Варіант І (середній рівень)
Вправа 1. У трьох пробірках під номерами 1, 2, 3 містяться розчини кислоти, солі й лугу. Визначте вміст кожної з пробірок.
Реактиви: лакмус, метилоранж, універсальний індикатор.
У пробірці з кислотою лакмус, метилоранж і універсальний індикатор забарвлюються у червоний колір. У пробірці з лугом лакмус і універсальний індикатор забарвлюються у синій колір, а метилоранж - у жовтиий. У пробірці з розчином солі індикатор не змінює свого забарвлення.
Вправа 2. Здійсніть якісну реакцію на хлорид-іон.
Виявити хлорид-іони Cl- у розчині можна за допомогою катіонів Ag+, що містяться у розчині аргентум (І) нітрату. Ознакою якісної реакції є утворення білого сирнистого осаду AgCl↓, що розчиняється у розчині амоніаку.
Ag+ + Cl- = AgCl↓
Варіант ІІ (достатній рівень)
Вправа 1. Здійсніть реакції, за допомогою яких можна здійснити такі перетворення: купрум (ІІ) оксид -> купрум (ІІ) хлорид -> купрум (ІІ) гідроксид -> купрум (ІІ) оксид
CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O
CuCl2 + 2NaOH = Cu(OH)2↓ + 2NaCl
Cu(OH)2↓ = CuO + H2O
Термічний розклад нерозчинних у воді основ.
Вправа 2. Здійсніть якісну реакцію на сульфат-іон.
Виявити сульфат-іони SO42- у розчині можна за допомогою катіонів Ва+, що містяться у розчині барій гідроксиду чи солей Барію (BaCl2, BaBr2, BaI2, Ba(NO3)2). Ознакою якісної реакції є утворення білого дрібнокристалічного осаду BaSO4↓, що не розчиняється у сильних кислотах.
Ba2+ + SO42- = BaSO4↓
Варіант ІІІ (високий рівень)
Вправа 1. У трьох пробірках під номерами 1,2,3 містяться розчини хлориду, броміду та йодиду Калію. Розпізнайте, під яким номером у пробірках містяться ці розчини.
Реактиви: розчини калій хлориду, калій броміду, калій йодиду, аргентум (I) нітрату.
До вмісту пробірок додаємо 2-3 краплі розчину аргентум (І) нітрату. У першій пробірці спостерігаємо утворення білого сирнистого осаду аргентум (І) хлориду, що розчиняється у розчині амоніаку. Отже, у цій пробірці міститься розчин калій хлориду.
KCl + AgNO3 = KNO3 + AgCl↓
У другій пробірці спостерігаємо утворення блідо-жовтого сирнистого осаду аргентум (І) броміду, що трохи розчиняється у розчині амоніаку. Отже, у цій пробірці міститься розчин калій броміду.
KBr + AgNO3 = KNO3 + AgBr↓
У третій пробірці спостерігаємо утворення жовтого сирнистого осаду аргентум (І) йодиду, що не розчиняється у розчині амоніаку. Отже, у цій пробірці міститься розчин калій йодиду.
KI + AgNO3 = KNO3 + AgI↓
Виявити хлорид-, бромід- та йодид-іони у розчині можна за допомогою катіонів Ag+, що містяться у розчині аргентум (І) нітрату. Ознакою якісної реакції є утворення осаду певного кольору, що по-різному розчиняється у розчині амоніаку.
Вправа 2. У двох пробірках під номерами 1, 2 містяться розчини ортофосфату і карбонату Натрію. Визначте вміст кожної з пробірок.
Реактиви: розчини натрій ортофосфату, натрій карбонату, аргентум (I) нітрату, розбавленої хлоридної кислоти.
Проведення експерименту.
1. Вміст кожної пробірки розділяємо на дві порції.
2. До вмісту пробірок першої порції додаємо 2-3 краплі розчину аргентум (І) нітрату. У першій пробірці утворюється яскраво-жовтий порошкоподібний осад аргентум (І) ортофосфат. Отже, у пробірці під номером 1 міститься розчин натрій ортофосфату.
Na3PO4 + 3AgNO3 = NaNO3 + Ag3PO4↓
3. До вмісту пробірки другої порції додаємо розбавленої хлоридної кислоти. У пробірці виділяється велика кількість вуглекислого газу, що нагадує "закипання" рідини, який не має запаху. Отже, у пробірці під номером 2 міститься розчин натрій карбонату.
Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl + H2O + CO2↑
Піднесений до отвору пробірки запалений сірник перестає горіти й гасне без будь-якого звукового ефекту або при пропусканні цього газу в розчин кальцій гідроксиду утворюється білий осад кальцій карбонату.
Результати експериментальних досліджень оформлюємо у вигляді таблиці:
Проведені дії |
Пробірка №1 | Пробірка №2 |
1 ПОРЦІЯ: додаємо розчин аргентум (І) нітрату |
випадає яскраво-жовтий порошкоподібний осад |
змін не відбувається |
2 ПОРЦІЯ: додаємо розчин розбавленої хлоридної кислоти |
- |
виділяється вуглекислий газ |
Висновки експерименту |
натрій ортофосфат |
натрій карбонат |
Вправа 3. Здійсніть якісну реакцію на карбонат-іон.
Виявлення карбонат-іонів CO32- у розчині здійснюють за допомогою катіонів Гідрогену Н+. Для цього використовують розчин кислоти, сильнішої за карбонатну. Ознакою якісної реакції є виділення великої кількості вуглекислого газу, що нагадує "закипання" рідини, який не має запаху.
2Н+ + СO32– = Н2O + СO2↑