Інші завдання дивись тут...

Розв'язник до підручника "Українська література 6 клас Авраменко О.М."

1. Рима — це (В) співзвучні закінчення рядків у вірші.

 

2. За вікном хатини у вірші «Теплота родинного інтиму...» (А) зима

 

3. У реченні І осінь їй тихенько опустила горіховий листок перед вікном використано (Г) персоніфікацію.

 

4. Ознаки віршованої мови: по­діл вірша на строфи, наявність ритму, рими.

 

5. Вислів «мотузочком диму хату прив'язала до небес» я розумію так, що пічка горить і дим із димоходу видніється ; «не катує серце печія» - знову здорова людина; «як душа світліє перед днем» - не насняться страшні сни.

 

6. Визначте головне за змістом слово в кожному рядку вірша «Теплота родинного інтиму...». Виразно прочитайте вірш, інтонаційно наголо­шуючи виділені слова.

Теплота родинного інтиму.

Ще на шибах досвіток не скрес.

Встала мати. Мотузочком диму

Хату прив'язала до небес.

Весело і з ляском серед печі

Полум'я гуляє по гіллю.

Ковдрою закутуючи плечі.

Мати не пита, чому не сплю.

Вже однак зникає гіркотина,

Не катує серце печія.

Знову я — малесенька дитина,

Мати знає більше, аніж я.

Матері розказувать не треба,

Як душа світліє перед днем

В хаті, що прив'язана до неба

Світанковим маминим вогнем.

 

7. Прокоментуйте кожне слово назви вірша « Теплота родинного інтиму...».

 

8. Зміст речення «І осінь їй тихенько опустила горіховий листок перед вікном» вірша «Забула внучка в баби черевички...» можна зрозуміти так, що прийшла осінь, почалося навчання для внучки, тому бабуся не повинна дуже засмучуватися, що вона поїхала.

 

9. На мою думку, поет використовує образні вислови: «перекотилось літо за село, бризнувши в зело» для яскравості, точності, зображує, що закінчилось літо та час канікул.

 

10. Вірші С. Чернілевського мають багато образних висловів, тому читач має можливість самому розмірковувати над тим, що хотів сказати автор.

 

11. Знайдіть у вірші «Забула внучка в баби черевички...» слова зі змен­шено-пестливими суфіксами й випишіть їх у робочий зошит.

Внучка, черевички, рученя, хустинкою, жаровички, малесенькі, тихенько.

Автор використовує їх, адже говорить про маленьку внучку, відношення бабки до неї. Зазвичай такі слова вживають дорослі, насамперед батьки, коли говорять про дітей. Словами зі зменшено-пестливими суфіксами часто називають люди своїх домашніх улюбленців.

 

12. Доберіть і запишіть у робочий зошит прикметники-епітети, які могли б сполучатись у віршах із такими іменниками: мамині золоті, працьовиті, натруджені руки; яскраве, лагідне, тепле сонце; нічна, золота , яскрава зоря; рідна, затишна, люба хатина.

 

13.1. Слова з віршів С. Чернілевського, ужиті в переносному значенні: теплота родинного інтиму, мотузочком диму хату прив'язала до небес, весело серед печі полум'я гуляє по гіллю, не катує серце печія, душа світліє перед днем, прив'язана до неба світанковим маминим вогнем, дитячим сміхом бризнувши в зело, перекотилось літо за село, і вийшли в небо зорі-жаровички, осінь їй тихенько опустила горіховий листок перед вікном.

Образні слова (епітет, персоніфікація, порівняння тощо) збагачують мову вірша, роблять його барвистим та цікавим.

13.2. Вивчити один із віршів С. Чернілевського напам'ять (за бажанням).

Інші завдання дивись тут...