Виберіть одну правильну відповідь.
Визначте, як може відбуватися самозапилення: а) вітром; б) водою; в) комахами; г) усередині квітки.
Зазначте, за чиєї участі відбувається штучне запилення: а) людини; б) вітру; в) комах; г) птахів.
Дайте відповідь на запитання.
Запитання 1. Що таке запилення? Які є способи запилення?
Запилення в насінних рослин - це перенесення пилку з пиляка на приймочку маточки, воно відбувається успішно, коли пилок на приймочці маточки проростає.
Розрізняють самозапилення (пилок потрапляє з тичинки на приймочку маточки у межах однієї квітки) та перехресне запилення (пилок однієї квітки переноситься на приймочку маточки іншої квітки).
Запитання 2. Як відбувається самозапилення?
При самозапиленні пилкові зерна з пиляка тичинки потрапляють на приймочку маточки тієї самої квітки (відбувається переважно в бутонах до розкривання квітки, властиве рослинам з двостатевими квітами).
Запитання 3. Як може здійснюватися перехресне запилення?
Способи перехресного запилення : вітер (для вітрозапильних рослин ), вода (для водних рослин), комахи (бджоли, джмелі, метелики, жуки, мухи, мурахи для комахозапильних рослин), ссавці (кажани, лемури), птахи (колібрі, нектарники).
Запитання 4. Які пристосування до запилення комахами та вітром є в рослин?
У комахозапильних рослин яскрава оцвітина, приємний аромат, найпахучіші саме під час льоту комах-запилювачів, липкий пилок, квітки зазвичай великі, якщо ж вони дрібні, то зібрані в суцвіття.
У вітрозапильних рослин квітки не мають яскраво забарвленої оцвітини та запаху, квітки дрібні, з невеликою оцвітиною або голі, завжди зібрані в суцвіття; пилку утворюється дуже багато, пилок сухий, гладенький, дрібний і легкий та добре розлітається; приймочки маточок широкі або довгі, далеко висунені з квіток, часто на них розташовані волоски (допомагають краще вловлювати пилкові зерна) або особливі залозисті клітини приймочок виділяють клейку рідину (до неї прилипає пилок); багато вітрозапильних дерев квітнуть напровесні, до появи або водночас із появою листків.
Поміркуйте. Як за особливостями будови квітки можна визначити притаманний їй спосіб запилення?
Квіти, які мають тонкі довгі трубочки віночка, запилюються нічними метеликами з довгими хоботками.
Бджоли і джмелі запилюють квітки із короткими і широкими трубочками.
Широко розкриті квітки, які запилюють жуки, мають багато тичинок, а ніжні маточки сховані у чашоподібному квітколожі.
Бджіл приваблюють синій і фіолетовий кольори (жовтого вони не помічають, байдужі до зеленого, а червоний їх навіть відлякує); метелики відвідують яскраво-червоні квіти; нічних метеликів приваблюють білі й блідо-рожеві квітки.