Інші завдання дивись тут...

ФІЗИЧНІ ЯВИЩА. 

 

 

Явища Характерні прояви Приклади
Механічні

Переміщення тіла, зміна форми або об’єму тіла

Падіння тіл на Землю (притягання тіл до землі).

Рух літака, машин, людей тощо

Теплові Зміна температури чи агрегатного стану речовини

Нагрівання, охолодження.

Кипіння рідини.

Випаровування води.

Замерзання води

Магнітні

Супроводжуються поворотом магнітної стрілки

Протягування до магнітів залізних предметів.

Обертання магнітної стрілки.

Електромагніт

Електричні

Супроводжується переміщенням заряджених частинок речовини

Електричний струм

Взаємодія заряджених тіл.

Блискавка.

Протягування дрібних предметів до гребінці, потертого об волосся

Звукові

Коливання частинок середовища, що поширюється в просторі

Писк при польоті комара.

Дзинчання при польоті мухи.

Гуркіт двигуна

Світлові

 

 

Передача енергії променями

Світіння Сонця, ел. лампи.

Розкладання світла на сім кольорів (веселка).

Відбивання і заломлення променів

 

 

МЕХАНІЧНІ ЯВИЩА – це явища, які пов'язані з рухом тіл. 

Приклади механічних явищ: політ птаха, рух автомобіля, падіння крапель дощу, рух небесних тіл, йде людина, коливається маятник, диск крутиться, рухаються стрілки годинника, тече вода в річці.

Рух - це зміна положення одного тіла відносно іншого. 

Основні характеристики руху:

Назва Позначення Одиниці вимірювання

шлях - це довжина траєкторії,

відстань, яку тіло долає під

час механічного руху

s

км (кілометри) 

м (метри) 

дм (дециметри) 

см (сантиметри) 

мм (міліметри)

Час t

год (години)

хв. (хвилини)

сек. (секунди)

швидкість v

км/год (кілометри за годину)

м/сек (метри за секунду)

Формула шляхуs = v • t, де s – пройдений тілом шлях, t – час, v – швидкість руху тіла.

Нерухомих тіл немає, навіть будинки, гори, каміння рухаються разом із Землею навколо Сонця та беруть участь у добовому обертанні Землі.

 

 

ТЕПЛОВІ ЯВИЩА пов'язані з нагріванням і охолодженням тіл. 

Приклади теплових явищ: нагрівання вдень і охолодження вночі поверхні Землі, нагрівання предметів сонячним промінням, танення льоду, випаровування води, утворення криги, нагрівання чайника. Плавлення речовин, їхнє розширення при нагріванні та звуження при охолодженні, кипіння, охолодження при випаровуванні.

Джерело тепла – тіло, яке дає тепло за певних умов (Сонце, термальні води, теплі течії, спалювання дров, вугілля торфу, нафти, газу). 

Температура – фізична величина, яка характеризує ступінь нагрітості тіла, її вимірюють термометрами (ртутними, спиртовими), одиницями вимірювання температури є градуси Цельсія (°С). 

При нагріванні температура тіла підвищується, а при охолодженні — знижується.

Теплопровідність – це вид теплопередачі від більш нагрітого тіла до менш нагрітого. Різні тіла і речовини проводять тепло неоднаково, що залежить від того, з яких речовин складається тіло, тобто кожна речовина має свою теплопровідність.

Добре проводять тепло метали мідь, залізо, золото, срібло.

Погано проводять тепло повітря, шерсть, волосся, пір'я, папір, деревина, солома, тирса, пробка, папір, скло, кераміка, рідини й гази.  

Тепло завжди передається від більш нагрітого тіла до менш нагрітого.

 

 

МАГНІТНІ ЯВИЩА – явища притягнення тіл магнітом. 

Приклади магнітних явищ: поворот стрілки компаса на північ, притягування магнітом залізних цвяхів, магнітик холодильника, штучні магніти приладів.

