ЦВІРКУН

Ріс собі на світі хлопчик. І дуже любили того хлопця люди, бо умів він співати, як ніхто на світі. Вечорами, після денної роботи, коли можна було трохи спочити, сходилися старі й малі послухати пісню. Кожен, хто хоч раз чув той спів, ніби набирав у груди сили й снаги, ніби пив воду з цілющого джерела. Співав хлопець про сонце, про квіти-трави, про землю. І кожна його пісня славила рідний край. Ті пісні хлопчина складав сам. А коли в нього запитували, як це йому вдається, відповідав, що все те — від квітів, дерев, птахів та звірів.

Якось прийшло в цей край лихо. Про співучого хлопчика прочули злі вороги й вирішили викрасти його. Темної ночі, коли він слухав пісню місячного сяйва, щоб потім переспівати її людям, схопили вони його й понесли в свої землі. Володар тої країни хотів мати співучого раба. Та хлопець йому не співав. Просили його — мовчав, били — мовчав. Тільки одного разу, змучений вкрай, завів тужну-тужну пісню. Від тої пісні німіли люди, а каміння плакало. Була вона про розлуку з рідною стороною.

Злий володар наказав відвезти хлопчика в його землю і, якщо він там співатиме, убити. Тільки-но ступив хлопчик на рідну землю, в нього одразу вирвалася пісня.

Котрийсь із ворогів замахнувся шаблюкою, щоб виконати наказ володаря, але шабля свиснула в повітрі., а хлопця не стало. Лише в зеленій траві застрибало маленьке чорненьке створіння. І задеркувато заспівало.

Відтоді й повелися на нашій землі веселі цвіркуни. їхні пісні славлять рідну землю, звеселяють смутних. А хто понад усе любить батьківщину, той чує в пісні цвіркуна слова про красу нашої землі. (278 слів)

Антоніма Литвин

Снага — відчуття радості, душевного піднесення. Задеркувато — трохи зухвало. Раб — невільна людина.

Виконай завдання.

1. Твір Антоніни Литвин "Цвіркун" — це...

а) казка;

б) оповідання:

в) легенда.

2.Усі люди любили хлопчика, бо він...

а) поважав людей;

б) умів співати;

в) умів працювати.

3. Що допомагало хлопчикові складати пісні?

а) Любов до рідного краю;

б) людська повага;

в) природа рідної землі.

4. Про що співають веселі цвіркуни?

а) Про небо;

б) про красу рідної землі;

в) про квіти-трави.

5. Вірш, у якому перші літери рядків утворюють слово або речення, —

це...

а) скоромовка;

б) акровірш;

в) загадка.

6. Яка головна думка твору? Запиши.

Любов до рідної землі.

7. Які почуття передавав полонений хлопчик у своїй пісні? Запиши.

Полоненй хлопчик у своїй пісні передавав свою тугу від розлуки за рідною стороною. Адже своїми піснями він прославляв свій край. Його захоплювала його краса. Хлопчик співав про сонце, про квіти-трави, про землю. Без батьківщини залишилися тільки туга та смуток.  

8. Поміркуй і запиши, як ти розумієш вислів "Там земля мила, де мати народила".