Інші завдання дивись тут...

§ 16. ТВАРИНОПОДІБНІ ОДНОКЛІТИННІ ОРГАНІЗМИ.

АМЕБА - одноклітинний організм до 0,25 мм завдовжки, вкритий клітинною мембраною . Форма постійно змінюється, під час руху на передньому боці клі­тини утворюються випин, які називаються несправжніми ніжками, вони захоплюють скупчення бактерій чи дрібні рештки. Клітина має ядро, мітохондрії, травну вакуолю (у неї з цитоплазми виділяється травний сік для розкладу складних органічних речовини здобичі на простіші), скоротливу вакуолю( періодично наповнюється водою з шкідливими речовинами і здійснює функцію виділення).

 

1 — несправжня ніжка; 2 — ядро; 3 — скоротлива вакуоля; 4 — зона виділення неперетравлених решток; 5 — частки їжі у травній вакуолі;  6 — захоплення їжі несправжніми ніжками.

Розмножується поділом клітини навпіл.

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ІНФУЗОРІЯ ТУФЕЛЬКА – одноклітинні організми до 0,2-0,3 мм завдовжки, помітні неозброєним оком, живуть повсюди у прісній воді, за формою нагадує туфельку. На одному боці клі­тини в інфузорії розташовується заглибина, схожа на кишеньку — це глотка. Поверхню клітини вкривають біля 15 тис. рухливих джгути­ків, які в інфузорій називають війками. Клітинна мембрана разом з війками та їх корінцями, розташованими у поверхневому шарі цитоплазми, утворює пружний та гнучкий клітинний покрив, завдяки чому клітина зберігає відносно сталу форму. Більші війки спрямовують здобич у глотку, у глотці утворюються травні вакуолі для розкладу складних органічних речовин на прості. У передній та задній частинах клітини знаходиться по одній скоротливій вакуолі, які оточені зірчасто розташованими водозбираючими канальцями. Має два ядра — велике (керує роботою клітини) і мале (відповідає за статевий процес розмноження та утворення великого ядра).

Розмножуються поділом навпіл та статевим способом (процес обміну спадковою інформацією між двома особинами, має значення для еволюції).

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

КОМІРЦЕВІ ДЖГУТИКОНОСЦІ  –одноклітинні організми морів та прісних водойм, довгий джгутик виходить з  комірця та спрямовує до поверхні частки їжі. Коли їжа потрапляє на клітинну мемб­рану, її оточує коротка язикоподібна псевдоподія (або несправжня ніжка), яка втягує здобич у клітину. Утворюється травна вакуоля, де і відбувається процес травлення. Мають одне ядро. Розмножуються поділом клітини. Вважаються найближчими ймовірними родичами багатоклітинних тварин, зокрема губок.

 

1. Що таке фагоцитоз?

Фагоцитоз (від грецького «фаген» — їсти, та «цитос» — клітина) — спосіб живлення клітини шляхом активного захоплення часток їжі з подальшим їх перетравленням у цитоплазмі. Саме фагоцитоз називають тваринним способом живлення.

 

2. Яка хвороба, що спричинюється одноклітинними твариноподібними організмами, є «хворобою брудних рук»?

«Хворобою брудних рук» є дизентерія, прості правила гігієни — миття рук після від­відування туалету та перед споживан­ням їжі — дозволяють уникнути зара­ження дизентерійною амебою.

Дизентерія — небезпечна хвороба, збудником якої є дизентерійна амеба, яка може жити у кишечнику людини. Зазвичай вона не завдає шкоди людині, оскільки харчується бактеріями. Але інколи дизентерійна амеба пошкоджує стінки кишечника і, живлячись кліти­нами крові, починає дуже швидко ділитися.

 

3. Які паразитичні одноклітинні твариноподібні організми розповсюджують­ся кровосисними комахами, зокрема комарами?

Малярійний комар анофелес переносить малярійного плазмодія - збудника дуже небезпечної хвороби малярії, яка поширена у країнах з теплим та вологим кліматом. Він розвивається в клітинах печінки та крові, спричиняючи їх руйнування.

 

ЗАВДАННЯ

Заповніть таблицю в зошиті, поставивши проти вказаної ознаки «так» або «ні» у стовпчиках, що стосуються відповідних організмів.

№ ознаки

Ознаки

Амеби

Інфузорії

Комірцеві джгутиконосці

1

Мають комірець

Ні

Ні

Так

2

Мають глотку

Ні

Так

Ні

3

Мають травні вакуолі

Так

Так

Так

4

Активно рухаються

Так

Так

Так

5

Мають один джгутик

Ні

Ні

Так

6

Мають війки

Ні

Так

Так

7

Мають несправжні ніжки

так

Ні

Ні

8

Зберігають сталу форму

Ні

Так

Так

9

Мають одне ядро

Так

Ні

Так

10

Мають два ядра

Ні

Так

Ні

11

Живляться завдяки фагоцитозу

так

так

Так

Інші завдання дивись тут...

  

  • Даниил
    круто спасибо!
    14 листопада 2018 18:42
  • Риима
    Спасибо
    17 листопада 2019 10:42
  • Виталина
    В таблиці про Комірцеві джгутики в 7 буде НІ. В підручнику на картці їх нема, та і в описі також. А в навпаки ТАК. Скільки не дивилася, однакова форма. Виправте, будь ласка! ---- Дякуємо. Виправили.
    15 листопада 2020 18:02
  • Женя
    Дякую
    3 грудня 2020 10:43