Інші завдання дивись тут...

§ 27 ВИДОЗМІНИ ПАГОНА.

Виберіть одну правильну відповідь.

Укажіть видозміни надземних пагонів: а) бульба картоплі; б) коренеплід морк­ви; в) бульба кольрабі.

 

Зазначте, де в цибулині відкладаються запасні поживні речовини: а) у додат­кових коренях; б) у головному корені; в) у соковитих лусках; г) у сухих лусках.

 

Дайте відповідь на запитання.

Запитання 1. Які типи видозмін пагонів ви знаєте? Які функції вусиків і колючок?

Видозмінами надземних пагонів є колючки, вусики, вуса та надземні стебло­ві бульби, підземних пагонів є підземні стеблові бульби, корене­вища, цибулини.

Вусики обкручуючись навколо різних опор, підтримують стебло в певному положенні, колючки захищають росли­ну від поїдання тваринами.

 

Запитання 2. Наведіть приклади рослин, здатних до утворення стеблових бульб.

Кольрабі, картопля, земляна груша топінамбура.

 

Запитання 3. Порівняйте будову бульби та цибулини.

Підземні стеблові бульби мають потовщене стебло у вигляді бульби, де запасаються поживні речовини, та бруньки.

Цибулина - підземний укорочений пагін, стеблову час­тину цибулини називають денцем, до нього прикріплюються численні безбарвні м'ясисті соковиті листки – луски (у них відкладаються поживні речовини), зовнішні луски сухі, плівчасті і виконують захис­ну функцію. У пазухах соковитих лусок розташовані пазушні бруньки, а на верхівці денця є верхівкова брунька (вона може розвиватися в надземний пагін). Від денця відходять додаткові корені.

Запитання 4. Які функції виконує кореневище?

Вегетативне розмноження рослин (щорічно з бруньок кореневища розвиваються нові надземні пагони та нові рослини).

 

Запитання Яке значення видозмін пагонів у житті рослин і господарстві людини?

Видозміни пагона бульба, цибулина, кореневище допомагають рослинам переживати сезонні умови (у трав'янистих рослин відкладаються запасні поживні речовини, щорічно восени надземна частина рослин відмирає, а видозмінені підземні пагони переживають несприятливий зимовий період у ґрунті, навесні наступного року накопичені запаси поживних речовин рослина використовує для розвитку надземної частини), колючки захищають від поїдання тваринами, вусики закріплюють рослину на опорі, вуса вкорінюються і дають початок новим рослинам, кореневища дають початок новим наземним пагонам та рослинам. 

Бульби картоплі, кольрабі, топінамбура, цибулини часнику та цибулі городньої людина вживає в їжу. Із бульб картоплі добувають крохмаль і патоку.

Із цибулин часнику та цибулі отримують вітаміни. З кореневищ валеріани та кон­валії виготовляють лікарські препарати (заспокійливо діють на нервову систему людини).

 

Поміркуйте! За якими ознаками можна відрізнити стеблові бульби від коре­невих, а кореневище від кореня?

Підземні стеблові бульби утворюються в картоплі, земляної груші (топінамбура), вони загалом нагадують бульбокорені, але, на відміну від них, стеблові бульби мають бруньки, утворення підземної стеблової бульби: спочатку з бруньки виростає тонкий довгий під­земний пагін без додаткових коренів, на верхівках якого утворюються потовщені бульби з бруньками.

Кореневище своїм зовнішнім виглядом дещо нагадує корінь: від кореневища відходять додаткові корені, але відрізняється від нього наявністю вузлів, міжвузлів, пазушних бру­ньок, видозмінених листків – лусок, щорічно з бруньок кореневища розвиваються нові надземні пагони, кореневище росте верхівкою, де розташована верхівкова брунька, не має кореневих волосків і кореневого чохлика.

Інші завдання дивись тут...        

  • Kir4ik
    Спс за допомогу!)
    20 січня 2016 20:22