© 8next.com (відповіді, перероблене і доповнене), 2021
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
Вправа 1
Характеристики, якими описують стан електрона в атомі: форма орбіталей та їх просторове розташування, спін, розміри орбіталей залежно від запасу енергії електронів.
Вправа 2
Під час руху навколо ядра атома електрони утворюють s-, p-, d-, f-орбіталі.
Орбіталі відрізняються за формою, тому електрони по-різному рухаються навколо ядра.
Вправа 3
а) Атомна орбіталь ― це об'єм простору навколо ядра атома, у якому найбільш імовірне перебування електрона.
б) Рух електрона навколо власної осі називають спіном.
Енергетичний рівень ― сукупність електронів, що рухаються на однаковій відстані від ядра, тому що мають однаковий запас енергії.
Вправа 4
Оскільки рух електрона навколо власної осі називають спіном, тому поняття "паралельні спіни" означають, що два електрони обертаються навколо своєї осі в одному напрямку (наприклад, за годинниковою стрілкою), а поняття "антипаралельні спіни" ― у взаємно протилежному напрямку (один рухається за годинниковою стрілкою, другий ― проти).
Вправа 5
S-орбіталь має форму кулі (сферичну) і в центрі координат розміщене ядро атома.
Три p-орбіталі мають форму об'ємної вісімки (гантелі, причому ядро атома міститься у місці звуження гантелі) і розташовуються у взаємно перпендикулярних площинах. Назва р-орбіталь походить від англійського слова "перпендикуляр").
Вправа 6
Електрони різних енергетичних рівнів не можуть характеризуватися однаковим запасом енергії, бо тоді б усі енергетичні рівні були б рівновіддалені від ядра, а насправді вони є на різній віддалі від ядра. Найближчий до ядра енергетичний рівень називають внутрішнім, а найбільш віддалений — зовнішнім.
Вправа 7
Відмінність сучасних уявлень про модель будови атома від тих, які існували раніше, зокрема про планетарну, в тому, що планетарна модель не давала чіткого уявлення про розподіл електронів у атомному просторі, що дістав назву електронна оболонка, і їх рух. Згідно сучасних поглядів на стан електронів в атомі, електрон одночасно виявляє властивості і частинки, і хвилі, тобто має двоїсту природу, тому рух електрона в атомі не можна описати певною траєкторією, а лише розглядати деякий об’єм простору, в якому найчастіше перебуває електрон. Тому при визначенні положення електронів в атомі використовують поняття про орбіталь, як частину простору, де перебування електрона найімовірніше.