Вправа 54. Який зв’язок називають водневим? Водневий зв’язок — це взаємодія атома Гідрогену, сполученого з електронегативним атомом (Оксигену, Нітрогену або Флуору), однієї молекули зі значно електронегативним атомом іншої молекули. Завдяки чому він утворюється? Сильнополярні молекули притягуються одна до одної завдяки електростатичному притяганні атомів Гідрогену і електронегативних атомів різних молекул.
Чим менший розмір і більша електронегативність атома елемента, сполученого з Гідрогеном, тим водневий зв’язок міцніший.
Вправа 55. Як впливає наявність водневого зв’язку на фізичні властивості води? Вони стають аномальними, тобто такими, що не є характерні для молекулярних речовин з невеликими молекулярними масами.
Фізичні властивості:
- густина льоду є менша, ніж густина рідкої води (у порожнинах твердої води (лід) міститься повітря)
- висока температура кипіння 1000С;
- висока теплоємність,
- великий поверхневий натяг;
- вода є добрим розчинником.
Вправа 56. Порівняйте наведені в тексті параграфа молекулярні маси сполук та їхні температури кипіння. Який факт свідчить про наявність водневого зв’язку між молекулами води? Серед цих речовин у води молекули найлегші, а температура кипіння — найбільша, бо на руйнування додаткової взаємодії (водневий зв'язок) потрібна додаткова енергія (додаткове нагрівання).
Вправа 57. Як ви вважаєте, чому можливість утворення водневого зв’язку впливає на розчинність речовин та теплоємність і поверхневий натяг води?
Речовини, що можуть утворювати водневі зв'язки з молекулами води, краще розчиняються в ній завдяки більш тісній взаємодії.
Висока теплоємність води пояснюється тим, що під час випаровування водневі зв'язки рвуться і їх міцність зменшується з підвищенням температури.
Високий поверхневий натяг води зумовлений тим, що водневі зв'язки заважають молекулам води рухатися з різною швидкістю, бо у рідкій воді молекули води розташовані невпорядковано та близько одна до одної.