Інші завдання дивись тут...

§ 33. КВІТКА ЯК ОРГАН СТАТЕВОГО РОЗМНОЖЕННЯ РОСЛИН. БУДОВА І РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК.

Виберіть одну правильну відповідь.

1. Назвіть частину квітки, яка має стеблове походження: а) чашечка; б) тичинки; в) маточки; г) квітконіжка.

2. Зазначте, як називають квітки, у яких одночасно є тичинки й маточки: а) одно­статевими; б) двостатевими; в) нестатевими; г) однодомними.

 

Дайте відповідь на запитання.

Запитання 1. З яких частин складається квітка?

Квітка склада­ється з квітконіжки (частина стебла, що несе на собі квітку, квітки без квітко­ніжок називають сидячими у кукуру­дзи, соняшнику, конюшини), квітколожа (верхня вкорочена стеблова розши­рена частина квітконіжки, до нього прикріплюються всі інші частини квітки), оцві­тини (сукупність видозміне­них листочків, які оточують тичинки й маточки, проста оцвітина складається із віночка, усі її листочки подібні за формою та забарвленням; подвійна оцвітина складається із чашечки та віночка), тичинок та маточок.

Віночок утворюють пелюстки, чашечку - чашолистики.

 

 

Запитання 2. Яка будова тичинки та маточки?

Будова тичинки: тичинкова нитка та пиляк. Пиляк - верхня роз­ширена частина тичинки, де розташовані пилкові гнізда, там форму­ються пилкові зерна (сукупність пилкових зерен має назву пилок), які містять чоловічі статеві клітини – спермії (вони забезпечують процеси запліднення).

Маточка утворена одним чи кіль­кома зрослими листочками - плодо­листками.

Будова маточки: зав'язь (ниж­ня розширена частина, там містяться насінні зачатки), стовпчик (середня видовжена частина є не в усіх квіток) та приймочка (верхня частина маточки).

 

 

Запитання 3. Де розташований насінний зачаток і що з нього розвивається?

У зав'язі маточки містяться насінні зачатки, у кожному насінному зачатку фор­мується зародковий мішок, де міс­титься жіноча статева клітина - яйцеклітина - та центральна клітина. Насінні зачатки вкриті покривами, які на його верхівці не зростаються і залишають отвір – пилковхід, крізь який в багатьох рослин проростає пилкова трубка.

З насінного зачатка після запліднення розвивається насінина.

 

 

4. Які рослини називають одно- та дводомними? Наведіть приклади.

Одностатеві рослини, у яких чоловічі та жіночі квітки розміщені на одній особині, називають однодомними (огірки, кукурудза, дуб), якщо ж тичинкові та маточкові квітки містяться на різних осо­бинах (чоловічих і жіночих), то такі рослини мають назву дводомні (наприклад, верба, тополя, обліпиха, коноплі).

Одностатева квітка має тільки тичинки або тільки маточки, при цьому одностатеві квітки, які мають лише тичинки, називаються тичинковими, а тільки маточки – маточковими.      

Інші завдання дивись тут...      

  • Вікторія
    Дуже дякую мені по с\р 11 ! wink
    24 березня 2015 16:13