§32. РОЗМНОЖЕННЯ РОСЛИН.

Розмноження - це збільшення кількості особин. Організм, який народжується, називають дочірнім або нащадком, він отримує  від батьків спадкову інформацію. Організм, що дає початок новій особині, називається батьківським або материнсь­ким.

Біологічне значення вегетативного розмноження - з батьківського організму утворюються нові, зазвичай численні, дочірні особини, кожна дочірня особина подібна до батьківської за спадковими ознаками, сприяє швидкому зростанню чисельності виду та його розселенню (важливо для видів з коротким періодом життя, також дає змогу рослинам розмножуватися, якщо певні особини зростають відо­кремлено від інших рослин свого виду і неможливе статеве розмноження).

Виберіть одну правильну відповідь.

Назвіть форму нестатевого розмноження, яке здійснюється за участі однієї нестатевої клітини: а) спорами; б) цибулинами; в) кореневищами; г) стеблови­ми бульбами.

Дайте відповідь на запитання.

Яке біологічне значення розмноження?

Полягає у передачі естафети життя організмами, розселення та різноманітність видів.

Які є способи розмноження?

Розрізняють два основних способи розмноження статеве та нестатеве.

Яку функцію виконують статеві клітини?

Статеве розмноження відбувається за допомогою спеціа­лізованих статевих клітин: чоловічі статеві клітини - спер­мії або сперматозоїдами, жіночі – яйцеклітини. У процесі запліднення (злиття спермія з яйцеклітиною) утворюється запліднена яйцеклітина – зигота, з якої розвивається зародок нового організму. У потомстві поєднуються ознаки материнського і батьківського організмів, забезпечується різнома­нітність нащадків.

Що таке нестатеве розмноження? Які організми розмножуються нестатево?

Нестатеве розмноження може відбуватися за допомогою нестатевих клітин або вегетативними органами. Наприклад, нестатева клітина спора - це окрема нестатева клі­тина оточена щільними захисними оболонками, за сприятливих умов (вологе середовище, певна температура) проростає і з неї утворюється нова особина (хламідомонада, хлорела). Вегетативне розмноження - це роз­множення рослин вегетативними органами: коренями та пагонами або їх видозмінами (пирій, конвалія, осот, проліски, часник, цибуля, тюльпани, нарциси, картопля, топінамбур або земляна груша, суниця, перстач, верба, тополя, вільха, вишні, сливи, малина, обліпиха, сенполія або бегонія, каланхое.

Які ви знаєте способи вегетативного розмноження рослин у природі та рос­линництві?

У природі вегетативне розмноження - це роз­множення рослин вегетативними органами: коренями та пагонами цілими чи частинами або їх видозмінами: кореневи­щами (пирій, конвалія, осот), цибулинами (проліски, часник, цибуля, тюльпани, нарциси), бульбами (картопля, топінамбур або земляна груша), вусами (суниця, перстач), паростками стеблового походжен­ня (верба, тополя, вільха), паростками кореневого походження з додаткових бруньок на коренях (вишні, сливи, малина, обліпиха), листками (сенполія або бегонія), молодими рослинами із вивідкових бруньок (каланхое).

Вегетативне розмноження широко використовують у рослинництві для вирощування різних видів культурних і кімнатних рослин, у садівництві, парковому та лісовому господарствах. Люди розмножують рослини стебловими бульбами картоплю чи топінамбур, вусами – суниці, цибулинами - цибулю городню, часник, тюльпани, кореневими паростками -  вишню, сливу, малину.

Живцювання - розмноження живцями (Стеблові живці - це час­тина пагона з вузлами, міжвузлями та бруньками – пагін треба поставити у воду, через деякий час появляться додаткові корені, тоді стебловий живець слід висадити у ґрунт, згодом на стеб­лі з пазушних бруньок виростуть молоді пагони. Кореневі живці нарізають з бічних коренів завдовжки до 20 см, на яких утворюються додаткові бруньки для малини, сливи).

У декоративному рослинництві застосовують поділ чагарників (кожен кущ ділять на частини, які мають власні корені і пагони, та висаджують у нові місця) для півників, флокси, примули, стокротки.

Відводками (для цього нижні пагони пригинають до землі й присипають ґрунтом, коли на них утворюються додаткові корені, ці пагони відокремлюють від материнської рослини) розмножують смородину та аґрус.

Щеплення (при­живлення частини вегетативного органа однієї рослини до іншої; рослину, до якої прищеплюють частину іншої, називають підщепою, а рослину, яку прищеплюють, - прищепою) застосовують для дерев.

Поміркуйте. Яка біологічна роль розмноження організмів? Які способи вегетативного розмноження ви застосовували на присадибній ділянці або під час вирощування кімнатних рослин?

Біологічна роль розмноження збереження видів, різноманітність живих організмів, розселення. На присадибній ділянці використовують вегетативне розмноження живцюванням, поділом чагарників, відводками, щепленням.