§27 ВИДОЗМІНИ ПАГОНА.

Видозміни зв’язані з виконанням пагоном додаткових функцій, допомагають рослинам пристосуватися до певних умов зрос­тання.

Видозмінами надземних пагонів є

- колючки (захищають росли­ну від поїдання тваринами, дика груша, слива, терен, глід, гледичія, обліпиха);

- вусики (обкручуючись навколо різних опор, підтримують стебло в певному положенні, виноград, диня, огірок, гарбуз);

- вуса (вкорінюються у вузлах повзучих стебел і дають початок новим рослинам, суниця);

- надземні стебло­ві бульби (у потовщеному стеблі запасаються поживні речо­вини, кольрабі).

 

Видозміни підземних пагонів:

- підземні стеблові бульби (відкладаються запасні поживні речовини, мають зародкові бруньки – вічка, картопля, земляна груша топінамбура);

- корене­вища (розвиваються нові надземні пагони, дають початок новим рослинам, має вузли, міжвузля, пазушні бру­ньки, видозмінені листки – луски, не має кореневих волосків і кореневого чохлика, росте верхівкою, де розташована верхівкова брунька, від кореневища відходять додаткові корені, картопля);

- цибулини (підземний укорочений пагін, стеблову час­тину цибулини називають денцем, до нього прикріплюються численні безбарвні м'ясисті соковиті листки – луски, у них відкладаються поживні речовини, у пазухах соковитих лусок розташовані пазушні бруньки, зовнішні луски сухі та плівчасті і виконують захис­ну функцію, від денця відходять додаткові корені, на верхівці денця є верхівкова брунька, яка може розвиватися в надземний пагін, часник, цибуля городня, лілії, тюльпани, нарциси).

Виберіть одну правильну відповідь.

Укажіть видозміни надземних пагонів: а) бульба картоплі; б) коренеплід морк­ви; в) бульба кольрабі.

Зазначте, де в цибулині відкладаються запасні поживні речовини: а) у додат­кових коренях; б) у головному корені; в) у соковитих лусках; г) у сухих лусках.

Дайте відповідь на запитання.

Які типи видозмін пагонів ви знаєте? Які функції вусиків і колючок?

Видозмінами надземних пагонів є колючки, вусики, вуса та надземні стебло­ві бульби, підземних пагонів є підземні стеблові бульби, корене­вища, цибулини.

Вусики обкручуючись навколо різних опор, підтримують стебло в певному положенні, колючки захищають росли­ну від поїдання тваринами.

Наведіть приклади рослин, здатних до утворення стеблових бульб.

Кольрабі, картопля, земляна груша топінамбура.

Порівняйте будову бульби та цибулини.

Підземні стеблові бульби мають потовщене стебло у вигляді бульби, де запасаються поживні речовини, та бруньки.

Цибулина - підземний укорочений пагін, стеблову час­тину цибулини називають денцем, до нього прикріплюються численні безбарвні м'ясисті соковиті листки – луски (у них відкладаються поживні речовини), зовнішні луски сухі, плівчасті і виконують захис­ну функцію. У пазухах соковитих лусок розташовані пазушні бруньки, а на верхівці денця є верхівкова брунька (вона може розвиватися в надземний пагін). Від денця відходять додаткові корені.

Які функції виконує кореневище?

Щорічно з бруньок кореневища розвиваються нові надземні пагони та нові рослини.

Яке значення видозмін пагонів у житті рослин і господарстві людини?

Видозміни пагона бульба, цибулина, кореневище допомагають рослинам переживати сезонні умови (у трав'янистих рослин відкладаються запасні поживні речовини, щорічно восени надземна частина рослин відмирає, а видозмінені підземні пагони переживають несприятливий зимовий період у ґрунті, навесні наступного року накопичені запаси поживних речовин рослина використовує для розвитку надземної частини), колючки захищають від поїдання тваринами, вусики закріплюють рослину на опорі, вуса вкорінюються і дають початок новим рослинам, кореневища дають початок новим наземним пагонам та рослинам. 

Бульби картоплі, кольрабі, топінамбура, цибулини часнику та цибулі городньої людина вживає в їжу. Із бульб картоплі добувають крохмаль і патоку.

Із цибулин часнику та цибулі отримують вітаміни. З кореневищ валеріани та кон­валії виготовляють лікарські препарати (заспокійливо діють на нервову систему людини).

Поміркуйте! За якими ознаками можна відрізнити стеблові бульби від коре­невих, а кореневище від кореня?

Підземні стеблові бульби утворюються в картоплі, земляної груші (топінамбура), вони загалом нагадують бульбокорені, але, на відміну від них, стеблові бульби мають бруньки, утворення підземної стеблової бульби: спочатку з бруньки виростає тонкий довгий під­земний пагін без додаткових коренів, на верхівках якого утворюються потовщені бульби з бруньками.

Кореневище своїм зовнішнім виглядом дещо нагадує корінь: від кореневища відходять додаткові корені, але відрізняється від нього наявністю вузлів, міжвузлів, пазушних бру­ньок, видозмінених листків – лусок, щорічно з бруньок кореневища розвиваються нові надземні пагони, кореневище росте верхівкою, де розташована верхівкова брунька, не має кореневих волосків і кореневого чохлика.

        

  • Kir4ik
    Спс за допомогу!)
    20 січня 2016 20:22