав до внутрішньої поверхні лійки, змочуємо невеликою кількістю води з промивалки і притискаємо до лійки.
3) Приготувати водний розчин. У посудину з водою насипаємо зважену тверду речовину і перемішуємо розчин скляною паличкою до повного розчинення розчинних у воді речовин. 
4) Здійснити фільтрування водного розчину. Наливаємо рідину з осадом у фільтр по скляній паличці, яка торкається поверхні фільтра. Після пропускання через фільтр домішки залишаться на ньому, а рідина пройде крізь його пори.

____________________________________________________

У підручнику 2015 року видання

Вправа 15 Доберіть правильні закінчення речення: Нагрівати пробірку з речовиною треба ... 

а) тримаючи її рукою біля отвору; 

б) попередньо закріпивши її в пробіркотримачі; 

в) спочатку всю, рухаючи в полум’ї, а потім — лише ту частину, де міститься речовина; 

г) тільки в тій частині, де міститься речовина.

Відповідь: б), в)

 

Вправа  16 Чому для перемішування рідини у склянці іноді використовують скляну паличку із гумовим наконечником (шматочком гумової трубки)? Щоб пробірка випадково не тріснула.

 

Вправа 17 Який вид посуду доцільно використати для переливання значної кількості рідини з однієї пляшки в іншу? Лійку.

 

Вправа 18 Яких правил безпеки слід дотримуватися під час досліду, що передбачає нагрівання? Пробірку в тримачі закріпити якомога ближче до отвору, а отвір пробірки спрямувати в бік від себе і сусіда; спершу рівномірно нагрівати всю пробірку, а потім у верхній зоні полум’я, де температура найвища, — ту її частину, в якій міститься речовина або розчин.   

 

Вправа 19. Чому речовини під час хімічного експерименту нагрівають у скляному або керамічному посуді, але не в пластмасовому? Бо спеціальне скло і кераміка є термічно і хімічно стійкими.

 

Вправа 20. Які правила безпеки, наведені в параграфі, є актуальними під час ремонтних робіт у квартирі?

1. Кожну роботу виконуйте чітко за інструкцією.

2. Роботи з використанням або утворенням шкідливих летких речовин, а також газів із різким запахом виконуйте в добре провітрюваному приміщенні.

3. Під час роботи з вогнем будьте особливо уважними і обережними.

4. Забороняється брати хімікати руками, пробувати речовини на смак, розсипати, розбризкувати або підпалювати.

5. Якщо на шкіру потрапила будь-яка речовина, струсіть її, змийте великою кількістю проточної води.

6. Після виконання робіт ретельно помийте руки з милом.

 

Вправа 21. Із яких частин складається полум’я? Охарактеризуйте їх. Полум'я неоднорідне. У ньому простежуються три частини (їх ще називають зонами). Частини полум'я відрізняються за кольором: нижня частина найтемніша, середня - найяскравіша, верхня - дещо тьмяніша. Різний колір частин полум'я свідчить про їх різну температуру. У нижній частині полум'я відбувається змішування утворених газів з повітрям, там ще не відбувається горіння, тому температура полум'я тут невисока. У середній частині відбувається неповне згоряння, при якому частинки горючої речовини сильно розжарюються, і випромінюють світло,  тому середня частина полум'я є найяскравішою. У верхній частині полум'я відбувається повне згоряння газів, тому полум'я в цій частині тьмяне і має найвищу температуру.

 

Вправа 22. У якому випадку рідина в колбі закипить швидше — коли дно посудини перебуває у верхній чи нижній частині полум’я? Відповідь обґрунтуйте. У верхній частині полум’я, бо там температура найвища.

 

Вправа 23. Чому при нагріванні пробірки з рідиною потрібно спочатку прогріти всю пробірку? Щоб пробірка рівномірно нагрілася і не тріснуло скло.

 

Вправа 24. У який бік не слід спрямовувати пробірку при нагріванні в ній рідини? Отвір пробірки не слід спрямовувати у свій бік чи вбік сусіда, треба слідкувати щоб нікому не зашкодити, оскільки рідина внаслідок перегрівання може  вихлюпнутись із пробірки.

 

Вправа 25. Чому не можна ставити гарячу пробірку в пластмасовий штатив? Бо пластмасовий штатив може розплавитися.

Інші завдання дивись тут...