Сторінка 84. ЧИННИКИ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ. Опорний конспект.

ПОМІРКУЙ!

 

1. Запиши приклади впливу чинників неживої природи на рослини:

 

Світло потрібне для фотосинтезу, тепло впливає на перебіг фізіологічних процесів, вода входить до складу організму, повітря – джерело кисню для дихання та вуглекислого газу для фотосинтезу, ґрунт – середовище життя коренів рослини.

 

2. Запиши приклади взаємодії рослин з іншими організмами: симбіоз гриба з коренями дерев, комахи живляться нектаром і запилюють квітку, бульбочкові бактерії на коренях рослин забезпечують їх азотом. Повитиця паразитує на деревах, орхідея гніздівка паразитує на грибах. Сажкові мікроскопічні гриби паразитують на злакових. Хижацтво: росичка поїдає комах, колорадський жук їсть листя картоплі. Конкуренція рослин за світло.

 

Завдання 2014 р.

1. Наведи приклади впливу чинників неживої природи на рослини.

Чинниками неживої природи є світло, температура, вологість, склад ґрунтів, повітря, рельєф.

За умовами освітлення рослини по­діляють на світлолюбні (лист­ки мають добре розвинену стовпчасту тканину, часто— багато продихів та товсту кутикулу у бе­рези, сосни, подорожника, ростуть у верхніх ярусах угруповання), тіньовитри­валі (граб, бузок, суниця — краще роз­виваються за високої освітленості, але здатні також зростати у затінку) і тіньолюбні (ко­питняк, сенполія, деякі папороті добре розвиваються лише у затінку, їхні листки зазвичай великі, губчаста тканина розвинена, а стовпчаста часто взагалі відсутня).

За температурними умовамищо пов'язано переважно з фізіологічними процесами, рослини поділяють на холодовитривалі (деякі мохи, рослини тундри) та теплолюбні (рослини тропіків і теплих субтропіків, огірок, гарбуз, диня, томати та баклажани).

За забезпеченістю водою рослини поділяють на посухостійкі  (кавуни, соняшник, люцерна, кукурудза ; потовщення кутикули або малі листки для зменшення випаровування; запас води у стеблі кактусів, молочаї; запас води у листках агави, алое; розвинута стрижнева коренева система у верблюжої колючки)помірно вологолюбні (більшість польових і овочевих культур, хлібні злаки, олійні, кормові, технічні, більшість лучних трав, листки широкі та м'які, без воскового нальоту, помірно опушені або голі в дуба, фіалки, конвалії), вологолюбні та водні (листки не ма­ють продихів повністю занурених у воду елодеї, валіснерії; верхній бік листків у них завдяки кутикулі блискучий, там розміщуються продихи у рослин латаття, водяний горіх, ряска, сальвінія, надводні листки та стебла у рослин комиш, водяний різак);

 

2. Наведи приклади взаємодії рослин з іншими організмами.

Чинники живої природи зумовлені взаємодією живих організмів між собою: симбіоз, хижацтво, запилення, поїдання рослин тварина­ми, діяль­ність людини:

Взаємовигідне симбіотичне співіснування  між бобовими рослинами та бульбочкови­ми бактеріями;

багато тварин живиться рослинами;

рослини використовують комах, птахів та інші організ­ми як місце оселен­ня;

комахи, дрібні птахи, деякі кажа­ни забезпечу­ють запилення квіткових рослин;

птахи поширюють плоди та насіння багатьох рослин, живляться ними;

рослини-паразити повитиця, вовчок , Петрів хрест та рослини-напівпаразити омела, очанка, кравник коренями – присосками причіпляються до рослини-хазяїна; паразитує на грибах орхідея гніздівка;

симбіоз під'ялинника з грибами;

задовольняють потреби в сполуках Нітрогену росичка або непентес, що мають листки-пастки на комах;

вирубування лісів, осушення земель.

Рослини пристосувалися до захис­ту від поїдання тваринами: бле­кота, беладонна, цикута, борщівник та багато інших виділяють отруту, у колючки видозмінились листки у кактуса, барбарису , прилистки в акації білої, пагони у глоду, шипи на стеблі шипшини , троянди.