ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
Вправа 1. Похідними яких сполук є жири? Карбонових кислот.
Вправа 2. У чому полягає відмінність хімічного складу рідких і твердих жирів? Тверді жири утворюються насиченими карбоновими кислотами, а рідкі - ненасиченими.
Вправа 3. Яка хімічна реакція покладена в основу виготовлення маргарину? Реакція приєднання, зокрема, гідрування.
Вправа 4. Які ознаки окиснення жирів? Вони гіркнуть, у них з’являються неприємні запах і смак.
Вправа 5. Схарактеризуйте біологічне значення жирiв. Жири - це бiологiчно активні речовини. Вони є складниками клiтин рослинних i тваринних органiзмiв i слугують для них джерелом енергiї.
Додаткові завдання
Вправа 6. На упаковці маргарину написано: «Містить лише рослинні олії». Чи правильно це? Не зовсім.Для одержання маргарину переробляють дешеві олії, риб’ячий і китовий жири.
Вправа 7. У трьох пронумерованих пробірках містяться: олія соняшникова, гліцерол і вода. Запропонуйте спосіб розпізнавання цих речовин.
І спосіб
У три пробірки зі свіжодобутим осадом купрум (ІІ) гідроксиду додаємо запропоновані для розпізнавання речовини. У одній із пробірок утвориться прозорий розчин синього кольору. Це якісна реакція на багатоатомні спирти, тому в цій пробірці міститься гліцерол.
До двох пробірок з розчином бромної води доливаємо вмістиме двох пробірок, що залишилися. У одній із пробірок спостерігаємо знебарвлення бромної води. У цій пробірці міститься соняшникова олія. Соняшникова олія утворена ненасиченою кислотою, тому наявність в молекулі подвійних зв'язків зумовлює знебарвлення бромної води. Методом виключення робимо висновок, що в третій пробірці міститься вода.
ІІ спосіб
Ці речовини легко розпізнати за зовнішнім виглядом: гліцерол - густа сироподібна рідина без кольору і запаху, олія - жовта рідина із ароматичним запахом, вода - прозора рідина без кольору і запаху.