Тема: повчальна розповідь про порятунок голубів.
Мораль: «ми піднімемось у небо, полетимо разом з пасткою й залишимо птахолова ні з чим» (сила у згуртованості та єдності).
Мета: уславлення згуртованості та єдності, що приносить порятунок.
Рід літератури: епос.
Жанр: притча.
Будова твору
Зачин |
«На краю села росло велике-велике дерево…» |
Основна частина |
«У цей час поруч із деревом пролітала зграя голубів…» |
Кінцівка |
««Тепер ми повинні полетіти до моєї подруги мишки…» |
План
1. Мисливець поклав зерна у сіті.
2. Голуби попали в пастку.
3. Птахи дружно злітають зі сіткою.
4. Мишка звільнила голубів.
Головні персонажі: голуби.
Другорядні персонажі: мисливець, ворона, мишка.
Притча вчить гуртом долати труднощі.
МИСЛИВЕЦЬ І ГОЛУБИ
На краю села росло велике-велике дерево. Птахи будували на ньому гнізда, а втомлені подорожні відпочивали в тіні його широкої крони. Одного разу до дерева прийшов мисливець і побачив безліч птахів. Він розгорнув сіті й поклав у них кілька зерен, але пильна ворона помітила пастку й попередила інших птахів.
У цей час поруч із деревом пролітала зграя голубів. Птахи побачили зерна, опустилися, щоб трохи підживитись, і потрапили просто в пастку.
Вони дуже злякались, але ватажок зграї не розгубився і придумав план звільнення: «Ми піднімемось у небо, полетимо разом з пасткою й залишимо птахолова ні з чим». Так кожний голуб узяв у дзьоб свій шматочок сітки, зграя приготувалась і стрімко злетіла вгору. Голуби полетіли, а мисливець залишився без здобичі.
«Тепер ми повинні полетіти до моєї подруги мишки. Вона допоможе нам позбутися сітки», – сказав ватажок. Так вони і зробили. Мишка прогризла дірки в пастці і звільнила всіх птахів.
Аналіз байки Леоніда Глібова «Чиж та голуб»