Інші завдання дивись тут...

ВПРАВА 187. Тема тексту: розповідь про музей-заповідник «Козацькі могили». Головна думка: уславлення звитяги наших славних пред­ків — запорозьких козаків.

2. Прикметники із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк-,   суфікси виділили: Рівненської, Волинської, запо­розьких, козацькі, польськими, Берестецькій, козацько­го, Хмельницького.

 

ВПРАВА 188. Запорізький – Запоріжжя, прилуцький – Луцьк, кременчуцький – Кременчук, волзь­кий – Волга, кавказький – Кавказ, чернівецький – Чернівці, полтавський – Полтава, сумський – Суми, паризький – Париж, празький – Прага.

 

ВПРАВА 189. Прізвища від географічних назв: річок, міст, сіл тощо

Прилуцький – Луцьк, Житомирський – Житомир, Ніжинський – Ніжин, Васильківсь­кий - Васильків, Київський – Київ, Задніпровський – Дніпро, Кримський – Крим, Лохвицький – Лохвиця.

2. Дністровський, Кульчицький, Волконський, Хмельницький, Рожинський, Острозький, Збаразький, Любомирський, Шуйський, Калиновський, Любомирський, Богуславський.

 

ВПРАВА 190. Козак – козацький, ткач – ткацький, Одеса – одеський, грузин – грузинський, казах – казахський, маляр – малярський, завод – заводський,  Львів – львівський, Харків – харківський, Суми – сумський, Луцьк – луцький, Ніжин – Ніжинський, Донецьк – Донецький.

2. Київ – київський, Харків – харківський, Миколаїв – миколаївський, Вінниця – вінницький, Суми – сумський, Полтава – полтавський, Одеса – одеський, Кривий Ріг – криворізький тощо

 

ВПРАВА 191. Я для тебе горів, український народе, тільки, ма­буть, не дуже яскраво горів. Упаду я зорею, мій вічний народе, на трагічний і довгий Чумацький твій шлях. І бачиш ти із канівського схилу, як новий день над світом устає.

2. Звуко-буквений аналіз слова.

    1. чумацький

    2. чу-ма-цький

    3.  чумацький

    4. [ч у м а ц' к и й],   [— • | —  •́ | = — • = ]

    5. «ча», «у», «ем», «а», «це», «знак м'якшення», «ка», «и», «йот»

    6.  звуків 8, букв 9

    7. знак м'якшення не є звуком, він тільки пом'якшує попередній приголосний звук (маємо м'який приголосний звук [ц']).

3. Антоніми: яскраво – похмуро, тьмяно; новий – старий.

 

ВПРАВА 192.

Будова слова (закінчення в дужках, основу підкреслили)

Основа закінчується на м'який приголосний (перед буквами «і», «є», «ю», «я», «ї», «знак м’якшення», закінчується на звук [й]).

Основа закінчується на твердий приголосний

домашн[ій]

ранн[є]

спіл[ий]

красив[е]

2. Відмінки прикметників: домашн[ій] (Н..в.) – домашнь[ого] (Р.в.) – домашнь[ому] (Д.в.) – у домашнь[ому] (М.в.); ранн[є] (Н.в.) – раннь[ого] (Р.в.) – раннь[ому] (Д.в.) – на раннь[ому] (М..в.), спіл[ий] (Н.в.) – спіл[ого] (Р.в.) – спіл[ому] (Д.в.) – на спіл[ому] (М.в.); красив[е] (Н..в.) – красив[ого] (Р.в.) – красив[ому] (Д.в.) – у красив[ому] (М.в.).

 

ВПРАВА 193.

Н.в

давня дружба

приємна розмова

Р.в.

давньої дружби

приємної розмови

Д.в.

давній дружбі

приємній розмові

Зн.в.

давню дружбу

приємну розмову

Ор.в

давньою дружбою

приємною розмовою

М.в.

у давній дружбі

у приємній розмові

У прикметниках жіночого роду з основою на м'який приголосний у родовому і орудному відмінках однини перед закінченням потрібно писати знак м'якшення.

 

ВПРАВА 194. Заголовок тексту: «Переможна зірка», «Ніч і день», «Зірки», «Сліпуча зірка».

А як береться на світ, вони вичахають, бліднуть і зника­ють, мов роса з присушеної трави. І тоді цілий день у бла­китно-синьому небі самотньою, але яскравою, сліпучою й переможною зіркою сяє Сонце.

2.  Прикметники чоловічого, жіночого і серед­нього роду в родовому, місцевому та орудному відмінках однини.

Спадають сутінки. Заходить чарівна ніч. І на вечірньому (с.р., М.в., одн.) небі спалахують міріади зірок. Не злічити їх! Мов живі, дрібними світлячками мерехтять вони у неосяжнім (чол.р., М.в., одн.) просторі.

   А як береться на світ, вони вичахають, бліднуть і зника­ють, мов роса з присушеної (ж.р., Р.в., одн.) трави. І тоді цілий день у бла­китно-синьому (с.р., М.в., одн.) небі самотньою (ж.р., Ор.в., одн.), але яскравою (ж.р., Ор.в., одн.), сліпучою (ж.р., Ор.в., одн.) й переможною (ж.р., Ор.в., одн.) зіркою сяє Сонце 3. Опадають сутінки – вечоріє, заходить ніч – настає ніч. береться на світ – світає, вичахають – потухають, зникають – щезають.

 

ВПРАВА 195.

Спитай себе, дитино, хто ти є, і в серці обізветься рідна мова. І в голосі яснім ім'я твоє просяє, наче зірка світанкова.

Кожне слово — це ніби діамантова намистинка на величезному разку нашої пребагатої мови.

Торкнулось серце рідної землі — така велика і така дитинна!

Красуйся, моя Батьківщино, зорею на гордім чолі.

