Інші завдання дивись тут...

§ 4 Завдання 28

320 + 55 + 400  114 + 203  70  600 = 194

 

Завдання 29 Рівняння

х — це від'ємник

х  це доданок

х  це зменшуване

220 – х = 219

х = 220 – 219

х = 1

х + 19 = 219

х = 219 – 19

х = 200

х – 200 = 19

х = 19 + 200

х = 219

Правила

Щоб знайти невідомий від'ємник, потрібно від зменшуваного відняти різницю.
Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.
Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до різниці додати від'ємник.

Завдання 30

х + 240 = 279

х = 279 – 240

х = 39

481 + х = 893

Х = 893 – 481

Х = 412

х + 308 = 548

х = 548 – 308

х = 240

Правило

Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.

Завдання 31

у – 157 = 233

у = 233 + 157

у = 390

875 – х = 654

х = 875 – 654

х = 221

у – 346 = 235

у = 235 + 346

у = 581

Завдання 32

Зображені фігури одним словом називаються чотирикутники.

«Зай­ва» фігура під номером 4, бо не всі кути в неї прямі.

Прямокутники (прямі кути):  1, 2, 3, 5

Квадрати (прямі кути, рівні сторони): 2

 

Завдання 33 Продовж твердження.

Чотирикутник, у якого всі кути прямі, називають прямокутником.

Чотирикутник, у якого всі кути прямі, а сторони рівні, на­зивають квадратом.

Прямокутник, у якого всі сторони рівні, називають квадратом.

У квадрата всі сторони рівні.

У прямокутника протилежні сторони рівні.

 

Завдання 34

Сума двох різних сторін прямокутника становить 130 мм. Довжина меншої сторони дорівнює 50 мм. Зна­йди довжину іншої сторони, склавши рівняння.

Короткий запис

 50 мм

II  x мм

Разом  130 мм

Розв'язання

Нехай довжина більшої сторони дорівнює х мм. Складаємо рівняння:

50 + х = 130

х = 130 – 50

х = 80

Відповідь: довжина більшої сторони 80 мм, або 8 см.

Побудуємо прямокутник довжиною 8 см і шириною 5 см.

Завдання 35

678 – х = 341

х = 678 – 341

х = 337

у + 590 = 948

х = 948 – 590

х = 358

z – 284 = 186

z = 284 + 186

z = 470

Завдання 36

У книжковій шафі було 147 книжок. Частину книжок пе­реставили на полицю, і в шафі залишилося 128 книжок. Скільки книжок переставили на полицю?

Короткий запис

Короткий запис

Було — 147 кн.

Переставили  x кн.

Залишилося  128 кн.

Розв'язання

Нехай переставили х книжок. Складаємо рівняння:

Х + 128 = 147

Х = 147 – 128

Х = 19

Відповідь: на полицю переставили 19 книжок.

 

§ 5 Завдання 37

109 + 103 = 212

314  105 = 209

96 + 15=111

234  58 = 176

Завдання 38 Додавання чисел

115 + 210 = 325

115 + 235 = 350

Зміна: 235 – 210 = 25, 325 + 25 = 350

115 + 312 = 427

Зміна: 312 – 235 = 77, 350 + 77 = 427

218 + 116 = 334

320 + 116 = 436

Зміна: 320 – 218 = 2, 334 + 2 = 336

444 + 116 = 560

Зміна: 444 – 320 = 124, 436 + 124 = 560

Завдання 39 Віднімання чисел

435 – 320 = 115

480 – 320 = 160

Зміна: 480 – 435 = 45, 115 + 45 = 160

535 – 320 = 215

Зміна: 535 – 480 = 55, 160 + 55 = 215

876 – 320 = 556

Зміна: 876 – 535 = 341, 215 + 341 = 556

 

Завдання 40

578 – 124 = 454

578 – 370 = 208

Зміна: 370 – 124 = 246, 454  246 = 208

578 – 428 = 150

Зміна: 428 – 370 = 58, 208  58 = 150

578 – 518 = 60

Зміна: 518 – 428 = 90, 150  90 = 60

 

Завдання 41 Письмове додавання і письмове віднімання

743 – 231 + 142 = 654

274 + 136 – 250 = 160

940 – 480 + 136 = 596

_743

  231

  512

+512

  142

  654

+274

  136

  410

_410

  250

  160

_940

  480

  460

+460

  136

  596

Завдання 42

На пилорамі було 452 дубові та 346 соснових колод. На дошки розпиляли 280 колод. Скільки колод залишилося?

