Інші завдання дивись тут...

 

У підручнику 2024 року видання

§3 ЗНАЙОМИМОСЯ З ЛАБОРАТОРНИМ ОБЛАДНАННЯМ І ВИВЧАЄМО ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ НИМ

Завдання 1

Приклад одного нагрівного приладу: спиртівка.

Приклад двох порцелянових одиниць/зразків лабораторного обладнання: чашка для випарювання, тигель.

Приклад трьох скляних одиниць/зразків лабораторного обладнання: пробірка, колба, мензурка.

 

Завдання 2

Перелік матеріалів,  із яких виготовляють лабораторне обладнання: скло, порцеляна, метал, пластик, деревина.

Найбільше найменувань лабораторного обладнання шкільного кабінету хімії виготовлено зі скла (мірні циліндри, мірні склянки, мірні піпетки, мензурки, пробірки, колби, лійки, ділильні лійки, крапельниця, бюретка).

 

Завдання 3

План виготовлення розчину води масою 45 г і кухонної солі масою 5 г:

1. Зважувальним приладом виміряти 5 г солі і насипати в колбу;

2. Мірним циліндром виміряти воду об'ємомо 45 мл і налити в колбу.

3. Ретельно перемішати розчини скляною паличкою, роблячи нею плавні колові рухи.

Перелік лабораторного обладнання, яке знадобиться: мірний циліндр, колби, зважувальний прилад (наприклад, механічні ваги), скляна паличка.

 

Завданя 4

Незважаючи на крихкість скла, його продовжують використовувати як матеріал для виготовлення пробірок. Чим ти можеш це пояснити? Властивостями скла, а саме: прозорість і термостійкість, а також хімічна пасивність (не реагує з багатьма речовинами).

 

Завдання 5

Господиня придбала у магазині фасовану питну воду й соняшникову олію у пластикових пляшках об'ємом 1 л кожна. Пляшка з олією чи пляшка з водою має більшу масу? Довідкову інформацію в разі необхідності відшукай в тексті параграфа. Пляшка з водою має більшу масу, бо більшою є густина води (1 г/см3), ніж олії (0,92 г/см3).

 

У підручнику 2015 року видання

§3 ПРАВИЛА РОБОТИ З ПРОБІРКАМИ І НАГРІВНИМИ ПРИЛАДАМИ

Вправа 1

За таблицею 1 назвіть основні правила роботи з пробірками.
1. Наливати рідину в пробірку слід по її стінці, тримаючи пробірку під невеликим кутом. Рівень рідини в пробірці не повинен перевищувати 2 см.
2. На столі пробірки розташовують у спеціальних штативах.
3. Якщо при виконанні досліду пробірку тримають у руках, то роблять це у верхній ії частині трьома пальцями, щоб бачити вміст пробірки.
4. Щоб перемішати рідини в пробірці, треба злегка постукати по ній пальцем або легко струшувати пробірку під кутом 600. Ні в якому разі не можна струшувати пробірку, закриваючи її пальцем.
5. За змінами у пробірці спостерігають збоку, у жодному разі не заглядаючи в отвір.
6. Запах виявляють, спрямовуючи долонею повітря над отвором пробірки в напрямку до себе.

7. У пробіркотримачі пробірку закріплюють у верхній частині. Спершу обережно нагрівають усю пробірку, а потім лише ту її частину,  де містяться речовини. Для нагрівання використовують верхню частину полум'я.
8. При наливанні у пробірку кількох речовин загальний об'єм рідини не повинен перевищувати 1/3 її об'єму.
9. Під час виконання дослідів пробірку розташовують отвором від себе й інших учнів.
10. Після завершення нагрівання слід дочекатися, доки пробірка охолоне, а тоді вже її мити. Миють пробірки спеціальними йоржами.

 

Вправа 2

Як правильно виявляти запах речовини? Утримуючи пробірку на певній відстані, прямувати долонею повітря над отвором пробірки в напрямку до себе.

 

Вправа 3

Яку будову має полум'я? Полум'я неоднорідне. У ньому простежуються три частини (або їх ще називають зонами). Частини полум'я відрізняються за кольором: нижня частина найтемніша, середня - найяскравіша, верхня - дещо тьмяніша. Різний колір частин полум'я свідчить про їх різну температуру. У нижній частині полум'я відбувається змішування утворених газів з повітрям, там ще не відбувається горіння, тому температура полум'я тут невисока. У середній частині відбувається неповне згоряння, при якому частинки горючої речовини сильно розжарюються, і випромінюють світло,  тому середня частина полум'я є найяскравішою. У верхній частині полум'я відбувається повне згоряння газів, тому полум'я в цій частині тьмяне і має найвищу температуру.

 

Вправа 4

У якій частині полум'я будете проводити нагрівання пробірки, щоб її вміст швидше нагрівся? У верхній частині полум’я, бо там температура найвища.

 

Вправа 5

Укажіть. що є зайвим у переліку нагрівних приладів: спиртівка, пробірка, сухе пальне. Поясніть свій вибір. Нагрівний прилад - це прилад для нагрівання чого-небудь.

 

Вправа 6

Складіть перелік нагрівних приладів, що є у вашій оселі. Газова або електрична  плита, електричний пальник, запальничка, паяльник.

 

Вправа 7

Користуючись додатковими інформаційними джерелами, сформулюйте судження. які властивості скла зробили його основним матеріалом для виготовлення лабораторного посуду. Для проведення дослідів використовують спеціальний посуд, виготовлений із термостійкого скла. Прозорість скла дає можливість бачити вмістиме крізь стінку лабораторного посуду.

Інші завдання дивись тут...

  • Егор
    очень помогло
    22 вересня 2018 09:02