Завдання 1
Найменшою неподільною частинкою речовини є атом.
Атом складається з позитивно зарядженого ядра, навколо якого рухаються негативно заряджені електрони.
Атом — електронейтральний, тобто він не має заряду.
Завдання 2
Що таке атом? Атом — найменша хімічно неподільна електронейтральна частинка.
Що таке ядро? Ядро — центральна частина атома, у якій зосереджена основна частина маси атома (понад 99,9%).
Що таке електрон? Електрон — негативно заряджена частинка, маса якої дуже мала.
Які моделі атома ви знаєте? "Кексова" модель атома Дж.Томпсона (1904 р.), планетарна модель атома Е. Резерфорда (1911 р.), Нільс Бор (1913 р.) пояснив, що електрони рухаються навколо ядра певними стаціонарними орбітами.
Які заряди мають складові атома? Ядро заряджене позитивно, а електрони — негативно.
Завдання 3
Поясніть, чому атом є хімічно неподільною частинкою речовини. Під час хімічних перетвореннь речовин (реакцій) атоми не руйнуються і не утворюються, а відбувається тільки їх перегрупування, тобто їхня загальна кількість залишається незмінною.
Завдання 4
Обґрунтуйте, чому атом — це електронейтральна частинка. Як улаштовані атоми та чим вони відрізняються? Кількість позитивних і негативних зарядів в атомі однакова, тому атом є електронейтральною частинкою, тобто він не має заряду. Зарядженими є лише частинки, які містяться у ньому. Атом складається з ядра, навколо якого рухаються електрони. Атоми різняться масою, розмірами, зарядом ядра і кількістю електронів в електронній оболонці атома.
Завдання 5
Використовуючи додаткові джерела інформації, поясніть, чому ядро та електрони втримуються в атомі? Електрони утримуються поблизу ядра атома завдяки силі електричної взаємодії, бо мають протилежні заряди, які притягаються.
Завдання 6
Як ви розумієте вислів «Атом — в основі всього»? Є найменшими частинками речовини.
Завдання 7
Використовуючи додаткові джерела інформації, підготуйте повідомлення про моделі атома. Презентуйте одну з моделей атома, перевтілившись у тогочасних науковців.
У 1803 році Джон Дальтон розвинув теорію, за якою припускав, що речовини складаються з неподільних частинок — атомів, і вона існувала приблизно 100 років.
У 1904 році Джозеф Джон Томпсон запропонував "кексову" модель, в якій атом за складом схожий на кекс із позитивно зарядженим «тістом» і негативно зарядженими «родзинками».
У 1911 році Ернест Резерфорд запропонував планетарну модель атома, в якій атом складається з невеликого позитивно зарядженого ядра, навколо якого рухаються електрони, подібно до того, як планети рухаються навколо Сонця.
У 1913 році Нільс Бор пояснив, що електрони рухаються навколо ядра певними стаціонарними орбітами.
Завдання 8
Створіть 2D та 3D-моделі атомів, використовуючи підручні засоби (пластилін, кольоровий папір або інші матеріали). Презентуйте свої моделі однокласникам/ однокласницям.
Завдання 9
Кішка Селена прочитала декілька цікавих фактів:
Атоми Гідрогену такі крихітні, що якщо їх викласти в один ланцюжок у кількості десяти мільйонів, то його довжина становитиме лише близько одного міліметра. Монета номіналом 1 цент масою 2,5 г містить приблизно 28 000 000 000 000 000 000 000 атомів (28 секстильйонів). Після цього кішка дослідила монету номіналом 1 гривня. Спочатку зважила п’ять однакових одногривневих монет на електронних вагах і побачила результат зважування — 16,5 г. Далі вона дізналася, у скільки разів гривня важча за цент. Після цього виміряла діаметр гривні та обчислила, скільки атомів Гідрогену розміститься в ланцюжок на цій відстані.
1) Використовуючи додаткові джерела інформації дізнайтеся, з яких металів виготовляють одногривневі монети в Україні. Введені в обіг з 2002 року одногривневі монети виготовлені з алюмінієвої бронзи, а введені в обіг з 2018 року — зі сталі з гальванопокриттям нікелем.
2) Яка маса одногривневої монети? 16,5 : 5 = 3,3 (г)
3) У скільки разів гривня важча за цент? У 3,3 : 2,5 = 1,32 рази.
4) Скільки атомів Гідрогену можна було б викласти в ланцюжок на діаметр монети 1 цент, якщо він на 0,1 мм менший від діаметра гривні. Діаметр гривні 18,9 мм, тому 18,9 — 0,1 = 18,8 (мм) — діаметр цента.
18,8 • 107 ≈ 19 • 107
Відповідь: 19 • 107 атомів Гідрогену можна було б викласти в ланцюжок на діаметр монети 1 цент.
Перевірте себе
1 Хто з учених запропонував планетарну модель атома?
а) Джозеф Томсон
б) Нільс Бор
в) Ернест Резерфорд
г) Джон Дальтон
2 Доповніть вислів. Атом — це частинка
а) позитивна
б) негативна
в) зі змінним зарядом
г) електронейтральна
3 Складіть речення зі слів, написаних нижче, переставивши в них літери місцями:
моАт — ктеренолейльартийн, килікось кікільтсь зивоптоин і готаневони харжедзяни кочистан у моньу ководана.
Атом — електронейтральний, оскільки кількість позитивно і негативно заряджених частин у ньому однакова.
4 Знайдіть і виправте помилки, якщо вони є в даних твердженнях:
а) Атом — найменша хімічно неподільна позитивно заряджена електронейтральна частинка речовини.
б) Електрон Ядро — позитивно заряджена центральна частинка атома, у якій зосереджена основна частина маси атома.