Короткий запис

Було  452 к. і 346 к.

Розпиляли  280 к.

Залишилося  ?

Розв’язання

1) 452 + 346 = 798 (к.) – дубових і соснових разом.

2) 798 – 280 = 518 (к.)

Відповідь: залишилося 518 колод.

 

Завдання 43

Сторона квадрата дорівнює 3 см 5 мм. Побудуй цей квадрат, обчисли його периметр.

Розв’язання

3 cм 5 мм = 35 мм

P = 35 мм • 4 = 140 мм = 14 см

Відповідь: периметр квадрата дорівнює 14 см.

 

Завдання 45

Як зміниться сума чисел, якщо у виразі 260 + 60 перший доданок зменшити на 40, а другий доданок збільшити на 40? Не зміниться.

260 + 60 = (260 – 40) + (60 + 40) = (260 + 60) + (40 – 40) = 260 + 60 + 0 = 260 + 60

 

Завдання 46

674 + 226 – 490  = 410

869 – 350 + 131 = 650

218 + 122 + 380 = 720

+674

  226

  900

_900

  490

  410

_869

  350

  519

+519

  131

  650

+218

  122

  340

+340

  380

  720

Завдання 47

Знайди периметр прямокутника, ширина якого дорів­нює 2 см, а довжина в 5 разів більша за його ширину.

Короткий запис

Довжина  2 см

Ширина  ?, в 5 разів більша, ніж довжина

Периметр  ?

Розв’язання

1) 2 • 5 = 10 (см) – довжина прямокутника;

2) (2 + 10) • 2 = 4 + 20 = 24 (см) – периметр прямокутника.

Побудуємо прямокутник довжиною 10 см і шириною 2 см.

§ 6 Завдання 48

154 + 210  120 + 33  130 + 2 = 149 (км) – довжина Кременчуцького водосховища

Чому дорівнює ширина водосховища, якщо його довжи­на й ширина разом становлять 177 км? 177 – 149 = 28 (м) – ширина водосховища

 

Завдання 49

10 – 9 = 1, тому 9 + 1 = 10

10  3 = 7, тому 3 + 7 = 10

10  1 = 9, тому 1 + 9 = 10

10  7 = 3, тому 7 + 3 = 10

10  5 = 5, тому 5 + 5 = 10

10  8 = 2, тому 8 + 2 = 10

10  4 = 6, тому 4 + 6 = 10

10  6 = 4, тому 6 + 4 = 10

100  49 = 51, тому 49 + 51 = 100

100  99 = 1, тому 99 + 1 = 100

100  70 = 30, тому 70 + 30 = 100

100  85 = 15, тому 85 + 15 = 100

100  58 = 42, тому 58 + 42 = 100

100  67 = 33, тому 67 + 33 = 100

Завдання 50 Усього одиниць даного розряду містить число

Десятків у числах 803, 120, 926, 910;

80 дес., 12 дес., 92 дес., 91 дес.

сотень у числах 391, 548, 1000, 603;

3 сот., 5 сот., 10 сот., 6 сот.

одиниць у числах 707, 1000, 130, 642.

707 од., 1000 од., 130 од., 642 од.

 

Завдання 51

+378

  232

  610

+491

  209

  700

+655

  327

  982

+208

  194

  402

Завдання 52

_678

  488

  190

_510

  308

  202

_973

  564

  409

_1000

   308

   692

Завдання 53

1) Скелет новонародженої дитини складається з 270 кіс­ток. У дорослої людини на 64 кістки менше, ніж у дити­ни. Це зумовлено зрощенням дрібних кісток. Зі скількох кісток складається скелет дорослої людини?