Магніти - це природні чи штучні тіла, здатні притягувати до себе інші

тіла, до складу яких входить залізо. На використанні магнітних явищ побудований компас – прилад для орієнтування на місцевості. Навіть найменший шматок магніту завжди має два полюси (щоб розрізняти північний полюс (Пн) магніту фарбують в синій колір, південний (Пд) – у червоний колір). Магніти притягуються різнойменними полюсами і відштовхуються однойменними.

 

 

ЕЛЕКТРИЧНІ ЯВИЩА - це взаємодія наелектризованих тіл (однойменно заряджені тіла й частинки відштовхуються, різнойменно заряджені — притягуються). 

Приклади електричних явищ: блискавка, електричний скат, електричний вугор, іскри синтетичного одягу, наелектризовані від тертя предмети, електричні прилади. Люди використовують електричні явища, конструюючи й виготовляючи електричні прилади.

 

 

 

ЗВУКОВІ ЯВИЩА – явища, що пов'язані з поширенням коливань у повітряному, водному середовищах, у металах і супроводжуються виникненням звуку. 

Приклади звукових явищ: спів пташки, дзижчання крилець комара, гуркіт грому, звук радіо, гра на бандурі, шелест листя дерев, дзвін телефону, дзвін шкільного дзвоника, звук від свердла, дзюрчання струмка, свист від свистка, будильник, шум двигуна.

Джерело звуку - тіло, що своїми коливаннями створює звук (музичний інструмент, дзвоник, ліс, що шумить). 

Звукова хвиля - поширення звукових коливань. Звук поширюється від джерела звуку в усіх напрямках. 

Швидкість поширення звуку в повітрі 300 м/с, у воді -1500 м/с, а в металах - декілька тисяч метрів за секунду. У безповітряному просторі звук не поширюється.

 

 

СВІТЛОВІ ЯВИЩА – явища, пов'язані з поширенням світла. 

Приклади світлових явищ: світло від Сонця, блискавки, лампочки, світло від свічки, маяка, ліхтарика, багаття, медузи, світляків, іскри електрозварювання.

Джерело світла – тіло, що випромінює світло. Гарячі джерела світла – Сонце, багаття, свічка, електрична лампочка, блискавка, ліхтар, маяк; холодні джерела світла - медузи, риби, бактерії, полярне сяйво. 

Світлові промені - лінії, уздовж яких поширюється світло. Світло поширюється від джерела прямолінійно  у всі сторони. 

Світло проникає через прозорі предмети. 

Світло відбивається від непрозорих предметів (добре відбивають світло білі та блискучі, дзеркальні поверхні; погано – чорних і темних відтінків), тому в  спеку люди ховаються в тіні дерев, будинків, парасольок; влітку в білому вбранні не так жарко, як у темному; одяг сталеварів і пожежників – блискучий; дзеркало на сонці утворює сонячний зайчик.

Ми бачимо світ завдяки здатності променів відбиватися, розсіюватися, заломлюватися і поглинатися (світлові промені відбиваються від непрозорих тіл і потрапляють до нас в очі, а вночі в темній кімнаті нічого не видно, доки не ввімкнути джерела світла).

Біле світло розкладається на сім основних кольорів. Завдяки поглинанню одних з них та відбиттю інших ми бачимо предмети різнокольоровими (сніг видається білим, бо все світло, що потрапляє на нього, відбивається від його поверхні; чорна тканина поглинає всі промені білого світла, тому ми її сприймаємо такою; пожежний автомобіль ми бачимо червоним, бо фарба з його поверхні поглинає всі кольори, крім червоного; якщо тіло пропускає крізь себе всі кольорові промені білого світла, то воно прозоре – скло, тонкий лід).

Швидкість світла 300 000 км/с (найбільша в природі). Тому відстань від Місяця до Землі світло долає за 1,3 с, а 150 мільйонів кілометрів від Сонця до Землі - всього за 8 хв (для порівняння зазначимо, що людина ходить із середньою швидкістю 1,5 м/с).

Інші завдання дивись тут...