Інші завдання дивись тут...

Розв'язник до підручника "Українська література 5 клас Авраменко О.М."

 

Сторінка 238-239 (2013)/ 221-222 (2018)

1. На уроці малювання Олесь зобразив (В) дятла.

 

2. Словами «Завзяття в тебе обмаль. А треба — в людях. Та отак побіля них, отак... Того — ліктем, того — почотом... Гульк — уперед вийшов» Олеся повчає (Г) дід Прокіп.

3. Прочитайте речення. Зачувши людину, дятел перестав цюкати, повів гартованим дзьо­бом з боку в бік і націлив його на Олеся.

Синонімом до виділеного слова є прикметник (Б) гострий.

 

4. Григір Михайлович Тютюнник народився в се­лі Шилівці на Полтавщині. Дитинство було дуже складним. Коли у голодні 1930-і роки забрали діда, Григір перестав ходити й говорити. Коли хлоп­чикові було шість років, заарештували його тата, більше він його й не бачив. Пізніше батька визна­ють невинним, але посмертно.

 

5. Оповідання — невеликий прозовий твір про якусь подію з жит­тя одного чи кількох героїв протягом короткого проміжку часу. Твір Григора Тютюнника «Дивак» за жанром є оповіданням. Воно написане прозовою мовою, невелике за обсягом. У ньому розповідається про дві події (урок малювання і поїздку з дідом Прокопом у поле по солому), які відбулися за короткий проміжок часу (один день). Героїв в оповіданні небагато (Олесь, дід Прокіп, Федько Токайло, учителька, мати).

 

6. Вислів вчитися через пень-колоду означає вчитися аби як.

    Вислів їхнього полку прибуде означає збільшення кількості.  

 

7. На любов Олеся до природи, коли описується його доро­га до школи, вказує бажання допомогти старій сосні, хлопець «нагріб чобітками снігу під окоренок, утрамбував його гарненько»; він навшпиньки крадькома підходить подивитися на дятла, щоб не сполохати птаха; «ляснув долонею по льоду» і врятував пліточку.

Повертаючись додому з дідом Прокопом, Олесь дбає про коня, чи не заважку ношу вони з дідом готують для нього. Така поведінка хлопчика свідчить про співчуття, піклування, любов до тварин.

 

8. На уроці треба виконувати те, що каже вчитель. Можливо, достатньо було пояснити учневі, що так складена шкільна програма. Проте двійка для відмінника – це навіть прикріше, ніж зауваження. Можна зрозуміти стан хлопця. Але покидати клас без дозволу вчителя – це поганий вчинок.

 

9. Знайдіть описи природи в оповіданні «Дивак».

    У бору снігу мало. То там, то сям проглядає крізь порошу(перший сніг) тра­ва з примерзлими до землі зеленими чубчиками, стримлять ни­зенькі пеньки з жовтуватою, немов старий мед, смілкою на зрізах. Тихо навкруги й затишно. Тільки часом шелесне по гіллі вальок снігу, струшений вітром із верховіття. Десь неподалік чути: цюк-цюк-цюк, — дятел порається.

    Аж он під старою сосною латка шишок рябіє. Ба! Ще одна впала. Ось де він, дроворуб! Олесь стає навшпиньки й крадькома пнеться на косогір.

     По­вітря пахне торф'яним духом і весняним випаром сирих вільхових дров. Ліворуч від мосту чорніють миї, виграючи на сонці блискучими хвильками, — там б'ють джерела; а праворуч, на мілині, де лід міцніший, гасає ватага школярів. Лід гнеться, цьворохкає од берега до берега, здуваючись по­переду ватаги, мов ковдра на сіні. З проломин цівками цебенить вода і заливає плесо.

       Під но­гами лагідно, мов хмизок у лісі, потріскував лід,

       Дно тьмарилося мулистим пилком, пускало бульбашки, котрі прилипали до криги — білі, круглі, як воляче око. Течія розчісувала зелений кушир (рослина, що росте у воді; водяна кропива), пряли тоненькими ніжками якісь жучки, боком долаючи пружний струмінь.

