§ 39. БАКТЕРІЇ.
Перевір свої знання.
1. Які організми належать до бактерій? Де вони мешкають?
Бактерії – мікроскопічні організми (переважно одноклітинні) різної форми (кулясті, паличкоподібні, спіральні тощо), їхні клітини не мають ядра.
Вони мешкають всюди - у воді, ґрунті, різних організмах, у повітрі, на
різних предметах, у тілі рослин, тварин, людини, в гарячих джерелах і в льодовиках.
2. Опиши ознаки бактерій:
• мікроскопічні організми (переважно одноклітинні);
• клітини не мають ядра;
• бувають різної форми (кулясті, паличкоподібні, спіральні тощо);
• переміщуються за допомогою джгутиків, ковзанням, переносяться вітром чи течіями водойм на значні відстані.
3. Чим живляться бактерії?
Органічними речовинами.
4. Чому бактерій називають санітарами планети?
Багато бактерій живиться органічними речовинами відмерлих організмів або їхніх частин (опалим листям, мертвими тілами), очищають планету від решток, збагачуючи ґрунт неорганічними речовинами, необхідними для живлення рослин.
5. Яких правил слід дотримуватися, щоб не занедужати на хворобу, спричинену хвороботворними бактеріями?
• ретельно мити руки;
• користуватись чистим посудом;
• не вживати консерви зі здутими кришками;
• вживати продукти до придатного терміну;
• дезинфікувати речі хворої людини;
• спілкуватися зі хворим за правилами уникнення зараження.
Допоможуть дорослі. З додаткових джерел (довідників, хрестоматій, Інтернет-ресурсів) дізнайся більше про значення бактерій і заповни таблицю «Роль бактерій у житті людини». Одержаною інформацією поділися з дорослими членами твоєї родини.
Корисні бактерії | Шкідливі бактерії |
Кисломолочні бактерії (захищають кишечник, сприяють скисанню молочних продуктів). Бактерії в шлунку жуйних тварин допомагають їм перетравлювати целюлозу. Бактерії, які перетворюють мертву органіку на неорганічні речовини для рослин. Закваска овочів не обходиться без бактерій. Бактерії, які створюють органічні речовини ґрунту. Бульбочкові бактерії перетворюють азот повітря на сполуки Нітрогену, які необхідні рослині для утворення білків. |
Хвороботворні, які викликають ангіну, пневмонію, дизентерію тощо (кишкова паличка, туберкульозна паличка). Бактерії, які псують продукти. Бактерія, що викликає ботулізм, появляється в зіпсутих консервах Бактерії, що спричинюють гниття виробів з деревини та тканин. Бактерії, що викликають біологічне руйнування промислових матеріалів та виробів. Бактерії – збудники хвороб сільськогосподарських рослин та тварин. |
Сторінка природодослідника. Практичне заняття. Ознайомлення з найпоширенішими й отруйними рослинами, грибами і тваринами своєї місцевості.
Мета: ознайомитися з представниками рослин, грибів і тварин, найпоширенішими у своїй місцевості та отруйними.
Обладнання, матеріали: гербарні зразки рослин, колекції та опудала тварин, муляжі грибів, зображення (фотографії, малюнки) найпоширеніших й отруйних рослин, грибів і тварин своєї місцевості (див. Додатки).
Завдання 1. Розглянь запропоновані вчителем зображення чи гербарні зразки рослин, прочитай їхні назви. Дізнайся, де вони зростають (на лісовій галявині чи на березі водойми, затінених місцях чи добре освітлених). Чи є серед цих рослин отруйні?
Завдання 2. Серед виданих зображень і муляжів грибів знайди їстівні та отруйні, прочитай їхні назви. Зверни увагу на колір шапки, форму плодового тіла цих грибів. Дізнайся про місця їхнього зростання.
Завдання 3. Розглянь видані вчителем колекції, опудала, зображення тварин і прочитай їхні назви. Опиши одну з тварин своєї місцевості. Для цього зазнач, як називається тварина, де вона мешкає, якого кольору покриви тіла, чим живиться.
Білка мешкає в лісі на деревах, там її дупло. Вкрита хутром рижуватого кольору, має пухнастий хвіст. Живиться грибами, горіхами, ягодами.
Завдання 4. Запиши назви найпоширеніших і отруйних рослин, грибів і тварин своєї місцевості.
Зроби висновки, давши відповіді на запитання:
Які рослини, гриби і тварини найпоширеніші у твоїй місцевості, а які - отруйні? Запам'ятай їхні назви і зовнішній вигляд.
Найпоширеніші: подорожник, клен, тополя, пирій, картопля, опеньки.
Отруйні: вовча ягода, бліда поганка, червоний мухомор, гадюка.
Як слід поводитися у природі, щоб не завдати шкоди рослинам, тваринам, грибам і не постраждати від отруйних організмів, які мешкають у твоїй місцевості?
Треба знати отруйні організми своєї місцевості та уникати контакту з ними.