Короткий запис

Новонароджений  270 к.

Дорослий  ?, на 64 к. менше, ніж у дитини

Розв’язання

270 – 64 = 206 (к.)

Відповідь: скелет дорослої людини складається з 206 кісток.

Обернена задача 1 на знаходження числа 64.

Скелет новонародженої дитини складається з 270 кіс­ток, а дорослої людини — з 206 кісток. На скільки менше має скелет дорослої людини, ніж новонароджений?

Короткий запис

Новонароджений  270 к.

Дорослий  206 к., на ? к. менше, ніж у новонародженого

Розв’язання

270 – 206 = 64 (к.)

Відповідь: на 64 кістки менше має скелет дорослої людини, ніж новонароджений.

Обернена задача 2 на знаходження числа 270.

Скелет дорослої людини складається з 206 кісток, що на 64 кістки менше, ніж у новонародженого. Зі скількох кісток складається скелет новонародженої дитини?

Короткий запис

Новонароджений  ? к.

Дорослий  206 к., на 64 к. менше, ніж у новонародженого

Розв’язання

206 + 64 = 270 (к.)

Відповідь: скелет новонародженої дитини складається з 270 кісток.

2) У Японії мешкає довгохвостий півень–фенікс. Його хвіст сягає 3 м. Максимальна довжина хвоста коро­лівського фазана становить 173 см. На скільки санти­метрів хвіст королівського фазана коротший, ніж хвіст півня–фенікса?

Короткий запис

Фенікс  3 м

Фазан  173 м., на х м менше

На скільки менше — ?

Розв’язання

3 м = 300 см

300 – 173 = 127 (см)

Відповідь: на 127 см коротший хвіст королівського фазана, ніж півня–фенікса.

Обернена задача 1 на знаходження числа 173. 

У Японії мешкає довгохвостий півень–фенікс. Його хвіст сягає 3 м, а хвіст королівського фазана — на 127 см коротший. Скільки санти­метрів становить хвіст королівського фазана?

Короткий запис

У фенікса  3 м

У фазана  ? м, на 127 м менше

Розв’язання

3 м = 300 см

300 – 127 = 173 (см)

Відповідь: хвіст королівського фазана становить 173 см.

Обернена задача 2 на знаходження числа 3. 

Довжина хвоста коро­лівського фазана сягає 173 см і на 127 см коротший, ніж довжина хвоста півня–фенікса. Яка довжина хвоста півня–фенікса?

Короткий запис

У фенікса  х м

У фазана  173 м, на 127 м менше

Розв’язання

173 + 127 = 300 (см) = 3 (м)

Відповідь: довжина хвоста півня–фенікса 3 метри.

 

Завдання 54 За яких значень змінної а нерівність буде істинною.

475 + a < 478

Розв'язуємо рівняння:

425 + а = 478

а = 478 – 475

а = 3

Нерівність правильна, якщо a < 3, тому а = 0, 1, 2

 

Завдання 55

Як зміниться різниця чисел, якщо у виразі 720  350 змен­шуване збільшити на 50, а від'ємник зменшити на 50? Збільшиться на 100

720  350 = (720 + 50)  (350  50) = (720  350) + (50 + 50) = (720  350) + 100

 

Завдання 56

+563

  267

  830

_805

  346

  459

+188

  124

  312

_720

  326

  394

Завдання 57

У Тарасовій колекції було 185 марок. Старша сестра подарувала йому на день народження свою колекцію із 345 марок. Скільки марок стало в Тарасовій колекції?

Короткий запис

Було  185 м.

Подарувала  345 м.

Стало  ? м.

Розв’язання

+185

  345

  530 (м.)

Відповідь: у Тарасовій колекції стало 530 марок.

Інші завдання дивись тут...