Вправа 1. Як відбувається колообіг Оксигену? Колообіг хімічного елемента Оксигену в природі полягає у переміщенні його атомів між тілами живої і неживої природи. Завдяки колообігу Оксигену у живій природі підтримується вміст кисню в повітрі.
Оксиген потрапляє у тіла живих істот і бере участь у диханні. У живих клітинах органічні речовини разом з киснем стають учасниками повільного окиснення. Цей процес завершується вивільненням енергії, утворенням вуглекислого газу та води. Вуглекислий газ і вода надходять у повітря, і рослини та зелені водорості утворюють з них на сонячному світлі органічну речовину — глюкозу. Одночасно з цим у повітря виділяється кисень.
Вправа 2. Яку участь у колообігу Оксигену беруть рослини та зелені водорості? Колообіг Оксигену не припиниться доти, поки відбуватиметься фотосинтез, участь в якому беруть рослини і зелені водорості, які виділяють кисень та оксигеновмісні органічні речовини, а інші істоти їх споживають.
Вправа 3. Чому кисень визнано життєво важливою речовиною? Бо необхідний для дихання людини, рослин і тварин.
Вправа 4. Як людина використовує кисень?
У металургії: для виплавлення металів і виробництва сплавів; різання і зварювання металів; у промисловості: для добування рідкого палива, змащувальних матеріалів, оксигеновмісних речовин; у медицині – кисневі подушки (для дихання при захворюваннях легенів) і кисневі коктейлі, в космонавниці, авіації рідкий кисень застосовують для окиснення ракетного палива; для прокладання тунелів і добування руд використовують вибухівку (оксиліквіт – матеріал, просочений рідким киснем). для роботи в умовах недостатньої кількості кисню (альпіністи, аквалангісти, космонавти) використовують у дихальних апаратах.
Вправа 5. Оцініть роль озону в атмосфері. Озон забезпечує життя на Землі. Найбільше його на висоті 15-25 км, де він утворює озоновий шар, який поглинає небезпечні для живих організмів випромінювання Сонця та захищає Землю від різкого переохолодження. Без озонового шару середня температура на Землі була б на 30 °С нижчою.
Вправа 7. Установіть відповідність між формулами й назвами речовин, задіяних у колообігу Оксигену:
Формули | Назви |
1 О2 2 О3 3 СО2 4 H2O |
А вода Б вуглекислий газ В метан Г кисень Д озон |
Відповідь: 1 – Г, 2 – Д, 3 – Б, 4 – А.
Вправа 9. Схарактеризуйте колообіг Оксигену у природі, пов'язаний з гниттям відмерлих решток організмів. До колообігу Оксигену причетні не лише живі істоти, але й відмерлі рештки рослинних і тваринних організмів. У великій кількості кисень витрачається на їх гниття. Внаслідок цього ґрунт збагачується гумусом, яким живляться рослини, а отже, Оксиген обов'язково потрапляє до складу органічних речовин їжі рослиноїдних тварин і людини.