Інші завдання дивись тут...

У підручнику 2024 року видання
§9 Як розділяють суміші
Завдання 57
І. Випарювання і перегонка ґрунтуються на однаковій зміні агрегатного стану речовини.
ІІ. Відстоюванням не можна розділити однорідну суміш рідин.
Відповідь: А Правильне лише І

 

Завдання 58
Увідповідніть тип суміші та спосіб (способи) її розділення (запишіть цифру, а після неї — одну або кілька відповідних літер):

Тип суміші

Спосіб розділення суміші

1) однорідна суміш двох рідких речовин
2) однорідна суміш рідкої та твердої речовин
3) неоднорідна суміш двох рідких речовин
4) неоднорідна суміш рідкої та твердої речовин
в) перегонка
а) відстоювання; б) фільтрування
а) відстоювання
б) фільтрування

Відповідь: 1) — в); 2) — а), б); 3) — а; 4) — б).

 

Завдання 59
Порівняйте способи розділення неоднорідної суміші твердої та рідкої речовин — відстоювання і фільтрування. Чи залежатиме ваш вибір операції від характеру часточок твердої речовини, її властивостей? Відповідь аргументуйте. Так, залежатиме. Якщо часточки твердої речовини є дуже малими і проходять крізь пори фільтра або осідають не дуже повільно, то доцільно вибрати метод відстоювання. Якщо часточки твердої речовини не проходять крізь пори фільтра, то доцільно використати метод фільтрування.

 

Завдання 60
Укажіть суміш, яку можна розділити на компоненти, скориставшись ділильною лійкою (мал. 50):
 А — неоднорідна суміш двох твердих речовин;
 Б — водний розчин твердої речовини;
 В — неоднорідна суміш двох рідин;
 Г — однорідна суміш двох рідин.

 

Завдання 61
Одній групі потрібно розділити суміш кухонної солі та залізних ошурків, а другій — піску і крихт пінопласту. Обміркуйте експеримент і запропонуйте план його виконання.
ПЛАН розділення суміші кухонної солі та залізних ошурків.
1) Подіяти магнітом, залізні ошурки притягнуться до магніту;
2) Долити воду до кухонної солі;
3) Випарюванням отримаємо сіль з розчину.
ПЛАН розділення суміші піску і крихт пінопласту.
1) Долити воду до суміші піску і крихт пінопласту;
2) Відстоюванням отримаємо на дні пісок, а пінопласт спливе  на поверхню;
3) Ситом вибрати пінопласт з розчину;
4) Фільтруванням розчину отримаємо на фільтрі пісок.

 

Завдання 62
Випишіть з тексту параграфа кілька ключових слів і словосполучень. Однорідні суміші, неоднорідні суміші, відстоювання, фільтрування, випарювання, перегонка, дистиляція, центрифугування.

 

Завдання 63
За матеріалами з інтернету підготуйте такі повідомлення:
а) промисловий спосіб розділення повітря на азот і кисень;
Суміш можна розділити фізичними методами. На здатності повітря переходити при охолодженні з газоподібного стану у рідкий та різній температурі випаровування окремих його компонентів ґрунтується промислове добування компонентів повітря. У промисловості, використовуючи спеціальну, досить громіздку апаратуру, кисень добувають із рідкого повітря. Спочатку повітря охолоджують до 2000С, а потім поступово нагрівають. При 1960С випаровується азот, і залишається рідкий кисень світло-блакитного кольору. Саме у цей колір фарбують балони, у яких транспортують стиснений кисень.
б) як очищують природну воду від нерозчинних домішок перед спрямуванням у водогін.
Вода, що потрапляє у водогін, повинна бути прозорою, очищеною від шкідливих речовин та хвороботворних бактерій. Проте часто річкова вода є неоднорідною, каламутною. Це пов’язано з тим, що крім солей вода містить дрібні часточки піску та мулу. Для очищення води від них застосовують фільтрування. Вода, що пройшла крізь фільтр, прозора, проте і надалі містить розчинені солі.

 

Завдання 64
Молоко містить жири. За матеріалами з інтернету дізнайтеся, як з молока виробляють вершкове масло. Чи містяться в маслі, крім жиру, інші речовини, які були в молоці? Сепаруванням отримують вершки і знежирене молоко. Потім вершки пастеризують,  дезодорують (при необхідності ), збивають і отримують масляне зерно і маслянку. Масляне зерно промивають водою, йде соління, обробка масла, фасування. Крім жиру, в масло переходять всі складові частини вершків, що були в молоці  це білки, лактоза, вітаміни тощо.  

 

Завдання 65
Чи можна виділити кожний компонент із виданої вам суміші без його втрат? Не можна. Відповідь обґрунтуйте. Абсолютно нерозчинних речовин не буває і добути чисту речовину неможливо, як правило, вона містить домішки інших речовин.

 

Завдання 66
Брусок парафіну містить трохи піску. Як би ви очистили парафін від цієї домішки? Які властивості речовин візьмете до уваги, здійснюючи запропонований вами експеримент? Методом відстоювання можна очистити парафін від піску. Забруднений піском брусок опустимо в посудину з водою. Через деякий час пісок опуститься на дно склянки, брусок парафіну спливе. Розділення суміші ґрунтується на їх фізичних властивостях, а саме: різна густина нерозчинних у воді речовин.

 

Завдання 67
Тверда речовина повністю розчинилася у воді. Чи можна вважати цю речовину чистою? Відповідь поясніть. Ні, не можна вважати чистою, адже до складу речовини можуть входити розчинні домішки.

