Розв'язник до підручника "Українська література 6 клас Авраменко О.М."
1. Іван Підкова в однойменній поемі має козацьке звання (Б) отамана.
2. У реченні Синє море звірюкою то стогне, то виє НЕМАЄ (Б) порівняння.
3. Іван Підкова в однойменній поемі Т. Шевченка зібрався пливти до (В) Царграда.
4. Оскільки Тарас був кріпаком пана Енгельгардта, він поїхав зі своїм паном до Петербурга — столиці Росії. Там за малюванням його помітив Іван Сошенко — студент Петербурзької академії мистецтв, родом з України. Вони заприятелювали. Сошенко першим виявив у Тараса талант, сприяв його викупу з кріпацтва, познайомив з відомими людьми того часу. Карл Брюллов написав портрет Василя Жуковського, який розіграли в лотерею у царській родині. За виручені кошти (дві з половиною тисячі рублів, нечувана на той час сума) пан 22 квітня 1838 р. підписав відпускну Т. Шевченка. Так він став вільним. Юнак став студентом Академії мистецтв, де його викладачем малярської справи та товаришем стає відомий тоді на всю Європу Карл Брюллов.
5. У вірші «Думка» передана туга за рідним краєм, засторога від покидання рідної домівки, співчуття козакові, який не зустрів свого щастя. Козак опинився на чужині, бо поїхав шукати кращу долю.
ДУМКА
Тече вода в синє море,
Та не витікає,
Шука козак свою долю,
А долі немає.
Пішов козак світ за очі;
Грає синє море,
Грає серце козацькєє,
А думка говорить:
«Куди ти йдеш, не спитавшись?
На кого покинув
Батька, неньку старенькую,
Молоду дівчину?
На чужині не ті люде —
Тяжко з ними жити!
Ні з ким буде поплакати,
Ні поговорити».
Сидить козак на тім боці,
Грає синє море.
Думав, доля зустрінеться —
Спіткалося горе.
А журавлі летять собі
Додому ключами.
Плаче козак — шляхи биті
Заросли тернами.
7. Т. Шевченко ввів у вірш «Думка» образ журавлів, які завжди повертаються до нашого краю, щоб нагадати, що не можна забувати рідний край.
8. У першій частині поеми «Іван Підкова» автор змальовує степ, вкритий курганами, де лежать славні козаки, які боролися за незалежність. Пейзаж нагадує нащадкам про славне минуле.
У другій частині бачимо чорну хмару ворогів з-за Лиману. І відважний ватажок козаків – Івана Підкова сміливо і впевнено веде козацькі чайки на бій. До перемоги.
9. Ліричний герой до героя поеми «Іван Підкова» ставиться з радістю, захопленням та гордістю. Це видно зі слів
А попереду отаман
Веде, куди знає.
10. Козацький ватажок Івана Підкова з однойменної поеми Т. Шевченка ставиться до підлеглих, як до рідних, однодумців, товаришів :
« Ануте, хлоп'ята, на байдаки!», з повагою звертається до них: «панове-молодці… спасибі вам». І козаки називають його «батьком отаманом», відповідають взаємністю та розумінням: «висипали запорожці — лиман човни вкрили».
11. Усно опишіть картину Г. Меліхова «У майстерні художника». Розкажіть про атмосферу, яка панує на картині.
12. Проведіть дослідження творів Т. Шевченка: вірша «Думка» й поеми «Іван Підкова». Вірш «Думка» - ліричний твір, адже написаний віршованою мовою, невеликого розміру, не має сюжету, подій, яскравих героїв. У ньому розкриті емоційні переживання : передана туга за рідним краєм, засторога від покидання рідної домівки, співчуття козакові, який не зустрів свого щастя.
Поема «Іван Підкова» — ліро-епічний, адже він написаний віршованою мовою, складається з двох частин, відображає події : збір у похід, дорога на Царгород, сюжетом є відображення визвольної боротьби козаків, крім ліричного героя, яскраво зображено Івана Підкову та козаків, через діалоги. У ній передані також емоційні переживання: захоплення мужністю козаків, іхнім дружніми стосунками, гордість за звитяжне минуле народу, жива пам'ять про наших прадідів.
13.1. Вивчити напам'ять вірш Т. Шевченка «Думка».
13.2. Знайти в мережі Інтернет або в спеціальній літературі інформацію про Т. Шевченка як художника.
Підготувати за цим матеріалом невелике повідомлення з мультимедійною презентацією кращих робіт митця (за бажанням).