 

ВПРАВА 196.

Дуб високий, гіллястий, крислатий, могутній, столітній, віковий, старий.

Дорога – довга, вузька, широка, польова, лісова, коротка, щаслива, рівна.

Сніг – білий, пухнастий, легкий, лапатий.

Пісня – весела, дзвінка, мамина, колискова, народна, тиха, ніжна, радісна, урочиста, лірична, відома, популярна.

Річка – широка, вузька, гірська, спокійна, бурхлива, повільна, глибока, мілка, чиста, рівнинна,

Вітер – дужий, сильний, шквальний, легкий, теплий, холодний, південний, північний, західний, східний.

 

ВПРАВА 197. Тема: розповідь про зимівлю птахів. Головна думка: допомагайте пташкам узимку.

Зачин.   Ой лукава буває зима!

Основна частина.  Спершу то ніби й нічого, навіть утішно: кружляють у повітрі такі собі літаєчки. Але потім повалить густий лапатий сніг, візьметься, мороз замурує кожну шпаринку. Зимова довга ніч огортає землю. Голодні пташки летять ближче до житла людей. Вони чекають на допомогу від нас.

Кінцівка. З людською допомогою багатьом пернатим удається перезимувати цю холодну пору.

 

ВПРАВА 198. 3 радісною новиною, за невеликим лісом, перед рідною школою, у повільному  танку, від дорогої бабусі.

2. З радісн[ою] (Ор.в.) новиною поверталась від дорог[ої] (Р.в.) бабусі. За невелик[им] (Ор.в.) лісом ховалося наше село. Колишн[і] (Н.в.) однокласники зустрілися перед рідн[ою] (Ор.в.) школою. У повільн[ому] (М.в.) танку кружляло осінн[є] (Н.в.) листя.

 

ВПРАВА 199.

Хуртовина три доби лютувала на полонинах, та наре­шті вщухла. На тлі блакитного неба сліпуче виблискува­ли залиті яскравим сонцем вершини гір. Поряд виднілась темна зелень ялинового лісу, що підступав до полонини.

  На мою думку, текст художній.

  По-перше, вжито багато прикметників, що мають емоційне навантаження. По-друге, відсутні які-небудь точні або числові характеристики.

  Ось тому вважаю текст художнім.

2. Синоніми: вщухла – припинилась, стихла, затихла, стишилась.

3.

Іменник з прикметником

Питання до прикметника

Рід

Число

Відмінок

Закінчення прикметника

блакитного неба

якого?

с.р.

одн.

Р.в.

-ого

яскравим сонцем

яким?

с.р.

одн.

Ор.в.

-им

темна зелень

яка?

ж.р.

одн.

Н.в.

ялинового лісу

якого?

ч.р.

одн.

Р.в.

-ого

 

ВПРАВА 200Опис зимової природи на картині Антона Кашшая «Гірський пейзаж».

 

ВПРАВА 201.  У цікавій книзі, у чарівній казці, у далекій подорожі, у загадковій тиші, у зимовій пісні, на пухнастій ковдрі, на пуховій перині, кришталевій крижинці, пухнастій сніжинці, хорошій погоді.

2. Прикметники жіночого роду в давальному та місцевому відмінках мають одинакові закінчення.

3. У цікавій (М.в.) книзі розповідалося про поведінку різних птахів. У чарівній (М.в.) казці добра чаклунка перемогла злого чарівника. У далекій (М.в.) подорожі познайомився з цікавими людьми. У загадковій (М.в.) тиші стояв зимовий ліс. У зимовій (М.в.) пісні йшлося про пригоди маленької сніжинки. На пухнастій (М.в.) ковдрі зі снігу виблискувало діамантами рідкісне сонячне проміння. На пуховій (М.в.) перині зі снігу ще не було жодного тваринного сліду. Кожній кришталевій (Д.в.) крижинці Снігова Королева додала злих чарів. Пухнастій (Д.в.) сніжинці було дуже весело серед подруг-сніжинок. Усі були раді хорошій (Д.в.) погоді.

 

ВПРАВА 202Іменники зі зв’язаними прикметниками

Прикметники жіночого роду

Називний відмінок

Давальний відмінок

Місцевий відмінок

сувора зима

хороша погода

вечірня пора

синя далечінь.

суворій зимі

хорошій погоді

вечірній порі

синій далечіні

у суворій зимі

у хорошій погоді

у вечірній порі

у синій далечіні

 

ВПРАВА 203. Форми давального і місцевого відмінків можна розрізнити за наявністю прийменників.

Я тут живу, на добрій (М.в.) цій землі, де йдуть дощі та дозріває колос. Моя хата в подільському житі, просто неба, на чорній (М.в.) землі. Я тут зросла. У маленькому селі та при квітучій (М.в.), гомінкій (М.в.) долині. У захмареній (М.в.) сині і вчо­ра, і нині мелодії дивні звучать.

2. Головні члени речення та другорядні члени речення.

У захмареній (М.в.) сині і вчо­ра, і нині мелодії дивні звучать.

……………………………………………..........……………______.........======

 

ВПРАВА 204. Уранці випливло ясне сонечко на погідне небо огляну­ти, що зробила ніч із землею. Вітер стих, і чистий, свіжий сніг сріблом сяяв під блакитним (яким? Ор.в.) наметом неба. Земля наче вбралась на Різдво у білу (яку? Зн.в.) сорочку.

 

ВПРАВА 205. Новорічне привітання зі словами з довідки.

Дорогий друг!

Щиро вітаю з Новим роком. Сердечно бажаю здоров'я, успіхів у навчанні, завзяття у роботі, гарного відпочинку на зимових канікулах.

                                                      Твій друг _________________

Інші новорічні привітання.

Інші завдання дивись тут...