§ 24. ВИДИ КОРЕНІВ ТА ЇХ ВИДОЗМІНИ.
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Позначте рослину, у якої стрижнева коренева система: а) пшениця; б) кукурудза; в) цибуля; г) кульбаба.
2. Позначте видозміну кореня в буряка, моркви, редьки: а) бульбокорені; б) коренеплоди; в) опорні корені; г) дихальні корені.
3. Позначте видозміну кореня в тропічних орхідей: а) опорні корені; б) повітряні корені; в) коренеплоди; г) бульбокорені.
Дайте відповідь на запитання.
Запитання 1. Які бувають види коренів?
Види коренів: головний (1. глибоко проникає у ґрунт, надійно втримує надземну частину рослини, завжди один), бічні (2. завдяки галуженню від головного та додаткових коренів послідовно відходять бічні корені першого, другого, третього і т. д. порядків) та додаткові (3. утворюються на будь-якій частині рослини (на стеблі, листках), але не на головному корені).
Запитання 2. Як людина може впливати на формування кореневої системи?
Для посилення розвитку додаткових коренів у поверхневих шарах ґрунту, де більше поживних речовин, рослини підгортають, присипаючи основу рослини ґрунтом (підгортання). Для підсилення галуження кореневої системи за рахунок утворення та розростання бічних коренів під час висаджування розсади овочевих і декоративних рослин у відкритий ґрунт у проростка відщипують кінчик головного кореня (пікірування).
Питання 3. Які бувають видозміни кореня?
Крім основних функцій (утримування рослини в ґрунті, мінеральне живлення та транспортування розчинів поживних речовин до надземної частини), корені рослин здатні виконувати додаткові функції, що є пристосуванням до певних умов зростання, при цьому їхня будова змінюється і виникають видозміни.
Коренеплід (дають змогу рослинам переживати несприятливі періоди) - у головному корені і в основі пагона відкладаються запасні поживні речовини, вони потовщуються (буряк, моркви, редьки, петрушка, хрін).
Бульбокорені або кореневі бульби (дають змогу рослинам переживати несприятливі періоди) - поживні речовини відкладаються в потовщених бічних або додаткових коренях, які набувають бульбоподібної форми (жоржина, батат).
Дихальні корені виступають у повітря в рослин, що зростають на болотах і надмірно зволожених ґрунтах, де відчувається гостра нестача кисню, вони забезпечують постачання кисню безпосередньо з повітря до клітин кореневої системи для їхнього дихання (болотяний кипарис).
Опорні корені – додаткові корені, , які виконують функцію підпорок, у рослин з високим стеблом (кукурудза).
Повітряні корені - додаткові корені, які відходять від стебла і звисають у повітрі, характерні для рослин тропічних лісів, де в повітрі завжди багато вологи (тропічні орхідеї).
Корені-присоски – наявні в рослин, які всмоктують поживні речовини з інших організмів (паразита омели, напівпаразита повитиці).
Запитання 4. Як людина використовує у своєму господарстві видозміни коренів?
Людина коренеплоди споживає (петрушка, морква, буряк, редиска, редька, селера), використовує як корм для тварин (кормовий буряк, ріпа, турнепс), як сировину для харчової промисловості (цукровий буряк), для лікування багатьох хвороб (солодка гола).
Завдання (виконуйте в групах). Користуючись додатковими джерелами інформації, наведіть приклади рослин з видозмінами коренів.
Бульбокорінь, дихальні, опорні (велетенські тропічні дерева), чіпкі, повітряні (фікус баньян, монстера).
Поміркуйте! Які видозмінені корені ви вживаєте в їжу?
Людина вживає в їжу коренеплоди: моркву, буряк, ріпу, редьку, пастернак, петрушку, хрін, селеру.