Інші завдання дивись тут...

§ 16. ОДНОКЛІТИННІ ГРИБИ – ДРІЖДЖІ.

Дріжджі - це одноклітинні гриби, не здатні до фотосинтезу, споживають розчини органічних речовин, їхні клітини мають овальну або кулясту форму, не утворюють грибних ниток, клітина має щільну клітинну оболонку (до її складу входить особливий вуглевод – хітин, він також входить до складу покривів комах), під нею знаходиться клітинна мембрана, у цитоплазмі наявна велика вакуоля з клітинним соком та ядро.

Енергію дріжджі отримують у процесі дихання та бродіння (без участі кисню).

Від рослин гриби відрізняються гетеротрофним тином живлен­ня (відсутністю хлоропластів і нездатністю до фотосинте­зу). Від тварин вони відрізняються грибним гетеротрофним способом поглинання пожив­них речовин (розчинені органічні речовини всмоктуються поверхнею організму), вони не здатні до поглинання нерозчинених шматочків їжі (фаготрофного живлен­ня), притаманного тваринам. Від бактерій відрізняються наявністю у клітинах одно чи більше ядер.

Дріжджі можуть мешкати у водоймах, небагато представників трапляється у ґрунті, на суходолі надають пере­ваги місцям, багатим на цукри (поверхня плодів і лист­ків, нектар квіток).

Розмножуються дріжджі брунькуванням (наприклад, цукрові або пекарські дріжджі: від материнської клітини відокремлюється дрібніша дочірня – брунька, за сприятливих умов - підвищена температура, достатня кількість цукрів, кисню – цей процес прискорюється), інші представники дріжджів можуть розмножуватися поділом клітини навпіл.

Виберіть одну правильну відповідь.

1. Цукрові дріжджі розмножуються: а) поділом навпіл; б) брунькуванням; в) спорами.

2. У клітинах цукрових дріжджів клітинна оболонка: а) є; б) немає.

Дайте відповідь на запитання.

1. У яких галузях господарства людина використовує дріжджі?

У пекарській промисловості  (випічка хліба), у фармакології (вітамінні препарати),  сільськогосподарській (харчові добавки до кормів, біологічне паливо, очищення водойм від нафти)

2. Якої шкоди дріжджі можуть завдавати людині?

У кишечнику людини зазвичай мешкають дріж­джі роду Кандида і не завдають шкоди. Але при пониженому імунітеті, за тривалого вживання антибіотиків в разі масового роз­множення можуть спричинити захворювання  у людей –  молочницю (уражуються нігті, слизові оболонки рота та інших органів). Ефективним засобом для профілактики розмноження грибів роду Кандида в кишечнику є регу­лярне вживання йогуртів та інших молочнокислих продуктів, які міс­тять корисні для нашого організму кисломолочні бактерії.

Поміркуйте. Чому дріжджове тісто треба тримати в теплому місці?

При підвищенні температури прискорюється процес брунькування пекарських дріжджів, збільшується кількість клітин. Під час життєдіяльності дріжджів виділяється вуглекислий газ, його пухирці піднімають тісто й роблять його пухким і м'яким.

Інші завдання дивись тут...