Контрольні запитання
Запитвння 1
Яка незвичайна властивість електрона відрізняє його від звичайних фізичних тіл?
Подібно до інших частинок, електрон має певну масу й заряд, але під час руху виявляє властивості хвилі. Хвиля відрізняється від частинки тим, що її положення в просторі в певний момент часу не можна точно визначити, тому неможливо визначити, якою траєкторією рухається електрон в атомі.
Запитання 2
У чому полягає двоїста природа електрона? Електрон виявляє подвійні властивості: одночасно виявляє властивості як частинки, так і хвилі.
Запитання 3
Що називають:
а) електронною хмарою
Електронна хмара — це сукупність місць імовірного перебування електрона в атомі в певну мить.
б) атомною орбіталлю
Атомна орбіталь — це частина простору, де перебування електрона найімовірніше.
Запитання 4
Яку форму мають s- і р-орбіталі? s-орбіталь має форму кулі (сферичну), а р-орбіталь — форму об'ємної вісімки (гантелеподібну).
Завдання для засвоєння матеріалу
Вправа 1
Чим відрізняються s-орбіталі та р-орбіталі? Формою.
Вправа 2
Як ви вважаєте, завдяки яким взаємодіям електрони притягуються до ядра і відштовхуються один від одного? Електростатичних.
Вправа 3
Як ви вважаєте, чому атомні орбіталі мають саме таку форму? Про форму орбіталей ми знаємо завдяки математичним методам моделювання руху частинок, бо орбіталь побачити неможливо ані неозброєним оком, ані за допомогою сучасних приладів. У 1926 р. австрійський фізик Ервін Шредінгер вивів фундаментальне рівняння (рівняння шредінгера), яке описує рух електрона в атомі, що дозволило обчислити ймовірність перебування електрона в тій чи іншій частині простору, а отже, визначити форму орбіталей.
Чим це зумовлене? Зарядом і структурою ядра та запасом енергії в електроні.