Інші завдання дивись тут...

МІФИ (з грецької — «слово, переказ») – старовинні оповіді, у яких відображено уявлення людей про богів, духів, створення світу, героїчні подвиги, про те, як виникали ремесла, міста. Із часом письменники їх записали і переказали як твори усної народної творчості.

 

                      Єгипетські міфи про СТВОРЕННЯ СВІТУ.

   У єгипетських міфах є кілька здогадок про походження світу. Одна з них така.

   Коли не було ні землі, ні неба, Всесвіт нагадував безмежний океан води. Отой водяний хаос мав ім'я Нун. Він і був першим прадавнім богом — батьком богів.

  Якось із глибин Нуна на світ вийшли боги, яким судилося створити землю, небо, тварин та рослини. І першим із цих богів було Сонце, яке зігріло холодний світ і дало йому життя.

    Інше припущення щодо походження світу дещо відрізняється від попереднього.

   Спочатку серед первісних вод безмежного океану  з'явився пагорб. То був єдиний клаптик землі посеред безбережних вод, які невідомо звідки витікали і невідомо куди текли.

  І от якось на цьому пагорбі розкрилася дивовижна квітка лотоса (водяна трав'яниста рослина, схожа на латаття; має великі, дуже гарні квітки). Коли вона розтулила свої пелюстки, виявилося, що там було сховане мале дитя, якому судилося стати богом на ім'я Ра. Від дитини й справді йшло таке сліпуче сяйво, що Всесвіт, який досі перебував у пітьмі, враз освітився й ожив.

 Є ще один міф, у якому по-іншому розповідається про походження світу. 

 Сонце — початок життя у Всесвіті — вийшло з яйця, що його зніс птах «великий Гоготун» на пагорбі, який піднявся з водяного хаосу.

Зрештою, в усіх випадках творцем світу єгиптяни вважали бога-Сонця.

1. Розкажи, які здогадки про походження світу описано в міфах.

  З водяного океану – хаосу на ім'я Нун вийшли всі боги, які створили землю, небо, тварин, рослин. Бог Сонце зігрів холодний світ і дав життя.

   На одинокому пагорбі серед безмежного океану розпустилась квітка лотоса, у якій була дитина зі сяйвом, від якого все освітилося і зажило.

   На пагорбі, який піднявся з водяного хаосу, птах «великий Гоготун» зніс яйце, з якого вийшло Сонце – початок життя. 

2. Які власні назви є в тексті? Що вони означають?

Нун (ім'я водяного хаосу в єгипетських міфах), Сонце, Ра (ім'я головного бога - творця світу в єгипетських міфах), Всесвіт (назва довкілля). 

3. Кого єгиптяни вважали творцем світу?

Єгиптяни вважали творцем світу бога-Сонце.

4. Які нові слова поповнили твій словник?

Міф, водяний хаос, лотос

 

                          Слов'янські міфи ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ ТА ЛЮДЕЙ 

1. Послухайте текст. Які слова, речення були незрозумілими?

Праслов'ян, першоптах, першочоловік.

2. Знайдіть і прочитайте, яким, за уявленням слов'ян, було світове дерево. Як його називали?

  Ще до початку світу не було ні неба, ні землі, а саме лише синє море. Посеред того моря стояло велике дерево, що його різні слов'янські народи називали по-різному: дубом, явором, сосною, березою, яблунею та інше. Серед гілля того дерева роїлися бджоли, у його корінні жили всілякі тварини, на гілках знайшли притулок птахи. На тому дереві з золотою корою сиділи дивовижні птахи - два голуби і сивий сокіл. То не просто птиці. Це втілені у пташину подобу боги, які створили світ — заснували небо із сонцем, місяцем і зорями з синього та золотого каміння, а землю — із дрібного піску.

 Таке дерево, що існувало до початку світу, в міфології називається світовим. (За Ольгою Бондарук). 

3. Якими були уявлення про світове яйце? Яким символом є зараз яйце у християн?

   Зі світового яйця постав Всесвіт, або Бог-Творець, котрий створив землю і все на ній... Тому деякі слов'янські племена вважали яйце символом життя. У християнстві й сьогодні яйце — головний символ Великоднього свята. На українських великодніх писанках намальовані дивовижні візерунки, які за найдавнішими уявленнями мали магічну силу, зображення сонця, місяця, зірок, світового дерева, небесних оленів, коней, птахів та інше.    (За Ольгою Бондарук).

4. Що розповідається в міфах праслов'ян про появу людей на Землі?

  Постала земля серед води, та покрилася вона деревами і травою. Але сумним був світ без людського гомону. І тоді Першоптах – первісна птиця, що мав у собі божественний вогонь, здатний запалити живу душу, злетів над лісом і вдарив блискавкою в сухий пеньок, що стримів на галявині. З того пенька постало тіло першого чоловіка, а з вогню Птаха-Бога — безсмертна людська душа.

  За іншими легендами, тіло першочоловіка зробив Бог із глини. Однак глина — мертвий матеріал, і, щоб оживити людину, Творець схилився до неї й просто в уста вдихнув безсмертну душу.       (За Ольгою Бондарук)

5. Поставте запитання до прочитаного.

  Коли посеред моря стояло тільки велике дерево? Як називали велике дерево різні слов'янські народи? Хто сидів на тому дереві? Як у міфології називається таке дерево? Кими були два голуби і сивий сокіл? Що створили боги, втілені у пташину подобу?

  З чого постав Всесвіт за уявленнями праслов'ян? Символом чого вважали слов'янські племена яйце? Що є головним символом Великоднього свята? Що символізують їхні візерунки?

  Як звали первісну птицю, котра розмножила по світу людей? Як створив людей Першоптах? Як зробив першочоловіка Бог за іншими уявленнями?

Інші завдання дивись тут...