Під мостом бився об палі вихор, згортав до купки сухий очеретяний лист і гнав його в берег.

      У кущах, заплетених осокою, шарудів вітер, попискували миші, а в березі терлись одна об одну вільхи, сповнюючи луг тривожним стогоном.

      Сонце пробило в хмарах над байраком вузеньку ополонку, яскравим променем стрельнуло на левади.

      Надвечір хмари опустилися нижче, а тополі над селом пови­щали й набрали войовничого вигляду. Ліпив мокрий сніг, припоро­шуючи білим конячі спини.

      Попереду білою стіною підвівся бір. Він уже не гув і не шикав на коней.

      Удосвіта знов загули на морозі сосни й закричали півні на горищах. Народжувався новий день.

Художні засоби (тропи) образно й цікаво передають красу довкілля: дерев, снігу, птахів, бору, річки.

Епітети: лід тоненький, молодий; трава з зеленими чубчиками; стара сосна; бузенькому дуплі, бульбашки білі; яскравим променем; тривожним стогоном; чорна прірва; тополиними стовпами, чорна блискавиця; довгастою плямою. біжать, кружляють, ховаються;

Метафори: лід зяє прірвою; промайнула чорна блискавиця й за­вмерла...плямою; повітря пахне ...духом; дятел порається; терлись одна об одну вільхи, , сповнюючи луг тривожним стогоном; закричали півні.

Персоніфікація: помирає сосна; дно тьмарилося, пускало бульбашки; мостом бився ...вихор, згортав ... лист і гнав його ...;  сонце пробило ...ополонку, яскравим променем стрельнуло на левади; ліпив мокрий сніг, по­вітря пахне; загули ...сосни; дерева біжать, кружляють, ховаються.

Порівняння: ни­зенькі пеньки з жовтуватою, немов старий мед, смілкою на зрізах; мов хмизок у лісі, потріскував лід; бульбашки, як воляче око; дерева ховаються одне за одного, немов у жмурки грають.

Гіпербола: гартованим дзьо­бом.

Протиставлення: у селі ледь вечоріє, а в сосні вже крони зімкнуло пітьмою.

 

10. Я не згідна з тим, що Олеся називали диваком. Він просто любив бути на самоті з природою, він відчував та розумів її, любив спостерігати за тваринами. Мені теж подобаються тварини, особливо котики. Я спостерігала у нашому саду за дятлом, білочкою. Думаю, що Олесь у майбутньому стане біологом або ветеринаром.

 

11. Поділивши оповідання на чотири частини, доберіть до кожної з них заголовки й запишіть їх у робочий зошит.

1. Дорогою до школи.

2. Урок малювання.

3. Поїздка за соломою.

4. У хаті.

 

12. Складіть план характеристики Олеся, використавши в ньому слова: вік, портрет, вчинки, ставлення, уява, поведінка та ін.

    1. Вік персонажа оповідання.

    2. Портрет Олеся.

    3. Творча уява та художні здібності. 

    4. Ставлення хлопця до тварин, дерев.

    5. Гарні вчинки Олеся.

    6. Не дуже добра поведінка на уроці.

    7. Роздуми хлопця.

    8. Характеристика Олеся сусідами.

 

13.1 (2013) / Домашнє завдання 1. Напишіть власне закінчення оповідання Гр. Тютюнника «Дивак» (до 1 с.).

Ветеринар Олесь. Лісник Олесь.

 

13.2 (2013) / Домашнє завдання 2. Вивчіть напам'ять уривок з оповідання «Дивак» від слів: «...Олесь уявив собі, як гарно зараз у лузі, і побіг у верболози» і до слів: «...і став чекати, доки випустять школярів» (за бажанням).

Інші завдання дивись тут... 

  • Міша
    wink Кльово літературу не розумію 10 9 8, а от математика все і контрольні 11 12
    13 квітня 2016 15:53