§ 48 ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ГРИБІВ: ГРИБНИЦЯ, ПЛОДОВЕ ТІЛО. РОЗМНОЖЕННЯ (НА ПРИКЛАДІ ПЕЧЕРИЦІ).
1. Чим клітини грибів відрізняються від клітин бактерій?
Клітини грибів мають еукаріотичну будову (ядерні).
2. Чим грибна клітина відрізняється від клітини тварин та рослин?
Грибна клітина відрізняється від тваринної наявністю клітинної оболонки та вакуолі, відрізняється від рослинної відсутністю хлоропластів.
3. Що являє собою та частина тіла шапинкового гриба, яку в побуті власне грибом і називають?
Плодове тіло - щільно переплетені гіфи міцелію, є структурою, де після особливого статевого процесу розвиваються органи спороношення (гіменофор) і утворюються спори.
Плодове тіло складається з ніжки та шапинки.
На нижньому боці шапинки печериці знаходяться пластинчастий гіменофор (утворений пластинками, які розходяться від верхівки ніжки до краю шапинки у грибів: сироїжки, опеньки, мухомори, бліда поганка) або трубчастий (складається зі щільно розташованих трубочок у грибів: білий гриб, підберезник, маслюк звичайний)
4. Як розмножується печериця?
Розмноження грибів нестатеве:
• відокремлення ділянок грибниці;
• за допомогою спор на прикладі печериці:
На нижньому боці шапинки печериці знаходиться гіменофор зі спорами, які під мікроскопом спори виглядають як клітини, вкриті темно-жовтою клітинною оболонкою.
На ніжці плодового тіла печериці є тоненьке біле плівчасте кільце — це часткове покривало, яке до дозрівання спор закриває гіменофор і захищає пластинки від зовнішніх пошкоджень. Коли спори дозріють, ніжка видовжується, шапинка розгортається, покривало розривається, і спори починають висіватися. Потоки повітря підхоплюють спори і відносять їх від плодового тіла — гриб розмножується і розселяється. Згодом зі спор розвивається новий міцелій.