Інші завдання дивись тут...

Вправа 6. Скориставшись періодичною системою, скажіть, наскільки більше елементів відомо сьогодні, ніж було відомо Д.і.Менделєєву. На 55 елементів сьогодні відомо більше, ніж було відомо Д.І.Менделєєву,

бо 118-63=55

 

Вправа 7. Як ви розумієте значення слова «періодичність»? Які зміни у природі можна охарактеризувати цим словом? Зіставте за змістом слово «періодичність» зі словами «неперервність*, «поступовість». Періодичність у хімії - це повторення (властивостей, будови і т.д.) через певну кількість у їх природному ряду. У природі спостерігаємо поступову зміну пори року (зима, весна, літо, осінь), що періодично повторюється кожного року, поступову зміну дня і ночі, що періодично повторюється щодоби.

 

Вправа 8. Розмістіть елементи F, С, В, О, N у порядку послаблення їх неметалічного характеру.

F, O, N, C, B

Це елементи другого періоду періодичної системи, а в періодах неметалічні властивості посилюються зліва направо, а послаблюються справа наліво.

 

Вправа 9. У якого з елементів — Берилію чи Літію — металічний характер виражений яскравіше? У Літію

Це елементи другого періоду періодичної системи, а в періодах металічні властивості послаблюються зліва направо.

Який із відповідних металів має бути активнішим у хімічних реакціях? Літій

 

Вправа 10. Періодичною чи поступовою є зміна максимальних значень валентності елементів у їх природному ряду? Поступовою є зміна вищої валентності елементів у фрагменті природного ряду (періоді), що періодично повторюється у їх природному ряду (таблиці)

Ряд хімічних елементів, складений за зростанням атомних мас, Д.І.Менделєєв назвав природним рядом, тобто таким, що існує незалежно від людини в самій природі. Зверніть увагу, що періоди Періодичної системи є лише фрагментами природного ряду.

Закономірності, виявлені в природному ряду елементів, привели вченого до відкриття у 1869 р. періодичного закону. Періодичність у хімії — це повторення (але не копіювання) хімічного характеру елементів, особливостей будови атомів, складу, будови і властивостей речовин через певну кількість елементів у їх природному ряду.

Відповідь проілюструйте прикладами.
У межах кожного періоду (фрагменті природного ряду) спостерігаємо поступову зміну властивостей простих речовин, характеру сполук, вищої валентності хімічних елементів, що періодично повторюється у їх природному ряду.

Валентність I II III IV V VI VII

Елементи

2 періоду
Li Be B C N O F

Елементи

3 періоду
Na Mg Al Si P S Cl

Вправа 11. Знайдіть у періодичній системі кілька пар елементів (крім згадуваних у параграфі), у кожній з яких елемент із більшим порядковим номером має меншу відносну атомну масу.

№18 Ar - 40

№27 Co - 58,9

№52 Te - 127,6

№90 Th - 232 

№92 U - 238

№94 Pu - 244

№19 K - 39,1

№28 Ni - 58,7

№53 I - 126,9

№91 Pa - 231

№93 Np - 237

№95 Am - 243

Інші завдання дивись тут...