§3. БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ ТКАНИН У ТВАРИН.
Клітини у тварин, як і в рослин, об'єднані в тканини. Тканина — це сукупність клітин, подібних за будовою, функцією і тією міжклітинною речовиною, яку вони виділяють.
Назва тканини |
Розміщення |
Опис |
Функції |
епітеліальна |
Вкривають організм ззовні, вистилають порожнини тіла та внутрішніх органів, входить до складу залоз (слинні, молочні, потові, жовчні)
|
Щільно прилягають, між ними майже нема міжклітинної речовини, епітелії в залежності від функції мають різну кількість шарів клітин, складаються з різних за формою та розміром клітин |
виконує функції захисту, газообміну, всмоктування та виділення |
М'язова |
утворює м'язи, входить до складу стінок судин і багатьох внутрішніх органів |
В цілому клітини видовженої форми здатні скорочуватися Тканина з м'язів посмугована (клітини довгі, багатоядерні, здатні скорочуватися, на них помітні поперечні смуги); тканина внутрішніх органів гладка (клітини довгі, дрібніші, одноядерні) |
Посмугована тканина забезпечує переміщення всього тіла й окремих органів у просторі, підтримування форми тіла; гладка - захищає внутрішні органи |
Сполучна |
кров – особливий вид сполучної тканини, кістки, хрящі, сухожилля, зв'язки. |
містить дуже багато міжклітинної речовини, тканина має багато різновидів |
виконує опорну, підтримуючу та захисну функцію внутрішніх органів; в жировій сполучній тканині відкладаються запасні поживні речовини у вигляді жиру; кров транспортує кисень та речовини |
Нервова |
Органи чуття, мозок. |
клітини переважно зірчастої форми з відростками
|
здійснюється регуляція всіх функцій (сприймає подразнення та передає збудження до м'язів, шкіри, інших органів і тканин)
|
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
1. Які типи тканин розрізняють у тварин?
У тварин розрізняють такі типи тканин: епітеліальна, сполучна, м'язова і нервова.
2. Які функції виконують епітеліальні тканини?
Епітеліальні тканини верхнього шару шкіри тварин захищають їхнє тіло від пошкоджень, епітелій кишечника всмоктує поживні речовини, епітелій поверхні органів дихання бере участь у газообміні, а епітелій органів виділення — у виведенні з організму шкідливих продуктів обміну речовин.
3. Назвіть подібності та відмінності епітеліальних тканин, що зображені на мал. 5?
Подібності: клітини щільно прилягають, між ними майже нема міжклітинної речовини.
Відмінності: складаються з одного або кількох шарів клітин, клітини різняться розмірами,виконують різну функцію.
4. Яка головна відмінність у будові епітеліальної і сполучної тканин?
У сполучній тканині, на відміну від епітеліальної, багато міжклітинної речовини.
5. Яка тканина транспортує речовини по організму? До якого типу тканин вона належить?
Транспортує речовини по організму кров. Кров - особливий тип сполучної тканини.
Кров забезпечує внутрішній зв'язок між органами: від органів, що здійснюють газообмін, до всіх інших органів і тканин вона переносить кисень, а від них до органів, що здійснюють газообмін, — вуглекислий газ. Кров переносить поживні речовини від кишечника і транспортує до органів виділення шкідливі продукти життєдіяльності організму.
6. Назвіть види м'язової тканини? Які функції вони виконують?
Види м'язової тканини: тканина зі скелетних м'язів (посмугована) , м'язова тканина внутрішніх органів (гладка).
Посмугована тканина забезпечує рух тварини (переміщення у просторі всього тіла або його окремих частин), надає тілу певної форми. Гладка м'язова тканина підтримує та захищає внутрішні органи.
ЗАВДАННЯ.
1. Пригадайте, які тканини є у рослин.
Твірна тканина (клітини здатні до поділу, верхівкові твірні тканини забезпечують ріст, бічні – потовщення).
Покривна тканина (шкірочка – один шар живих клітин – захищають від несприятливих умов, забезпечують поглинання одних речовин і виділення інших, газообмін; корок – декілька шарів відмерлих клітин – виконує захисну функцію).
Провідна тканина – деревина (заповнені водою мертві клітини з потовщеними здерев'янілими оболонками, ділянки оболонок, якими вони відділені одна від одної, руйнуються і ці клітини утворюють довгі суцільні трубки — судини; по судинах деревини рослина транспортує воду з розчиненими в ній мінеральними речовинами у висхідному напрямку — від кореня до листків; одночасно деревина виконує механічно-опорну функцію)
та луб (ряди живих клітин, які не мають ядер, утворюють ситоподібні трубки, поряд є клітини з ядрами, які керують процесами; по ситоподібних трубках лубу транспортуються продукти фотосинтезу з органів, де вони утворені або накопичені, переважно з листків у низхідному напрямку куди необхідні, переважно в корені).
Основна тканина знаходиться між покривними та провідними тканинами:
фотосинтезуюча тканина (клітини живі і містять хлоропласти,здатні до фотосинтезу, вона наявна в усіх частинах пагона, особливо в листках);
запасаюча (безбарвні живі клітини, у них відкладається велика кількість органічних речовин: білків, жирів або вуглеводів — переважно крохмалю, найчастіше зустрічається в коренях, глибоких шарах стебла, в м'ясистих листках);
механічна (виконують опорну функцію, живі клітини надають органам рослини гнучкості та еластичності, мертві клітини із сильно потовщеними та жорсткими оболонками утворюють дуже міцну, але ламку механічну тканину, може знаходитись у будь-якій частині тіла рослини, яка потребує додаткової міцності).
Які з них виконують функції, що подібні до функцій таких тваринних тканин: а) епітеліальної, б) сполучної кісткової, в) крові.
До епітеліальної подібні шкірочка покривної тканини та механічна основна тканина, до сполучної кісткової – корок покривної тканини, до крові – деревина і луб провідної тканини.
2. Чому в рослин немає тканин, що подібні до м'язових? Як це пов'язано з будовою рослинної клітини?
Рослини не здатні до активних рухів, не мають кровообігу із серцем, тому у них немає тканин, що подібні до м'язових. Клітина зовні вкрита щільною оболонкою, має постійну форму, не здатна скорочуватися.
3. Нейрони — зірчасті клітини, що мають довгі та короткі відростки. Поясніть, як це відповідає функціям нервової тканини.
Відростки здатні сприймати подразнення та проводити збудження до м'язів, шкіри та інших тканин і органів, адже тварини не лише сприймають подразнення з довкілля та від внутрішніх органів, а й реагують на них.
ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ
Епітеліальна тканина, кров, м'язова тканина, нервова тканина, сполучна тканина, тканина.