Загрузка...

Інші завдання дивись тут...

§ 32 КВІТКА.

 

У більшості рослин квітки є двостатевими. Вони мають одночас­но тичинки і маточки. Проте квітки можуть бути і одностатеви­ми — маточковими (без тичинок) або тичинковими (без маточок), як, наприклад, у огірка або верби

Квітки дуже різноманітні. Вони відрізняються кількістю, роз­міщенням і будовою своїх частин, розміром і кольором. Наймен­ші квітки (водна рослина ряска), найбільші в світі (квітки рафлезії Арнольда з лісів тропічної Азії).

1. Що складає осьову частину квітки?

Квітка — це вкорочений пагін квіткових рослин з обмеженим ростом, який є складним органом насінного розмноження. Утворена різними органами — це квітконіжка з квітколожем, оцвітина, тичинки та маточки.

Осьову частину квітки складає квітконіжки і квітколо­же. Квітконіжка — це стеблова частина квітки, якою вона при­кріплюється до стебла пагона, буває добре помітною (яблуня) або дуже короткою, майже непомітною, сидячою (подорожник) . Квітконіжка переходить у квіт­коложе — розширену стеблову частину квітки, до якої прикріпле­ні листки оцвітини, тичинки та маточки.

 

2. Що таке оцвітина? Який її склад і функції?

Оцвітина — це сукупність листкоподібних органів квітки, які утворюють її покрив. Вона може бути простою (складена з листків однакової будови) або подвійною (складена із листків двох типів).

   Листки простої оцвітини можуть бути ніжними і яскравими — пелюсткоподібними (тюльпан, лілія); шкі­рястими, плівчастими і зеленкуватими — подібними до чашолист­ків (кропива, лобода); можуть бути вільними або зрослими (хвилівники) між собою у трубочку. Яскраву просту оцвітину називають віночкоподібною, а неяскраву й непомітну — чашечкоподібною. Виконує функцію захисту внутрішніх частин квітки  і водночас може приваблювати запилювачів.

   У подвійній оцвітині зелені нижні лист­ки називають чашолистками, вони утворюють чашечку (виконує захисну функцію) , яскраво забарвлені верхні листки подвійної оцвітини називають пелюстками, вони утворюють віночок (приваблює запилювачів).

   Якщо оцвітина у квітці відсутня, то кажуть, що квітка гола (інжир, верба).

 

 

3. Як побудована тичинка? Що в ній утворюється?

Над оцвітиною до квітколожа прикріплюються тичинки — ор­гани квітки, які утворюють пилок, який складається з пилкових зерен.

Кожна тичинка складається із нижньої частини — тичинкової нитки та пиляка, розташованого на верхівці тичинкової нитки. Поперечний переріз пиляка нагадує за обрисами метелика. У чотирьох гніздах пиляка утворюється пилок.

 

 

4. Що таке маточка? Яка її будова? Що утворюється всередині маточки?

Маточка — це частина квітки, у якій розвиваються насінні за­чатки і яка вловлює пилок. Вона має зав'язь та стовпчик (або де­кілька стовпчиків) із приймочкою на верхівці. Зав'язь містить один або кілька насінних зачатків (утворюється зародковий мішок), кожен в них являє со­бою невеличке тільце на ніжці, оточене одним або двома покрива­ми з отвором. Приймочка вловлює пилок. У квітці може бути декіль­ка простих маточок або вони зростаються в одну складну маточку.

 

Верхня зав'язь розташована на квітколожі вище місць прикрі­плення інших частин квітки (тюль­пан, томати), нижня розташована на квітколожі під місцем прикріплення решти частин квітки (нарцис, огірок).

 

 

ЗАВДАННЯ

Заповніть таблицю у зошиті.

Частина квітки

Основні функції частини квітки

Квітконіжка

Прикріплення до стебла

Квітколоже

Прикріплення інших органів квітки

Листки простої оцвітини

Захисту внутрішніх частин квітки та приваблення запилювачів

Чашолистики

Захисту, запилення вітром

Пелюстки

Приваблення запилювачів

Тичинка

Вироблення пилку

Маточка

Розвиток насінних зачатків, вловлювання пилку

 

Проаналізуйте таблицю і дайте відповіді на запитання.

1. Яка частина квітки визначає її положення у просторі? Як ви думаєте, що може визначати положення у просторі сидячих квіток?

Положення у просторі визначає квітконіжка. Положення у  просторі сидячих квіток може визначати квітколоже.

 

2. У чому відмінність у функціях листків простої оцвітини і чашолистків та листків простої оцвітини і пелюсток?

У першому випадку листки простої оцвітини додатково приваблюють запилювачів, у другому – захищають внутрішні частини квітки.

 

3. У чому відмінність у функціях тичинок і маточок?

У пилкових зернах виробляються спермії, тичинки виробляють пилок, у маточках розвиваються насінні зачатки з яйцеклітиною, приймочка маточки вловлює пилок.

 

Будову квітки можна записати короткою формулою. Окремі види частин квітки позначають літерами: О — проста оцвітина; Ч — чашечка; В — віночок; Т — тичинки; П — плодолистки (видозмінені листки, які утворюють маточку).

Число листків оцвітини, чашолистків, пелюсток, тичинок і плодолистків записують цифрами праворуч від відповідної літери. Якщо їх кількість вели­ка і не визначена, то використовують позначку безкінечності — ∞. Якщо

частини квітки розташовані колами, то вказують їхнє число у кожному колі з використанням знака «+». Зростання частин квітки позначають дужками — «()», а положення зав'язі позначають рискою «—» під числом плодолистків (зав'язь верхня) або над ним (зав'язь нижня). У науковій літе­ратурі частини квітки у формулах позначають латинськими літерами, а пе­ред формулами особливими позначеннями вказують різноманітні загальні ознаки квіток.

Квітці тюльпана відповідає формула О(3+3)Т(3+3)П(3)  та квітці шипшини Ч(5)В(5)Т(∞)П(∞) 

Діаграма

Інші завдання дивись тут...

 

Загрузка...

 • христя
  Дуже-дуже дякую ви мені дуже допомогли
  8 грудня 2014 20:41
 • Ваня
  Супер, дуже дякую
  3 лютого 2015 17:24
 • Анжелика
  СУУУУУУУУПЕР
  9 лютого 2015 16:26
 • юлія
  спасибі )))))))))))))))))))))))) winked
  10 лютого 2015 16:37
 • Евеліна
  цього мало треба більши feel
  11 лютого 2015 15:36
 • Шуня
  супер )))))))))))))) wink
  18 лютого 2015 16:26
 • саня
  супер wink
  24 лютого 2015 20:13
 • клас
  wink СУПЕР ПРОСТО КЛАС Спасибо етому сайту огромное!!!! laughing
  4 березня 2015 19:15
 • Артем
  Спасибі , все детально розписано!! wink
  2 лютого 2016 19:37
 • НЕКН
  cупер спасипбо сайт просто клас
  3 лютого 2016 14:54
 • ульяна
  Класс! fellow
  8 лютого 2016 20:03
 • карина
  большое спасибо !!!
  14 лютого 2016 14:24
 • Катя
  Спасибі.Дуже допомогли.Дякую за вашу працю!!
  2 березня 2016 20:07
 • Анастасия
  Спасибочки, много где искала Таблицу на странице 147, не где не было, но на вашем сайте есть))
  7 лютого 2017 15:49