Інші завдання дивись тут...

§ 17 ОДНОКЛІТИННІ ВОДОРОСТІ.

ЕВГЛЕНА ЗЕЛЕНА – одноклітинна водорість, на світлі автотроф (здатна до фотосинтезу),  у темряві переходить до гетеротрофного грибного способу живлення (поглинає всією поверхнею клітини розчинені у воді органічні речовини) . Клітини рухливі за допомогою джгутика, змінюють форму, вкриті клітинною мембраною. В центрі знаходиться велике добре помітне ядро, у цитоплазмі також чітко розрівняється від одного до кількох зелених хлоропластів. Має глотку, до якої  прилягає кілька скоротливих вакуолей, глотка не прий­має участі у живленні, а навпаки, здійснює функцію виділення. Ще один короткий джгутик з глотки та вічко(реагує на світло) для руху. Розмножується евглена поздовжнім поділом клітини навпіл у рухливому стані. Мешкають у прісних стоячих або слабко проточних водоймах. Споживаючи розчинену органічну речовину, беруть участь у про­цесах самоочищення води.

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ХЛАМІДОМОНАДА  має джгутик. Клітина сталої форми, вкрита клітинною мембраною та клітинною оболонкою. Більшу частину цитоплазми займає зелений хлоропласт, на дні якого відкладається крохмаль. Має два джгутики, в хлоропласті добре розрізня­ється невеличка червона цятка — це вічко (реагує на світло) для вибору напрямку руху. Має ядро, скоротливі вакуолі.

Розмноження нестатеве ( без обміну спадковою інформацією між клітинами) спеціальними  рухливими клітинами – спорами; за несприятливих умов у навколишньому середовищі відбувається статеве розмноження за допомогою спеціалізованих статевих клітин ( вони скидають оболонки, з’єднуються, цитоплазми зливаються, утворюється зигота). Зигота  — це клітина, яка утвори­лася з результаті злиття цитоплазм і ядер чоловічої та жіночої статевих клітин.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --

ХЛОРЕЛА відноситься до не­рухомих одноклітинних водоростей, мешкає переважно у наземних умовах: на вологому ґрунті, вогких стінах, а також як симбіот у тілі вод­них організмів. Живиться лише завдяки фотосинтезу. Клітини хлорели поодинокі, кулясті, з тонкою, але дуже міц­ною клітинною оболонкою. Клітина має один великий зелений чашоподібний хлоропласт, у якому відкладається крохмаль; одне ядро. Через поверхню клітини відбувається газообмін. Розмно­ження хлорели відбувається виключно нестатевим шляхом: за допомогою нерухомих спор.

Хлорели використовується вченими, в багатьох кра­їнах на спеціальних фабриках їх штучно вирощують для отримання вітамінів та виготовлення харчових домішок, при цьому «годують» вуглекислим газом викидів промислових під­приємств, здійснюючи біологічне очищення повітря.

1 – клітинна оболонка, 2 – ядро, 3 – чашоподібний хлоропласт

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

НАВІКУЛА - діатомові водорості прісних водойм. Клітини діатомових водоростей усе своє життя проводять у «скляному будинку» — кремнеземовому панцирі. Нагадують човник, вздовж бортів якого лежать дві коричневі трубки — хлоропласти, вакуолі. В центрі зна­ходиться ядро. Клітини здатні активно ковзати по під­водних поверхнях, виділяючи через спеціальну структуру панци­ра — шов — особливі слизові ніжки. Розмножуються діатомові водорості поздовжнім поділом клітини навпіл, а також їм притаманний статевий процес.

 

1. Який спосіб живлення характерний для евглени, хламідомонади та хло­рели?

Одноклітинні еукаріоти, які здатні до фотосинтезу, належать до водоростей. Для них характерний автотрофний спосіб живлення.

 

2. Які способи розмноження зустрічаються у одноклітинних водоростей?

Одноклітинні водорості можуть розмножуватись поділом клітини, спорами, статевим способом.

 

3. Які одноклітинні водорості є рухливими, а які самостійно рухатися не мо­жуть?

Рухливими одноклітинними водоростями є евглена зелена, хламідомонада, навікула. Самостійно рухатися не може хлорела.

 

ЗАВДАННЯ

Заповнить таблицю в зошиті, поставивши проти вказаної ознаки «так» або «ні» у стовпчиках, що стосуються відповідних організмів.

№ ознаки

Ознака

Евглена

Хламідомонада

Хлорела

1

Має хлоропласти

Так

Так

так

2

Має глотку

Так

Так

ні

3

Активно рухається

Так

Так

ні

4

Має джгутики

Так

Так

ні

5

Є автотрофом

Так

Так

так

6

Живиться завдяки фагоцитозу

так

Ні

ні

7

Має ядро

так

так

так

Інші завдання дивись тут...

 

 • вероника
  велике дякую
  9 листопада 2014 10:40
 • івфівфв
  Дякую за інформацію.
  10 листопада 2014 22:41
 • Саша
  Дякую))))) love
  18 листопада 2014 17:20
 • віка
  велике дякую
  19 листопада 2014 16:41
 • Наталі
  Величезне спасібки цю таблицю ніяк не могла зробить особинно де фагоцитоз love wink
  25 листопада 2014 18:52
 • Лиза
  Нам как раз задали точно токую же табл
  спасибо огромное
  5 листопада 2015 19:18