Інші завдання дивись тут...

Розв'язник до підручника "Українська література 6 клас Авраменко О.М."

1. Іван Федоров відвідував монастирі, спілкувався з різними вченими для підготовки до друку

А «Букваря»   Б «Апостола»    В Біблії       Г Учительного євангелія

 

2. Іван Федоров працював у різних друкарнях у такій послідовності:

А Вільно — Москва — Львів — Острог — Львів

Б Львів — Москва — Вільно — Острог — Львів

В Москва — Вільно — Львів — Острог — Львів

Г Москва — Вільно — Львів — Львів — Острог

 

3. Івана Федорова поховано в

А Києві     Б Острозі      В Львові      Г Москві

 

4. Охарактеризуйте образ Григорія Ходкевича. Чи можна вважати, що він із часом зламався?

"Чорновусий, чорнобородий. ще не старий пан із чорними живими очима. Він стояв перед ними, високий, дебелий, узявшись руками в боки. Дивився з цікавістю, але привітно". Гетьман Ходкевич розумів, що книги - це зброя проти іноземних загарбників, ополячення простого українського народу.

Після укладання Люблінської унії в 1956 році (сейм постановив, що Україна, яка була під Литвою, тепер відходить до Польщі) гетьман був розчарованим та зневіреним, зламався в своїх поглядах. "Не хоче пан гетьман більше друкарню тримати, книги друкувати... Постарів, знесилився, зневірився — навіщо йому ця морока? Доживатиме свій вік спокійно".  

 

5. Як ви розумієте виділене слово в репліці І. Федорова: «А як же те насіння, що розсівав я досі між людьми своїми книжками?»

"Не личить мені в оранні та сіянні насіння своє життя коротати. Замість рала в мене ремесло художнє, замість насіння житнього — духовне насіння повинен я по світу розсівати... і всім роздавати духовну їжу".

 

6. Складними були перші кроки Івана Федорова у Львові. Великі пани, попи не хотіти чути про заснування друкарні. "Бідні люди, міщани міста Львова, православне «братство» відгукнулися на палкий заклик Івана Федорова. По копійці збирали бони кошти. щоб міг він відкрити свою друкарню й випускати книги". 

 

7. Через десять років після надрукування першої книги в Москві в лютому 1574 року вийшла у Львові перша  друкована книга в Україні - львівський «Апостол». У книзі були нові малюнки (малюнок із самого апостола Луки, герб міста Львова з левом посередині, герб самого друкаря: кутник — необхідний прилад для друку й вигин річки, адже «книги — це ріки, що напувають Усесвіт», а під ним підпис: «Іван Федорович, друкар Москвитін»), інша післямова (вона розповідала про важкий труд і перешкоди на шляху друкаря)". У 1574 році Іван Федоров надрукував у Львові перший в Україні «Буквар» для дітей. Книжка була легкою, доступною, зрозумілою, з відредагованою граматикою.

 

8. Що ви знаєте про князя Костянтина Острозького? Чи порядно він учинив з Іваном Федоровим, коли друкар повернувся до Львова?

Князь Костянтин Острозький був воєводою Київським, мав великі статки: двадцять п'ять міст, десять містечок, майже сімсот сіл, маєток у Острозі. Він не перейшов у католицтво. "Його родовий замок в Острозі центром культурної діяльності в Україні, а він сам стояв на чолі знаменитої Острозької академії".

Коли друкар повернувся до Львова, "князь Острозький наклав арешт на друкарське майно Івана Федорова: боявся, мабуть, що буде конкурент його острозькій друкарні". 

 

9. Як ставився син і його діти до Івана Федорова? Охарактеризуйте образ Гриця.

Син і його діти з повагою ставилися до Івана Федорова, любили його.

"Серед хлопчаків, товаришів сина, був один, на ймення Гриць, жвавий, меткий хлопчисько. Він не вилазив із заблудовської друкарні, скрізь сунув свого носа. Потроху і його втягли в роботу, й Іван Федоров покладав на нього великі надії... . А за той час. що жив Іван Федоров у Львові, протягом двох років Гриць учився малярству, різьбярству на сталі в майстра художника Пилиповича, друга Івана Федорова, та столярному ремеслу, і платив за навчання Гриця сам Іван Федоров. На старість це була права рука Івана Федорова....Не раз засилали до нього й підлещувалися, обіцяючи золоті гори..."Батьку! Прости! Прости мене грішного, ніколи вже не розлучуся з тобою!" — Гриць кинувся перед ним навколішки й припав устами до любих рук учителя, ...з новим піднесенням узялися вони за книги".

 

10. Примхливі пани "забирали його уміння, а потім, самі одержавши за це славу та шану, викидали його геть". Треба було викупляти друкарський верстат або складати наново, обладнувати друкарню, замовляли папір, готували шрифти. Усе це потребувало коштів, які друкар позичав у лихварів. Тому, коли він занеміг, усе майно було забране лихварями. 

 

11. Лист до Івана Федорова зі словами вдячності за його діяльність.

Вельмишановний Іван Федоров!

   Нещодавно на уроці української літератури я, звичайний школяр, дізнався про вашу друкарську діяльність. Львівський "Апостол", "Буквар" для дітей, "Біблія" стали  першими друкованими творами на Україні. Ви були не тільки вправним майстром великої справи, а прищепили своїм послідовникам велику любов до книги, показали непереможну силу слова. За вашим "Букварем" навчалось багато дітей простого українського народу. Апостол та Біблія зберегли православну віру. За це приносимо своєму Першодрукареві доземний уклін.

 

12. Поміркуйте над запитанням: «Чи винайшла б людина комп'ютер, якби не було книжок?» 

 

1. Письмово довести, що твір О. Іваненко «Друкар книжок небачених» за жанром — повість.

 

2. Прокоментуйте усно епіграф до повісті.

Присвячується Володимиру Татаринову.

Тобі присвячую цю нехитру повість 

Про друкаря небачених книжок. 

Книжки — це наша праця, наша совість, 

Цілющої води живий струмок. 

Не знаю досі, де твоя могила, 

Чи ти в боях, чи в катівнях поліг, 

Та я робитиму, поки в руках є сила, 

Усе, що ти в своїм житті не встиг...

1945-1964 pp.

Твір присвячено Володимиру Татаринову, чоловікові Оксани Іваненко, який загинув під Києвом у перші дні війни – 1941р.

 

3. Підготувати мультимедійну презентацію на тему «Іван Федоров і його друкарська справа» (за бажанням).

Інші завдання дивись тут...