Обладнання: штатив із пробірками.
Реактиви: розчини глюкози та сахарози, CuSO4, NaOH, гліцерол.
ХІД РОБОТИ
Дослід 1. Добуваємо купрум (II) гідроксид: до 1–2 мл розчину лугу в пробірці додаємо кілька крапель розчину купрум (ІІ) сульфату. До осаду, що утворився, додаємо краплинами розчин глюкози до розчинення осаду купрум (II) гідроксиду. Перемішуємо суміш.
Що відбувається? Осад розчиняється.
У який колір забарвлюється розчин? Розчин забарвлюється у яскраво-синій колір.
Спрощено формулу утвореної сполуки можна записати так:
C6H12O6 + Cu(OH)2 → сполука яскраво-синього кольору.
Висновок: молекула глюкози містить п'ять гідроксильних груп –OH, тому вона, подібно до багатоатомних спиртів, взаємодіє зі свіжеосадженим купрум (II) гідроксидом з утворенням розчину яскраво-синього кольору.
Дослід 2. До свіжеосадженого осаду купрум (II) гідроксиду, добутого в досліді 1, додаємо краплинами розчин сахарози до розчинення осаду купрум (II) гідроксиду. Перемішуємо суміш. Що відбувається? Осад розчиняється.
У який колір забарвлюється розчин? Розчин забарвлюється у яскраво-синій колір.
Чи є відмінності у ваших спостереженнях? Ні, немає, ознаки реакцій однакові.
Чи зміняться результати досліду, якщо замість глюкози та сахарози використати гліцерол? Не зміняться. Гліцерол - багатоатомний спирт.
Висновок: у досліді з розчинами сахарози і гліцеролу, при змішуванні їх зі щойно добутим купрум (II) гідроксидом, так само утворюються розчини яскраво-синього кольору.
ЗАГАЛЬНИЙ ВИСНОВОК: глюказа і сахароза, подібно до гліцеролу - багатоатомного спирту, взаємодіє зі свіжеосадженим купрум (II) гідроксидом з утворенням розчину яскраво-синього кольору.