§33. КВІТКА ЯК ОРГАН СТАТЕВОГО РОЗМНОЖЕННЯ РОСЛИН. БУДОВА І РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК.

Квітка - це генеративний орган, який забезпечує статеве розмно­ження квіткових рослин.

Квітки, що мають лише тичинки або лише маточки, називають одностатевими, якщо  розташовані тичинки, то вони назива­ють тичинковими (чоловічими), якщо маточки - маточковими (жіночими). Квітки, які водночас мають і тичинки, і маточки, називають двостатевими (лілія). У деяких рослин (наприклад, у соняш­нику, волошки) частина квіток не має ні тичинок, ні маточок, тому їх називають нестатевими або стерильними (яскравим забарвленням вони приваблюють комах-запилювачів до розташованих поруч квіток з тичинками та маточками).

Виберіть одну правильну відповідь.

1. Назвіть частину квітки, яка має стеблове походження: а) чашечка; б) тичинки; в) маточки; г) квітконіжка.

2. Зазначте, як називають квітки, у яких одночасно є тичинки й маточки: а) одно­статевими; б) двостатевими; в) нестатевими; г) однодомними.

Дайте відповідь на запитання.

1. З яких частин складається квітка?

Квітка склада­ється з квітконіжки (частина стебла, що несе на собі квітку, квітки без квітко­ніжок називають сидячими у кукуру­дзи, соняшнику, конюшини), квітколожа (верхня вкорочена стеблова розши­рена частина квітконіжки, до нього прикріплюються всі інші частини квітки), оцві­тини (сукупність видозміне­них листочків, які оточують тичинки й маточки, проста оцвітина складається із віночка, усі її листочки подібні за формою та забарвленням; подвійна оцвітина складається із чашечки та віночка), тичинок та маточок.

Віночок складається з пелюсток - видозмінених листочків, забарвлених у різні кольори, пелюстки зростаються у картоплі та помідорів, в шипшини – ні. Основна функція віночка - приваблен­ня запилювачів. Яскраво забарвлену просту оцвітину називають віночкоподібною у тюльпана, лілії, конвалії;  просту оцвітину забарвлену в зелений колір (нагадує чашолистки) називають чашеч­коподібною у кропиви й буряку. Бувають рослини (наприклад, ясен), у яких квітки взагалі не мають оцвітини, тому їх називають голими. Чашечкоподібна оцвітина або голі квітки притаманні рослинам, які запилює вітер.

Чашечку утворюють видозмінені листки - чашолистки, переважно зеленого кольору, у шипшини, петунії чашолистки зростаються, в капусти залишаються вільними. Чашечка захищає внутрішні частини квітки від несприятливих впливів довкіл­ля, особливо коли квітка ще не розцвіла й перебуває у стані бутона.

2. Яка будова тичинки та маточки?

Головні частини квітки - тичинки й маточки. Тичинки розміщуються по внутрішньому краю оцвітини, кількість у квітці коливається від однієї (у канни) до кількох сотень (у мімози). Кожна тичинка утворена тичинковою ниткою та пиляком (пиляк - верхня роз­ширена частина тичинки, де розташовані пилкові гнізда, там форму­ються пилкові зерна (сукупність пилкових зерен має назву пилок), які містять чоловічі статеві клітини – спермії (вони забезпечують процеси запліднення).

Маточка утворена одним чи кіль­кома зрослими листочками - плодо­листками, буває від однієї, як у яблуні, до кількох десятків, як у суниць і жовтцю. У маточки розрізняють зав'язь (ниж­ня розширена частина, там містяться насінні зачатки), стовпчик (середня видовжена частина є не в усіх квіток) та приймочку (верхня частина маточки).

3. Де розташований насінний зачаток і що з нього розвивається?

У зав'язі маточки містяться насінні зачатки, у кожному насінному зачатку фор­мується зародковий мішок, де міс­титься жіноча статева клітина - яйцеклітина - та центральна клітина. Насінні зачатки вкриті покривами, які на його верхівці не зростаються і залишають отвір – пилковхід, крізь який в багатьох рослин проростає пилкова трубка. З насінного зачатка після запліднення зазвичай розвивається насінина, шкірка з покривів насінного зачатка захищає зародок насінини та запас поживних речовин; із стінок зав'язі формується стінка плода. Насінина разом із стінкою плода утворює плід, плід може містити одну, кілька або багато насінин.

4. Які рослини називають одно- та дводомними? Наведіть приклади.

Одностатеві рослини, у яких чоловічі та жіночі квітки розміщені на одній особині, називають однодомними (огірки, кукурудза, дуб), якщо ж тичинкові та маточкові квітки містяться на різних осо­бинах (чоловічих і жіночих), то такі рослини мають назву дводомні (наприклад, верба, тополя, обліпиха, коноплі).

      

      

  • Вікторія
    Дуже дякую мені по с\р 11 ! wink
    24 березня 2015 16:13