Вправа 42
Що таке радіус атома? Це відстань від центра ядра до сферичної поверхні, якої торкаються орбіталі з електронами останнього енергетичного рівня.
Від яких чинників залежить його значення? Залежить від зарядів ядер (кількості електронів) і кількості енергетичних рівнів, на яких розміщені електрони.
Вправа 43
Визначте в кожній парі елемент, атом якого має більший радіус і поясніть відповідь.
У парі Si—Р: Силіцій Si, бо Si i P — елементи одного періоду, причому у Р більший заряд ядра (кількість електронів), тому більша кількість електронів притягується до ядра сильніше і радіус атома Фосфора є менший.
У парі F—Br: Бром Br, бо F i Br — елементи одної підгрупи, причому у Br більша кількість енергетичних рівнів, тому радіус атома атома Брома більший.
У парі Н—Не: Гідроген Н, бо Н і Не — елементи одного періоду, причому у Не більший заряд ядра (кількість електронів), тому електрони притягуються до ядра сильніше і радіус атома Гелія менший.
У парі Na—Be: Натрій Na, бо Na i Be — елементи різних груп, причому в Na більша кількість енергетичних рівнів, тому радіус атома Натрія більший.
Радіуси атомів елементів залежать від зарядів ядер (кількості електронів) і кількості енергетичних рівнів. Радіуси атомів елементів у періоді зменшуються зліва направо, а у підгрупі зростають зверху донизу.
Вправа 44
З'ясувавши, як змінюються радіуси атомів у рядках елементів Be—Mg—Аl і Be—В—Аl, оберіть правильну відповідь:
а) радіус атома Берилію більший, ніж атома Алюмінію;
б) радіус атома Алюмінію більший, ніж атома Берилію;
в) радіуси атомів Берилію та Алюмінію майже однакові.
У парі Al—Be радіус атома Алюмінію більший, ніж Берилію, бо Al i Be — елементи різних груп, причому в Al більша кількість енергетичних рівнів.
Вправа 45
Назвіть елемент, атом якого, на вашу думку, має:
а) найменший радіус
Гелій Не, розміщений у верхньому правому куті Періодичної таблиці, бо має найменшу кількість енергетичних рівнів (=1) і найбільший заряд ядра (кількість електронів) серед елементів свого періоду.
б) найбільший радіус
Францій Fr, розміщений у нижньому лівому куті Періодичної таблиці, бо має найбільшу кількість енергетичних рівнів (=7) і найменший заряд ядра (кількість електронів) серед елементів свого періоду.