Вправа 135. Знайдіть відповідність (позначено однаковим кольором):
Явище | Тип явища |
1) вибух динаміту 2) тверднення розплавленого парафіну 3) підгоряння їжі на сковороді 4) утворення солі при випаровуванні морської води 5) розшарування струшеної суміші води та олії 6) вицвітання забарвленої тканини на сонці |
а) фізичне явище б) хімічне явище |
Відповідь: 1)-б); 2)-а); 3)-б); 4)-а); 5)-а); 6)-б)
Вправа 136. Якими зовнішніми ефектами супроводжуються такі хімічні перетворення:
а) горіння сірника;
Виділення теплоти і поява світла
б) іржавіння заліза;
Зміна кольору
в) бродіння виноградного соку?
Поява запаху і зміна кольору, виділення газу
Вправа 137. Як ви думаєте, чому одні харчові продукти (цукор, крохмаль, оцет, сіль) можуть зберігатися протягом необмеженого часу, а інші (сир, вершкове масло, молоко) швидко псуються? Швидко псуються ті продукти, що вступають за звичайних умов у хімічну взаємодію, наприклад, із киснем, що є в повітрі, з водою тощо.
Вправа 138. Мінерал малахіт має синьозелений колір, не розчиняється у воді, при нагріванні не плавиться, а перетворюється на чорну тверду речовину, виділяючи вуглекислий газ і водяну пару. Які властивості мінералу є фізичними, а які — хімічними?
Фізичні властивості: синьозелений колір, не розчиняється у воді.
Хімічні властивості: перетворюється на чорну тверду речовину.
Вправа 139. Укажіть слово або словосполучення для заповнення пропуску в реченні «Атом — найменша частинка простої речовини, яка зберігає її … властивості»:
а) фізичні;
б) хімічні;
в) фізичні та хімічні.
Відповідь: б)
Обґрунтуйте свій вибір.
Хімічні властивості речовини залежать від її складу і внутрішньої будови. Атомами утворена невелика кількість простих речовин (графіт, алмаз, метали, інертні гази тощо), їх хімічні властивості зберігаються, наприклад, інертні гази є хімічно пасивними, а метали й неметали відрізняються хімічною активністю.
Хімічний елемент (вид атома з певним зарядом ядра) може утворювати не одну, а декілька простих речовин, які відрізняються фізичними властивостями. Наприклад, Оксиген утворює дві сполуки кисень О2 і озон О3 з різними фізичними властивостями.
Вправа 140. Назвіть спільну хімічну властивість парафіну і бензину. Горючість, бо є органічними речовинами.