Інші завдання дивись тут...

§14. ОДНОКЛІТИННІ ТВАРИНОПОДІБНІ ОРГАНІЗМИ - ЗБУДНИКИ ХВОРОБ ЛЮДИНИ.

Виберіть одну правильну відповідь.

В організмі людини дизентерійна амеба найчастіше паразитує: а) у крові;

б) у печінці; в) у кишечнику; г) у головному мозку.

Укажіть переносника збудника малярії: а) муха цеце; б) блоха людська;

в) кровосисні комарі; г) іксодові кліщі.

Дайте відповідь на запитання.

Які організми називають паразитами?

Паразитами називають організми, які, оселившись усеред­ині або на поверхні інших істот, тривалий час живляться за їхній рахунок.

Яке захворювання людини спричиняє дизентерійна амеба? Як воно перебігає?

Дизентирійна амеба мешкає в кишечнику людини, здебіль­шого не впливаючи на стан її здоров'я, живиться клітинами бактерій, які мешкають у кишечнику, та залишками їжі. Коли за певних умов дизентерійна амеба проникне у слизову обо­лонку кишечника, тоді вона починає живитися еритроцитами людини (еритроцити - це клітини крові, що переносять кисень). Захворювання амебоїдна дизентерія дуже небезпечне (його ознаки - утворення виразок у кишечнику та кривавий пронос).

      Клітина дизентерійної амеби вкрита клітинною мембраною, пересувається та захоплює їжу несправжніми ніжками, має ядро.

Як можна уникнути зараження дизентерійною амебою та малярійним плазмо­дієм?

    Через брудні руки з некип'яченою водою, немитими овочами або фруктами цисти можуть потрапити в організм людини (у кишечнику людини оболонки цист розчиняються, з них виходять дрібні клітини). Щоб уникнути ураження дизентерійною амебою, потрібно дотри­муватися правил особистої гігієни:

1. постійно мити руки перед споживанням їжі та після контакту з ґрунтом;

2. пити лише кип'ячену воду;

3. мити овочі і фрукти перед вживанням.

     Збудника малярії малярійного плазмодія переносять самки малярійних комарів (після укусу плазмодій спочатку попадає у кров та у печінці розмножується, потім клітини маля­рійного плазмодія знову потрапляють у кров, живляться вмістом еритроцитів і багаторазо­во розмножуються в них, коли оболонка заражених еритроцитів лопається і в кров потрапляє велика кіль­кість плазмодіїв, у люди­ни починається черговий напад хвороби).

Щоб уникнути ураження малярійним плазмодієм потрібно :

1. на природі потрібно захищати своє тіло від комарів спеціальними мазями, аерозолями;

2. слід залишати від­критими якомога менше незахищених ділянок тіла;

3. вдома також вар­то застосовувати різні засоби для знищення або відлякування комарів;

4. санітарний контроль людей, які повертають­ся з туристичних подорожей країнами, де поширена малярія;

5. виявлення та лікування хворих;

6. знищення малярійних комарів;

7. захист населення від укусів.

Життєва ситуація. Ваш товариш розповів, що його сусід приїхав з Південної Америки й нездужає. Він скаржиться на напади пропасниці. Яка хвороба, на вашу думку, може мати такі ознаки? Що ви порадите товаришеві?

Нині малярія поширена в країнах Африки, Латинської Америки, тропічної Азії, на території Європи та Північної Америки маля­рію практично переможено, хоча поодинокі випадки захворювання на малярію трапля­ються навіть в Україні. Імовірно у товариша – малярія, спричинена малярійні плазмодієм - збудником триденної лихоманки (напади трапляються кожні 48 годин).

      Малярія супроводжується періодичним підвищенням температури - лихоманкою, недокрів'ям, збільшенням розмірів печінки та селезінки, якщо не лікувати хворих на малярію, вони можуть загинути. Оскільки малярія - одне з найнебезпечніших захворювань людини, хворого треба шпиталізувати.

      Збудника виявив у 1878 році французький лікар А. Лаверан, у 1887 році видатний український учений І. І. Мечников визначив, що збудник малярії належить до одноклітинних тварино­подібних організмів.

      Ефективні заходи боротьби з малярією (як лікарський засіб вони використовували настій з кори хінного дерева) винайшли американ­ські індіанці ще до появи на цьому континенті європейців, європейці ознайомилися із цими ліками в XVII сторіччі.

Поміркуйте, чому в клітині дизентерійної амеби немає мітохондрій.

Мітохондрії – енергетичні станції, у яких в процесі дихання утворюється енергія.

Організми, які мешкають в травних системах, можуть отримувати енергію без кисню в процесі бродіння.    

Інші завдання дивись тут...