 

Завдання 68
Учень випарював рідину, нагріваючи її. Через якийсь час у посудині нічого не залишилося. Учень вирішив, що рідина була чистою речовиною. Якщо ви з ним не згодні, укажіть, які домішки могли бути в рідкій речовині. Могли бути домішки газів, які є леткими.

__________________________________________________

У підручнику 2020 і 2015 років видання

§8 (2015) / §9 (2020) Розділення сумішей

Вправа 46 / 48 (2020) Знайдіть відповідність, врахувавши можливість застосування кількох методів розділення певної суміші.

Тип суміші Метод розділення суміші

1) неоднорідна суміш двох рідин

2) однорідна суміш двох рідин

3) неоднорідна суміш рідини і

   твердої речовини 

4) однорідна суміш рідини і

   твердої речовини; 

а) відстоювання

б) фільтрування

в) перегонка 

Відповідь: 1-а); 2-в); 3-а),б); 4-в)

 

Вправа 49 (2020) Яку суміш — однорідну чи неоднорідну — легше розділити на компоненти? Відповідь аргументуйте?

Легше неоднорідні суміші, оскільки їх розділяють за звичайних умов відстоюванням, фільтруванням, іноді — за допомогою магніту, а однорідні — випарюванням, перегонкою (дистиляцією), тобто за нагрівання. 

 

Вправа 47 / 49 (2020) Який метод — фільтрування чи відстоювання — дає змогу розділити неоднорідну суміш рідкої та твердої речовин із мінімальними втратами компонентів? Фільтрування – суміш пропускають через фільтр, частинки твердої речовини залишаються  на фільтрі.

Зміни 2020 року видання Яку суміш — однорідну чи неоднорідну — легше розділити на компоненти? Відповідь аргументуйте? Легше неоднорідні суміші, оскільки їх розділяють за звичайних умов відстоюванням, фільтруванням, іноді — за допомогою магніту, а однорідні — випарюванням, перегонкою (дистиляцією), тобто за нагрівання.

 

Вправа  48 / 50 (2020) Які суміші можна розділити фільтруванням:

а) суміш піску і глини;

б) суміш спирту і мідних ошурків;

в) суміш води і бензину;

г) суміш води з кусочками пластмаси?

Назвіть речовини, що залишаться на фільтрі. Мідні ошурки і кусочки пластмаси.

Відповідь: б), г)

 

Вправа 49 / 51 (2020) Яку суміш доводилося розділяти вам або вашим батькам у домашніх умовах? Неоднорідну суміш —  молоко.

Який метод було використано для цього? Відстоювання.

 

Вправа 5052 (2020) Як би ви розділили суміш: 

а) кухонної солі та крейди;

Доливаємо до суміші води, сіль розчиниться у воді, а крейда  ні.  Фільтруванням розділяємо крейду з водного розчину солі. На фільтрі залишиться крейда. Для виділення розчинної твердої речовини з отриманого фільтрату використовуємо метод випарювання. Отримаємо кухонну сіль. 

Які відмінності у властивостях речовин дають змогу використати обраний вами метод? Неоднорідна суміш утворена розчинними і нерозчинними у воді речовинами, однорідна суміш твердої речовини з леткою рідиною.

б) спирту і води? Розділяємо методом перегонки.

Які відмінності у властивостях речовин дають змогу використати обраний вами метод? Однорідна суміш розчинених один в одному компонентів з різною температурою кипіння.

Зміни 2020 року видання б) подрібненого пінопласту і мармурової крихти?

Суміш заливаємо водою і даємо відстоятися. З часом мармурові крихти осядуть на дно, а подрібнений пінопласт спливе.

Які відмінності у властивостях речовин дають змогу використати обраний вами метод? Неоднорідна суміш  двох нерозчинних речовин, що мають різну густину.

 

Вправа 51 / 53 (2020)  За матеріалами з інтернету підготуйте стисле повідомлення про те, як у промисловості розділяють повітря на його головні компоненти — азот і кисень.

Суміш можна розділити фізичними методами. На здатності повітря переходити при охолодженні з газоподібного стану у рідкий та різній температурі випаровування окремих його компонентів ґрунтується промислове добування компонентів повітря. 

У промисловості, використовуючи спеціальну, досить громіздку апаратуру, кисень добувають із рідкого повітря. Спочатку повітря охолоджують до -2000С, а потім поступово нагрівають. При -1960С випаровується азот, і залишається рідкий кисень світло-блакитного кольору. Саме у цей колір фарбують балони, у яких транспортують стиснений кисень. 

 

Вправа 52 / 54 (2020) Чи можна добути кожний компонент виданої вам суміші без його втрат? Не можна.

Відповідь обґрунтуйте. Абсолютно нерозчинних речовин не існує і добути абсолютно чисту речовину неможливо.

 

Вправа 53 / 55 (2020) Учень випарював рідину, нагріваючи її. Через якийсь час у посудині нічого не залишилося. Учень вирішив, що рідина була чистою речовиною. Якщо ви з ним не згодні, вкажіть, які домішки могли бути у вихідній речовині. Могли бути домішки газів, які є леткими.

 

Вправа 54 / 56 (2020) Тверда речовина повністю розчинилася у воді. Чи можна вважати цю речовину чистою? Відповідь поясніть. Не можна, до складу речовини можуть входити розчинні домішки.

 

Вправа 55 / 57 (2020) Брусок парафіну забруднений піском. Як би ви очистили парафін від цієї домішки? Методом відстоювання. Забруднений піском брусок покладемо у склянку з водою. Через деякий час пісок опуститься на дно склянки, а парафін спливе.

Які властивості речовин дають змогу здійснити такий експеримент? 

Розділення суміші ґрунтується на їх фізичних властивостях: різна густина нерозчинних у воді речовин.

  Інші завдання дивись тут...