Інші завдання дивись тут...

Вправа 34. Наведіть приклади використання в побуті зависей, колоїдних та істинних розчинів.

Зависі: ліки, на яких написано "перед уживанням збовтати", зубна паста, мило, водоемульсійні фарби, продукти харчування: молоко, вершки, сметана, масло, томатний сік, майонез.

Колоїдні розчини: гелеві засоби для миття, гелеподібні ліки (у їх назвах присутнє слово "гель"), гель для волосся, клеї, курячий білок, продукти харчування: агар-агар, желе, кисіль, желатин, мармелад.

Істинні розчини: спиртова настоянка йоду, столовий оцет, маринад, розчин цукру, розчин солі у воді, газована вода.

 

Вправа 35. Щоб підготувати плодові дерева до зимування, їхні стовбури вкривають такою сумішшю: до 10 л води додають 2 кг вапна, 250 г мідного купоросу, 1 кг глини та 200 г столярного клею. До якого типу дисперсних систем належить ця суміш? Зависі, бо окремі частинки речовини помітні неозброєним оком.

 

Вправа 36. Медичний спирт є сумішшю, у 100 г якої міститься 96 г спирту та 4 г води. Чи можна дати однозначну відповідь, що в цьому розчині є розчинником, а що — розчиненою речовиною? Можна, якщо відомі складові частини розчину. Чому? У сумішах з водою - розчинником є вода. Медичний спирт є концентрованим розчином.

 

Вправа 37. Обчисліть масу води в розчині нітратної кислоти з масовою часткою 20%, який містить 40 г кислоти.

Дано:m(HNO3)=40 г, w(HNO3)-20%

Знайти: m(води)-?

Розв'язування:

1. Знаходимо масу розчину з масовою часткою речовини за формулою: 

m(розчину)=(m(речовини)/w(речовини))•100%

m(розчину)= (m(HNO3)/w(HNO3))•100%=(40 г:20%)•100%=200 г.

2. Знаходимо масу води:

m(води)=m(розчину)-m(HNO3)=200 г - 40 г=160 г.

Відповідь: m(води)=160 г.  

 

Вправа 38. Визначте масу води, в якій необхідно розчинити 2 г натрій нітрату, щоб отримати розчин з масовою часткою солі 0,1 %.

Дано: m(NaNO3)=2 г, w(NaNO3)-0,1%

Знайти: m(води)-?

Розв'язування:

1. Знаходимо масу розчину з масовою часткою речовини за формулою: 

m(розчину)=(m(речовини)/w(речовини))•100%

m(розчину)= (m(NaNO3)/w(NaNO3))•100%=(2 г:0,1%)•100%=2000 г.

2. Знаходимо масу води:

m(води)=m(розчину)-m(NaNO3)=2000 г - 2 г=1998 г=1,998 кг

Відповідь: m(води)=1,998 кг.  

 

Вправа 39. Для фарбування різних покриттів найчастіше використовують так звані нітрофарби (суміші різних забарвлених солей або оксидів зі спеціальною рідиною, що за властивостями нагадує бензин) та водоемульсійні фарби (суміш пігментів з водою та клеєм ПВА). До якого типу дисперсних систем належать ці фарби? Зависі. Як ви вважаєте, якою фарбою безпечніше та зручніше користуватися вдома? Водоемульсійною фарбою користуватися безпечніше, бо вона не є токсичною, адже при висиханні фарби випаровується розчинник - вода. Зручніша тим, що різною концентрацією суміші пігментів можна отримувати діапазон відтінків певного кольору. 

 

Вправа 40. Молоко, вершки та вершкове масло — це емульсії, що складаються з води та коров’ячого жиру. Але зовні вони істотно відрізняються. У чому полягають принципові відмінності цих продуктів харчування? Різною є концентрація (масова частка) коров'ячого жиру і вміст води.

Інші завдання дивись тут...