§ 18. БАКТЕРІЇ: РОЛЬ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ.
Бактерії можуть оселятися в організмах інших істот. Бульбочкові бактерії вбирають Нітроген з повітря, повертаючи його в ґрунт (оселяються на коренях гороху, квасолі, конюшини, утворюючи на них потовщення - бульбочки). Вигідний симбіоз: бактерії постачають рослині створені ними сполуки Нітрогену, а від рослин отримують розчини необхідних їм органічних речовин.
У кишечнику людини також живуть бактерії (кишкова паличка) і сприяють процесам травлення, утворюють деякі вітаміни та перешкоджають діяльності хвороботворних мікроорганізмів.
На жаль, якщо кишкова паличка потрапляє в інші частини нашого організму, наприклад у черевну порожнину, вона може викликати там запальні процеси.Бактерії можуть спричинювати різноманітні захворювання рослин, на уражених органах яких з'являються плями, пухлини тощо, такі загнивають і відмирають.
Щоб убезпечити продукти харчування від бактерій, здатних їх псувати, застосовують технології стерилізації чи пастеризації. Стерилізація - це процес повного знищення мікроорганізмів та їхніх спор (дія високих температур + 100 °С і вище, ультрафіолетові промені, ультразвук, певні хімічні речовини тощо). Пастеризація полягає в тому, що для тривалого зберігання різноманітних продуктів (молочнокислих, соків тощо) їх піддають тепловій обробці за температури +60... +70 °С протягом півгодини, а потім швидко охолоджують, це повторюють протягом 3 діб.
Виберіть одну правильну відповідь.
Укажіть бактерії, які здатні засвоювати азот з повітря: а) зелені бактерії; б) пурпурні бактерії; в) бульбочкові бактерії; г) палички ботулізму.
Виберіть взаємовигідні зв'язки між організмами: а) паличка ботулізму та організм людини; б) конюшина і бульбочкові бактерії.
Дайте відповідь на запитання.
1. Яка роль бактерій у процесах ґрунтоутворення?
Гнильні бактерії розкладають рештки рослин і тварин, бульбочкові бактерії та деякі ціанобактерії вбирають з повітря азот (сполуки Нітрогену стають доступними для живлення рослин), таким чином, бактерії та ціанобактерії забезпечують родючість ґрунтів, очищення водойм, утворення покладів залізних руд, родовищ нафти, природного газу, ціанобактерії збагачують повітря киснем, тощо.
2. Які захворювання людини та тварин спричиняють бактерії? Як убезпечити себе від бактеріальних захворювань?
Багато бактерії, які мешкають в організмі інших істот, є паразитичних видів, зумовлюють хвороби: дифтерія, туберкульоз, ангіна, холера, дизентерія, тиф, чума, скарлатина, правець, бактерії консервування зумовлюють ботулізм. Свійські тварини хворіють на сибірку, бруцельоз.
Поширення хвороботворних бактерій можливе повітряно-крапельним шляхом, бактерії можуть потрапити в організм людини з неякісною їжею, внаслідок недотримання технології консервування, зі забрудненою водою сирою водою або через укуси кровосисних комах чи кліщів (збудника чуми переносять блохи, а висипного тифу - воші).
Для запобігання хворобам проводять профілактичні щеплення (проти дифтерії, правця, туберкульозу), виявляють хворих, лікують антибіотиками, запроваджують карантин. Для захисту дихальних шляхів , коли поруч перебуває хвора людина, слід користуватися захисними марлевими пов’язками. Щоб підвищити стійкість організму до збудників захворювань, слід споживати продукти, багаті на вітаміни, загартовувати свій організм, пити лише кип'ячену воду, правильно кулінарно обробляти харчові продукти, дотримуватись особистої гігієни.
3. Як людина використовує бактерії у своєму господарстві? Отримують кисломолочні продукти (кефір, сири, йогурти, сметана тощо) , оцтову кислоту, квашену капусту. У сільському господарстві бактерії використовують для виготовлення та зберігання зелених кормів для тварин, дублення шкір тощо. Певні групи бактерій застосовують для отримання антибіотиків, вітамінів.
Поміркуйте. Чому життя на Землі без бактерій було б неможливе?
Завдання на порівняння: уважно розгляньте малюнок 76, де зображено клітини рослини та бактерії. Відзначте риси подібності й відмінності в їхній будові.
Риси подібності: клітинна оболонка, клітинна мембрана, цитоплазма.
Відмінності: клітина рослини має ядро, хлоропласт, мітохондрія, клітина бактерії - ділянка з ДНК.