Інші завдання дивись тут...

РОТОВА ПОРОЖНИНА.

Ротова порожнина обмежена щелепами й вистелена багатошаровим епітелієм.

Робота ротової порожнини:

• надходження їжі через ротовий отвір, рецепторами язика оцінка смаку їжі, визначення її придатності (їстівне чи неїстівне);

• механічне подрібнення і перемішування їжі допомогою зубів і язика;

• зволоження слиною для початку хімічного розщеплення складних вуглеводів ферментами слини та полегшення проковтування;

• проштовхування харчових грудок язиком у напрямку гортані (вхід до органу дихальної системи гортані закривається надгортанником, щоб їжа не потрапила в дихальні шляхи) та заковтування.

 

ЗУБИ.

Людина – істота всеїдна, тому має диференційовані зуби для виконання різних функцій.

Розміщення зубів у щелепі.

Зуби закріплені в зубних альвеолах нижньої та верхньої щелеп, слизова оболонка, що вкриває зубні відростки щелеп, утворює ясна

Спереду на обох щелепах розташовуються по чотири різці й по два ікла для  розрізання й відкушування їжі. За іклами з кожного боку розташовані два малих і три великих кутніх зуби, на горбистій поверхні яких їжа розчавлюється і перетирається. Таким чином, доросла людина має 8 різців, 4 ікла, 8 малих і 12 великих кутніх зубів.

 

 

Зуби ростуть двічі: 

• приблизно із 6-го місяця після народження в зубних альвеолах щелеп з'являються тимчасові молочні зуби, ріст яких завершується наприкінці другого або на початку третього року життя (усього 20 молочних зубів); 

•  процес заміни молочних зубів на постійні починається у віці 5-8 років і триває до 13-16-го року життя, останніми на 16-30-му році життя з'являються дві пари зубів - так звані зуби мудрості (усього 32 постійні зуби).

 

Будова зубів.

Складові зуба утворені з різновидів сполучної тканини.

Зовнішня будова зуба: коронка, шийка, корінь.

Внутрішня будова зуба: емаль, дентин, пульпа.

коронка

Частина , що виступає над яснами, вкрита найтвердішою речовиною організму емаллю, яка захищає зуб від стирання та проникнення бактерій.

Під емаллю міститься твердий і стійкий дентин, який складає основну частину зуба. 

Усередині дентину розташований порожнинний канал, заповнений пухкою сполучною тканиною з кровоносними й лімфатичними судини, нервовими закінченнями, клітинами, що синтезують речовини дентину, - пульпою.

шийка Місце переходу коронки в корінь, що занурене в ясна
корінь

Міститься глибоко в щелепі й кріпить зуб до кістки щелепи, оточений твердою речовиною - зубним цементом. Через отвір кореня до нього входять кровоносні судини й нерви.

Один корінь мають різці та ікла, два корені - малі кутні зуби і три корені - великі кутні зуби.

 

 

 

ЯЗИК.

Язик — рухливий м'язовий орган, що бере участь у перемішуванні їжі, визначенні її смаку, а разом з губами та зубами - у формуванні членороздільних звуків мови.

Утворений м'язовою посмугованою скелетною тканиною, на слизовій оболонці якого містяться смакові рецептори.

Ковтання — це сукупність рухів м'язів ротової порожнини, глотки і стравоходу, які забезпечують переміщення їжі з ротової порожнини через глотку і стравохід до шлунка.

Регуляція ковтання нервовою системою (безумовний рефлекс ковтання).

• У тканинах кореня язика містяться закінчення рецепторних нейронів, які розпізнають на дотик грудку, що досягла кінця язика. 

• Виникають нервові імпульси, вони прямують по нейронах у головний мозок до центру ковтання. Центр ковтання пов'язаний з центром дихання, сигнал передається і в центр дихання. Саме тому, якщо одночасно їсти й розмовляти, взаємодія між ковтальним і дихальним центрами порушується і можна поперхнутися.

• Від центру ковтання по ефекторних нейронах передаються команди до ковтальних м'язів язика, глотки, верхньої частини стравоходу, наслідком їхніх дій є стискання губи та щелепи, піднімання м'якого піднебіння, скорочення м'язів язика, згинання надгортанного хряща, закриття надгортанником входу до дихальних шляхів, що запобігає надходженню їжі в дихальне горло. Від центру дихання по ефекторних нейронах команди передаються до органів дихання, дихальні рухи яких на мить затримуються, тому в момент ковтання дихання припиняється. 

 

 

ЗАЛОЗИ РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ.

Три пари слинних і щічні залози.

 

РЕГУЛЯЦІЯ СЛИНОВИДІЛЕННЯ НЕРВОВОЮ СИСТЕМОЮ.

Слина в невеликій кількості надходить у ротову порожнину безперервно. 

Безумовний рефлекс слиновиділення.

Слиновиділення спричиняє знаходження їжі в ротовій порожнині, воно посилюється мимовільно. У тканинах містяться закінчення нейронів, які  розпізнають дотик, температуру, хімічний склад їжі. Виникають нервові імпульси, вони прямують по нейронах у головний мозок до центру слиновиділення, звідти по ефекторних нейронах команди передаються в слинні залози, що у відповідь виділяють слину.

Умовний рефлекс слиновиділення.

«Течуть слинки» від запаху смачної їжі, яку готують (подразник — запах, що зазвичай передував або збігався в часі з прийомом їжі), вигляд їжі, дзвін посуду тощо. Рецептори ока (носа), подразником для яких є вигляд (запах) їжі посилають імпульс до зорового (нюхового) центру головного мозку, далі до харчового центру головного мозку. Звідти по ефекторних нейронах команди передаються в слинні залози, що у відповідь секретують більше слини.

 

ГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ В РОТОВІЙ ПОРОЖНИНІ.

Слинні залози виробляють слину з ферментами для хімічного перетравлювання їжі.

Слина - це безбарвна слизувато-клейка слаболужна рідина, до складу якої входять вода (близько 98,5 %), ферменти (лізоцим, амілаза і мальтаза) та слиз муцин. 

Фермент лізоцим знезаражує мікроорганізми, сприяє загоєнню ран слизової оболонки рота. 

Травний фермент амілази починає розщеплення крохмалю на прості вуглеводи.

Травний фермент мальтаза бере участь в останній фазі розщеплення крохмалю.  

Слиз муцин зволожує та обволікає їжу, утворюючи харчову грудку для забезпечення кращого проковтування.

Значення ретельного розжовування їжі: повністю просякається слиною, бо ферменти слини здатні діяти на всю їжу.

Посилене виділення слини в разі споживання дуже кислих фруктів розбавляє (зменшує концентрацію) кислоту, яка могла б зруйнувати ніжні клітини слизової оболонки.

За добу всі слинні залози разом виділяють у ротову порожнину 0,5-2 л слини.

Інші завдання дивись тут...