Сторінка 26
МІФИ (з грецької — «слово, переказ») – старовинні оповіді, у яких відображено уявлення людей про богів, духів, створення світу, героїчні подвиги, про те, як виникали ремесла, міста. Із часом письменники їх записали і переказали як твори усної народної творчості.
1. Розкажи, які здогадки про походження світу описано в міфах «Створення світу»
З водяного океану – хаосу на ім'я Нун вийшли всі боги, які створили землю, небо, тварин, рослин. Бог Сонце зігрів холодний світ і дав життя.
На одинокому пагорбі серед безмежного океану розпустилась квітка лотоса, у якій була дитина зі сяйвом, від якого все освітилося і зажило.
На пагорбі, який піднявся з водяного хаосу, птах «великий Гоготун» зніс яйце, з якого вийшло Сонце – початок життя.
2. Які власні назви є в тексті? Що вони означають?
Нун (ім'я водяного хаосу в єгипетських міфах), Сонце (ім'я головного бога - творця світу в єгипетських міфах), Ра, Всесвіт (власні імена).
3. Кого єгиптяни вважали творцем світу?
Єгиптяни вважали творцем світу бога-Сонце.
4. Які нові слова поповнили твій словник?
Міф, водяний хаос, лотос
Сторінка 28
1. Послухайте слов'янський «Міф про створення світу та людей» за Ольгою Бондарук. Які слова, речення були незрозумілими?
Праслов'ян, першоптах, першочоловік.
2. Знайдіть і прочитайте, яким, за уявленням слов'ян, було світове дерево. Як його називали?
«Ще до початку світу не було ні неба, ні землі, а саме лише синє море. Посеред того моря стояло велике дерево, що його різні слов'янські народи називали по-різному: дубом, явором, сосною, березою, яблунею та інше. Серед гілля того дерева роїлися бджоли, у його корінні жили всілякі тварини, на гілках знайшли притулок птахи. На тому дереві з золотою корою сиділи дивовижні птахи - два голуби і сивий сокіл. То не просто птиці. Це втілені у пташину подобу боги, які створили світ — заснували небо із сонцем, місяцем і зорями з синього та золотого каміння, а землю — із дрібного піску.
Таке дерево, що існувало до початку світу, в міфології називається світовим».
3. Якими були уявлення про світове яйце? Яким символом є зараз яйце у християн?
«Зі світового яйця постав Всесвіт, або Бог-Творець, котрий створив землю і все на ній... Тому слов'янські племена вважали яйце символом життя. У християнстві й сьогодні яйце — головний символ Великоднього свята. На українських великодніх писанках намальовані дивовижні візерунки, які за найдавнішими уявленнями мали магічну силу, зображення сонця, місяця, зірок, світового дерева, небесних оленів, коней, птахів та інше».
4. Що розповідається в міфах праслов'ян про появу людей на Землі?
«Постала земля серед води, та покрилася вона деревами і травою. Але сумним був світ без людського гомону. І тоді Першоптах – первісна птиця, що мав у собі божественний вогонь, здатний запалити живу душу, злетів над лісом і вдарив блискавкою в сухий пеньок, що стримів на галявині. З того пенька постало тіло першого чоловіка, а з вогню Птаха-Бога — безсмертна людська душа.
За іншими легендами, тіло першочоловіка зробив Бог із глини. Однак глина — мертвий матеріал, і, щоб оживити людину, Творець схилився до неї й просто в уста вдихнув безсмертну душу».
5. Поставте запитання до прочитаного.
Коли посеред моря стояло тільки велике дерево?
Як називали велике дерево різні слов'янські народи?
Хто сидів на тому дереві?
Як у міфології називається таке дерево?
Хто були два голуби і сивий сокіл?
Що створили боги, втілені у пташину подобу?
З чого постав Всесвіт за уявленнями праслов'ян?
Символом чого вважали слов'янські племена яйце?
Що є головним символом Великоднього свята?
Що символізують візерунки великодніх яєць?
Як звали первісну птицю, котра розмножила по світу людей?
Як створив людей Першоптах?
Як зробив першочоловіка Бог за іншими уявленнями?
Сторінка 29 – 30
1. Ким був Дедал з грецького міфу «Дедал та Ікар»? Як він опинився на острові Крит? Яким ви уявляєте славетного будівничого? Чому митець почувався рабом? Яке відкриття він зробив?
Дедал, нащадок царського роду, жив у Афінах. Був майстром різьблення та будівничим. Коли його учень, небіж Талос, спіткнувся і впав з висоти, афінський люд несправедливо звинуватив та засудив митця до вигнання. Митець почувався рабом, бо цар Мінос не хотів його відпустити на батьківщину, він не був вільним. Дедал зробив відкриття, що подібно птахові він зможе покинути земні володіння Міноса.
2. Чому загинув Ікар? Як люди зберегли пам'ять про нього?
Ікар захопився польотом, тому дуже високо піднявся над землею до сонця, розтопився віск, без пір'я він стрілою впав на землю і розбився. Острів, біля якого загинув Ікар, люди назвали Ікарія, а море довкола і досі звуть Ікарійським.
3. Хто читає уважніше? Прогляньте текст: скільки разів у ньому трапляються слова Крит та Ікар.
Слово Крит зустрічається два рази, Ікар – шість разів.
• Дізнайтесь, у яких ще творах йдеться про мрію людини літати, немов птах.
«Маленький принц».
• Давньогрецький міф «Дедал та Ікар». План.
Сторінка 31
Українська обрядова пісня «Як ще не було початку світа…»
Про яке дерево розповідається в стародавній обрядовій пісні «Як ще не було початку світа»?
У стародавній пісні розповідається про світове дерево.
2. Які пташки радилися? Який світ хотіли поставити?
Раду радили три голуби. Хотіли поставити світ зі землею, сонцем, місяцем та зорями.
3. Назвіть ознаки, які вжито до слів море, явір, пісок, землиця, місяць, зоря. Яке ставлення людей до сил природи вони передають?
Широке море, явір зелененький, дрібний пісок, свята землиця, місяць ясний, рум'яна зоря. Вони передають шанобливе ставлення до сил природи.
Сторінка 34
1. Про які часи йдеться в міфі «Гнів Перуна»? Хто його дійові особи? Якими ти їх уявляєш?
У міфі ідеться про прадавні часи. Дійові особи: Мисливець, Перун, дружина Мисливця.
2. Чому Мисливець заборонив жінці йти на полювання?
Бог Перун заборонив жінкам ступати у Перунову Пущу після свого невдалого сватання. А Мисливець збирався туди на полювання, він знав про заборону Перуна.
3. Як з'явилися на світі ластівки?
Бог Перун за непослух перетворив Мисливця та його прекрасну дружину на ластівок, котрі ліплять свої гнізда на людських оселях.
4. Підготуй стислу розповідь за прочитаним.
Міф «Гнів Перуна» (тема, головна думка, композиція, цитатна характеристика персонажів, план)
5. Які нові слова, вислови привернули твою увагу?
Городище (місто), вдатний (вправний), округа (навколишня округа, територіальна одиниця держави), старійшини (голова первісної общини, найавторитетніший член товариства), волхви (давньоукраїнські жерці, носії стародавньої української культури), Громовержець (в міфології той, хто кидає громи), вепр (дикий кабан), обачний (діє розумно, передбачливо), сполошилася (занепокоїлася, відчувши переляк), одчайдушний (безоглядний), уздріти (побачити, замітити), рикотіння (сильний рев тварин), двигтить (трясеться, дрижить).
6. Будьте дослідниками!
Знайшли і прочитали, як прадавні слов'яни пояснювали походження інших птахів.