Інші завдання дивись тут... 

Клітини у тварин, як і в рослин, об'єднані в тканини.

Тканина — це сукупність клітин, подібних за будовою, функцією і тією міжклітинною речовиною, яку вони виділяють. 

 

Відмінність тканин тварин від тканин рослин:

• тканини тварин мають міжклітинну речовину (продукт виділення самих клітин);

• тканини тварин утворюються із зародкових листків.

 

 

ЕПІТЕЛІАЛЬНА ТКАНИНА

Розміщення: вкривають організм ззовні, вистилають порожнини тіла та внутрішніх органів, входить до складу залоз (слинні, мо­лочні, потові, жовчні).

Опис: щільно прилягають, між ними майже нема міжклітинної речовини, епітелії в залежності від функції мають різну кількість шарів клітин, складаються з різних за формою та розміром клітин.

Подібності епітеліальних тканин: клітини щільно прилягають, між ними майже нема міжклітинної речовини.

Відмінності епітеліальних тканин: складаються  з одного або кількох шарів клітин, клітини різняться розмірами, виконують різну функцію.

Функції: захисна, газообміну, всмоктування та виділення.

Епітеліальні тканини верхнього шару шкіри тварин захищають тіло від пошкоджень, епітелій кишечника всмоктує поживні речовини, епітелій поверхні органів дихання бере участь у газообміні, а епітелій органів виділення — у виведенні з організму шкідливих продуктів обміну речовин. 

 

М’ЯЗОВА ТКАНИНА

Розміщення: утворює м'язи, входить до складу стінок судин і багатьох внутрішніх органів.

Опис: у цілому клітини видовже­ної форми здатні скорочуватися.

Види м'язової тканини:

• посмугована (тканина зі скелетних м'язів, клітини  довгі, багатоядерні, здатні скорочуватися, на них поміт­ні поперечні смуги);

• гладка (м'язова тканина внутрішніх органів, клітини довгі, дрібніші, одноядерні).

Функції: посмугована м’язова тканина забезпечує переміщення всього тіла й окремих органів у просторі, надання тілу певної форми та підтримання; гладка м’язова тканина – підтримує та захищає внутрішні органи.

 

 

СПОЛУЧНА ТКАНИНА

Розміщення: кров – особливий вид сполучної тканини, кістки, хрящі, сухожилля, зв'язки.

Опис:  містить дуже багато міжклітинної речовини, тканина має багато різновидів.

Функції: виконує опорну, під­тримуючу та захисну функцію внутрішніх органів; в жировій сполуч­ній тканині відкладаються запасні поживні речовини у вигляді жиру; кров транспортує кисень та речовини.

Кров – особливий тип сполучної тканини.

Кров транспортує речовини по організму кров, забезпечує внутрішній зв'язок між органами.  Від органів, що здійснюють газообмін, до всіх інших органів і тканин вона переносить кисень, а від них до органів, що здійснюють газообмін, — вуглекислий газ.

Кров переносить поживні речовини від кишківника і транспортує до органів виділення шкідливі продукти життєдіяльності організму.

 

 

НЕРВОВА ТКАНИНА

Розміщення: органи чуття, мозок.

Опис: клітини переважно зірчастої форми з відростками.

Функції: здійснюється регуляція всіх функцій (сприймає подразнення та передає збудження до м'язів, шкіри, інших органів і тканин).

Нейрони — зірчасті клітини нервової тканини, що мають довгі та короткі відростки. Відростки здатні сприймати подразнення та проводити збудження до м'язів, шкіри та інших тканин і органів, адже тварини не лише сприймають подразнення з довкілля та від внутрішніх органів, а й реагують на них.

 

Тканини рослин

Тканини людей

Інші завдання дивись тут...