Загрузка...

Інші завдання дивись тут...

§ 48 ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ГРИБІВ: ГРИБНИЦЯ, ПЛОДОВЕ ТІЛО. РОЗМНОЖЕННЯ (НА ПРИКЛАДІ ПЕЧЕРИЦІ).

        Печерицю вирощують на підприємствах промислового грибоводства, в природних умовах печерицю можна знайти на полях і луках, у лісосмугах, деякі види - в лісах.

      Коли вода знаходиться на значній відстані від джерела їжі, гриби поглинають воду, пере­качують її туди, де знаходяться придатні для живлення складні органічні речовини, і виділяють назовні разом з розчиненими в ній ферментами. Спосіб живлення позначається на будові тіла гриба. Шапинковий гриб складається з грибниці – система мікроскопічних довгих розгалужених ниток, що знаходиться в ґрунті охоплює великі площі (науковці називають міцелій) та плодового тіла (видима частка грибного організму). Нит­ки міцелію називаються гіфами.

             

Тіло гриба — це міцелій. Він утворений гіфами. Гіфи склада­ються з клітин.

Кожна гіфа утворена ланцюжком видовжених безбарвних клітин, які вкриті хітином (нерозчинний у воді та хімічно стійкий). Під клітинною оболонкою знаходиться клітинна мембра­на. В оптичний мікроскоп у цитоплазмі можна побачити два ядра та велику вакуолю. У вакуолі міститься клітинний сік, краплини олії та запаси вуглеводу — глікогену. Глікоген є запасним вугле­водом не лише у грибів, але й у тварин, включаючи людину. Під електронним мікроскопом у клітині також помітні мітохондрії та рибосоми.

 

          Таким чином, клітини грибів мають ядро, чим, у першу чергу, схожі з рослинними та тваринними клітинами. Крім того, схожос­ті з клітинами рослин їм надає наявність клітинної оболонки та вакуолі, а з клітинами тварин — відсутність хлоропластів.

      У верхівковій клітині, крім звичайних для інших клітин органел та структур, біля клітинної оболонки на самій верхівців валика кіль­кість дрібних ростових пухирців, завдяки ним верхівкова клітина росте і з часом ділиться. Внаслідок цього росте і вся гіфа, весь міцелій гриба росте лише верхівками гіф.

1. Чим клітини грибів відрізняються від клітин бактерій?

Клітини грибів мають еукаріотичну будову (ядерні).

 

2. Чим грибна клітина відрізняється від клітини тварин та рослин?

Грибна клітина відрізняється від тваринної наявністю клітинної оболонки та вакуолі, відрізняється від рослинної відсутністю хлоропластів.

 

3. Що являє собою та частина тіла гриба, яку в побуті власне грибом і на­зивають?

Плодове тіло - щільно переплетені гіфи міцелію, є структурою, де після осо­бливого статевого процесу розвиваються органи спороношення (гіменофор)  і утворюються спори.

Плодове тіло складається з ніжки та шапинки.

 

Форма шапинки може бути кулеподібною, овальною, дзвоноподібною, конусо­подібною, пласкою, розміром   від 15-20 мм (у деяких видів опеньок) до 50 см у діаметрі, забарвлена в коричневий, червоний, зеленкуватий та інші кольори.

     За формою ніжка може нагадувати діжку, подушку, булаву, циліндр, вере­тено. Усередині ніжка може мати порожнину. На ніжці плодового тіла є тоненьке біле плівчасте кільце — це часткове покривало (шкірясте спле­тення гіфів, в одних видів грибів воно вкриває все плодове тіло, в інших - роз­вивається між нижньою частиною шапинки та краєм ніжки).

    На нижньому боці шапинки печериці знаходяться пластинки темно-рожевого або темно-коричневого кольору — це складки плодового тіла з гіфів (гіменофор), на верхівках яких розвиваються темно-коричневі спори. 

  

     Пластинчастий гіменофор утворений плас­тинками, які розходяться від верхівки ніжки до краю шапинки (сироїжки, опеньки, мухомори, бліда поганка), трубчастий складається зі щільно розташованих трубочок (білий гриб, підберезник, маслюк звичайний). 

 

4. Як розмножується печериця?

Розмноження грибів - нестатеве ( за допомогою спор або відокрем­ленням ділянок грибниці).

     На нижньому боці шапинки печериці знаходиться гіменофор. Під мікроскопом спори виглядають як клітини, вкриті темно-жовтою клітинною оболонкою, вони надають гіменофору печериці темно-коричневого забарвлення.

     На ніжці плодового тіла печериці є тоненьке біле плівчасте кільце — це часткове покривало. До дозрівання спор воно закриває гіменофор і захищає пластинки від зовнішніх пошкоджень. Коли спори дозріють, ніжка видовжується, ша­пинка розгортається, покривало розривається, і спори починають висіватися. Потоки повітря підхоплюють спори і відносять їх від плодового тіла — гриб розмножується і розселяється. Згодом зі спор розвивається новий міцелій. 

     Нестатеве розмноження грибів відокрем­ленням ділянок грибниці та за допомогою спор: 

 

  

Інші завдання дивись тут...

 

Загрузка...