У підручнику 2024 року видання
§1 ЩО ВИВЧАЄ ТА ЧИМ КОРИСНА ХІМІЯ
Завдання 1
Один природний матеріал: деревина
Дві природні речовини: вода, кисень
Три речовини, створені хіміками/хімікинями: поліетилен, тефлон, капрон.
Завдання 2
Вислови судження щодо вислову: «Хімія лікує, годує, захищає й одягає». Доповни його слушними, з твоєї точки зору, функціями хімії. Вислів підкреслює важливість знань хімії і розвитку хімічної промисловості для створення комфортних умов існування людини, зокрема ліки рятують життя, речовини-консерванти підвищують терміни зберігання продуктів, добрива підвищують врожайність рослин, які люди використовують в їжу, засоби побутової хімія полегшують прибирання і прання, косметичні і гігієнічні засоби полегшують догляд за тілом, зі створенних синтетичних волокон виготовляють різноманітні тканини, що мають певні властивості. Функціями хімії можуть бути також: покращення існуючих і створення нових технологій, правильна утилізація хімічних речовин з метою захисту довкілля.
Завдання 3
Таблиця 1. Матеріали й речовини для комфортного життя.
Матеріали й речовини | |
з тексту параграфа | власні приклади |
кисень вода вуглекислий газ поліетилен полістер віскоза тефлон капрон золото пластмаса сплави нейлон |
деревина папір скло порцеляна фарфор гума водень азот нафта оцтова кислота кухонна сіль мило |
Класифікуй матеріали і речовини, записані тобою в таблицю 1, на природні та штучні.
Природні: кисень, вода, вуглекислий газ, золото, деревина, водень, азот, кухонна сіль.
Штучні: поліетилен, полістер, віскоза, тефлон, капрон, пластмаса, сплави, нейлон, папір, скло, порцеляна, фарфор, гума, нафта, оцтова кислота, мило.
Яких виявилося більше? Штучних.
Завдання 4
Оціни практичну користь здобутків хімії та ризики, які вони можуть спричинити. Здобутки хімії мають практичну користь у багатьох галузях, зокрема медицині (ліки, вакцини, медична техніка), промисловості (технології, матеріали), охороні навколишнього середовища (очищення води, утилізація відходів) тощо. Проте існують ризики забруднення довкілля, неправильної утилізації, небезпеки під час виробництва і використання хімічних речовин.
Завдання 5
Три ситуації, в яких можуть знадобитися хімічні знання: приготування різноманітних розчинів, коли готуємо їжу; під час користування різноманітними побутовими засобами; для дотримання правильних умов зберігання продуктів.
Завдання 6
Пригадай проблемну ситуацію з особистого життя, розв'язати яку допомогли хімічні знання, речовини, засіб чи виріб, виготовлені завдяки досягненням хімії. Поясни, чим керувався/керувалася, розв'язуючи проблему.
Проблемна ситуація: безпечне користування побутовими хімічними засобами, що містять у своєму складі їдкі речовини. Маючи хімічні знання про те, що їдкі речовини роз'їдають шкіру і одяг, слід дотримуватися інструкції, користуючись такими засобами і працювати в засобах індивідуального захисту, наприклад, в захисних рукавицях.
Проблемна ситуація: безпечне користування нагрівальними приладами, що містять у своєму складі горючі речовини. Маючи хімічні знання про те, що горючі речовини здатні самозайматися, слід дотримуватися інструкції і знати правила безпечного поводження з такими приладами.
Проблемна ситуація: забруднення одягу жирними плямами. Маючи хімічні знання про властивості речовин та їхню взаємодію з іншими речовинами, можна застосувати в якості розчинника для виведення жирних плям спирт.
Завдання 7
Створи лепбук чи підготуйся до дискусії: «Чим важлива хімія у моєму повсякденному житті?». Щоб краще розуміти процеси, що відбуваються в навколишньому світі, безпечно та з користю застосовувати побутові засоби, не завдаючи шкоди своєму здоров'ю і навколишньому довкіллю.
У підручнику 2015 року видання
§1 ХІМІЯ - ПРИРОДНИЧА НАУКА. КОРОТКІ ВІДОМОСТІ З ІСТОРІЇ
Вправа 1. Що вивчає хімія? Склад, властивості та перетворення речовин.
Вправа 3. Висловіть судження про роль алхімії в розвитку сучасних знань. Алхіміки зібрали величезний фактичний матеріал, відкрили і описали багато речовин, вдосконалили методи хімічного експерименту.
Вправа 5. Після опрацювання змісту параграфа виділіть та запишіть основні етапи розвитку розвитку хімії, укажіть, на підставі чого ви їх виокремили.
1 етап: ремісничий період або доалхімічний період - період накопичення фактів, розрізнених відомостей, поодиноких відкриттів.
2 етап: алхімічний період – відкрили і описали багато речовин, вдосконалили методи хімічного експерименту.
3 етап: становлення хімії як науки (XVI-XVII ст.) – ряд наукових відкриттів завдяки проведеним точним вимірам, використанню кількісних методів дослідження речовин.
4 етап: сучасна хімія (розпочався в XX ст. і триває до наших днів) – відкриття будови атомів, створення теорії хімічної будови, стрімкий розвиток наукових досліджень і хімічного виробництва речовин і матеріалів.
Вправа 6. Користуючись різними інформаційними джерелами, підготуйте стисле повідомлення на тему «Звідки походить назва науки хімії».
Є декілька версій. За однією з них слово «хімія» має спільний корінь з стародавньою назвою Єгипту – Хем, що означає «єгипетське мистецтво», бо хімічні знання у стародавніх народів асоціювалися з Єгиптом. За іншою версією – походження слова «хімія» старогрецьке, що означає "мистецтво виділення соків". У грецькій мові сік, про який йдеться, міг означати й розплавлений метал, тож слово "хімія" може означати "мистецтво виплавляння металів". Також припускають, що слово "хімія" походить від "Хемес" – імені легендарного мудреця Гермеса Трисмегіста. За легендами, на його могильній плиті був викарбуваний рецепт виготовлення філософського каменю – засобу, що перетворює будь-який метал на золото.