Вправа 129. Наведіть приклади хімічних реакцій у природі, які відбуваються:
а) надзвичайно повільно; Утворення гірських порід, вивітрювання і руйнування гірських порід (наприклад, перетворення граніту на пісок, глину), іржавіння заліза, утворення корисних копалин, гниття рештків.
б) із помітною швидкістю. Горіння, поява плісняви.
Вправа 130. З якими реакціями, що мають різну швидкість, ви стикаєтесь у повсякденному житті?
Повільні реакції: вицвітання забарвленої тканини на сонці, прокисання молока, псування продуктів харчування при тривалому їх зберіганні, іржавіння цвяхів на дверях гаража, утворення зеленого нальоту на поверхні мідних виробів.
Швидкі реакції: горіння сірника чи дров, гасіння соди оцтом.
Вправа 131. Від яких чинників залежить швидкість хімічної реакції:
а) в однорідній суміші речовин (рідкій, газуватій); Хімічна природа реагентів, концентрація реагентів, температура, присутність каталізатора.
б) у неоднорідній суміші? Хімічна природа реагентів, площа поверхні контакту реагентів, температура, присутність каталізатора.
Вправа 132. У якій суміші — однорідній чи неоднорідній — швидкість реакції залежить від площі поверхні контакту реагентів? У неоднорідній суміші. Відповідь поясніть. Реакції з твердими речовинами відбуваються не в усьому об’ємі суміші, а тільки на поверхні речовин.
Однорідні сумішей – це суміші, в яких навіть у мікроскоп не вдається розгледіти окремі компоненти, а в неоднорідній суміші компоненти можна бачити неозброєним оком.
Вправа 133. Назвіть чинники, які впливають на швидкість таких реакцій:
а) S + O2 = SO2; Концентрація реагентів, тиск, температура.
б) 2NO + O2 = 2NO2; Концентрація реагентів, тиск, температура.
в) Cu(OH)2 + H2SO4 = CuSO4 + 2H2O. Площа поверхні купрум (ІІ) гідроксиду (подрібнити), концентрація кислоти, температура.
Вправа 134. Ви отримали завдання — добути кальцій оксид із крейди. Напишіть відповідне хімічне рівняння.
CaCO3 = CaO + CO2↑ при t.
Які умови потрібно створити, щоб швидкість цієї реакції була максимальною? Подрібнений кальцій карбонат нагріти.
Вправа 135. Які речовини називають каталізаторами? Каталізатор — речовина, яка прискорює реакцію або спричиняє її перебіг, залишаючись після реакції незмінною.
Вправа 136. Окиснення жирів у лабораторних умовах відбувається за температури понад 450°С, а в організмі людини — за температури тіла. Як це можна пояснити? Білки-ферменти в організмі людини виконують роль каталізаторів за температури тіла.
Вправа 137. Каталізатором реакції чадного газу з киснем за підвищеної температури може слугувати водяна пара. Складіть рівняння реакції між цими газами, а також рівняння двох інших реакцій — за участю каталізатора та з його утворенням.
H2O, t
2CO + O2 = 2CO2
CО + H2O = CO2 + H2, при t=5000C, кат. Fe2O3.
2H2 + O2 = 2H2O