§35 ЗАПИЛЕННЯ.

Штучне запилення у садівництві, квітникарстві, овочівництві, лісовому господарстві здійснює людина, коли переносить пилок з тичинок на приймочку маточки. Завдяки штучно­му запиленню створено багато високовро­жайних сортів яблунь, груш, персиків, жита, пшениці та інших цінних сільськогосподар­ських рослин.

Виберіть одну правильну відповідь.

Визначте, як може відбуватися самозапилення: а) вітром; б) водою; в) комахами; г) усередині квітки.

Зазначте, за чиєї участі відбувається штучне запилення: а) людини; б) вітру; в) комах; г) птахів.

Дайте відповідь на запитання.

Що таке запилення? Які є способи запилення?

Запилення в насінних рослин - це перенесення пилку з пиляка на приймочку маточки, воно відбувається успішно, коли пилок на приймочці маточки проростає. Розрізняють самозапилення та перехресне запилення.

Як відбувається самозапилення?

При самозапиленні пилкові зерна з пиляка тичинки потрапляють на приймочку маточки тієї самої квітки, найчастіше відбувається всередині бутона ще до розкривання квітки, властиве багатьом культурним рослинам (пшениця, горох, рис, квасоля), а також деяким дикорослим (фіалка дивна).

Як може здійснюватися перехресне запилення?

Перехресне запилення, властиве більшості видів квіткових рослин, відбувається тоді, коли пилок з тичинки однієї квітки потрапляє на приймочку маточки іншої квітки цієї самої рослини або іншої рослини цього самого виду, забезпечує урізноманітнення спадкової інформації, унаслідок чого формуються більш стійкі нащадки. Способи перехресного запилення : вітер (для вітрозапильних рослин ), вода, комахи (бджоли, джмелі, метелики, жуки, мухи для комахозапильних рослин), кажани, птахи.

Які пристосування до запилення комахами та вітром є в рослин?

У комахозапильних рослин яскрава оцвітина, приємний аромат, найпахучіші саме під час льоту комах-запилювачів, липкий пилок, квітки зазвичай великі, якщо ж вони дрібні, то зібрані в суцвіття. Петунію, жимолость, тютюн запилюють нічні метелики, тому вдень їхні квітки пахнуть значно слабше, ніж уночі. Квітки рослин, які запилюють денні комахи, перестають пахнути із заходом сонця (конюшина, яблуня, вишня, абрикос). Неприємний запах виділяють квітки рослин, які запилюються мухами (рафлезія - паразитична рослина не має стебла та коренів, але в неї найбільші у світі квітки - діаметром до 1 м). Комахи відвідують квітки заради поживного пилку та нектару (цукриста рідина в особливих залозистих утворах нектарниках, розташованих переважно в глибині квітки) запилюючи їх (бджоли та джмелі у величезній кількості збирають пилок для вигодовування потомства, інші комахи можуть самі вживати його в їжу). Більшість перехреснозапильних видів квіткових рослин (понад 80 %) запилюють комахи.

Квітки вітрозапильних рослин зазвичай не мають яскраво забарвленої оцвітини, не мають вони і запаху, квітки дрібні, з невеликою оцвітиною або голі, завжди зібрані в суцвіття, пилку утворюється дуже багато (він сухий, гладенький, дрібний і легкий, тому добре розлітається навіть від легкого вітру і може переноситися на значні відстані), приймочки маточок широкі або довгі, далеко висунені з квіток, часто на них розташовані волоски (допомагають краще вловлювати пилкові зерна) або особливі залозисті клітини приймочок виділяють клейку рідину (до неї прилипає пилок), багато вітрозапильних дерев квітнуть напровесні, до появи (ліщина) або водночас із появою (береза) листків. До вітрозапильних належать береза, дуб, вільха, ліщина, кропива, хміль, жито, пирій, близько 20 % усіх видів квіткових рослин.

Поміркуйте. Як за особливостями будови квітки можна визначити притаманний їй спосіб запилення?

За кольором оцвітини, виглядом квіток чи суцвіття, запахом. Див. вище.